Jump to content

Xenon Aftermarket Pe Golf 5


cosmin_lille
 Share

Postare recomandată

Eu am avut pe masina aproximativ 4 luni balasturi de la bogdan g de pe volvoclub si nu am avut nicio problema cu stergatoarele. Nu fac reclama, dar totul a fost ok si secventa de oprire a stergatorului la oprirea masinii functiona corect.

Acum am trecut la OEM si diferenta de calitate e destul de mare.

Masina e din 2006

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, eu am xenoane pe faza scurta si proiectoare de 1 an si pana akum nu am avut nici o problema cu stergatoarele. Din ce am citit aici, am vazut ca numai cei cu Golfuri 2004-2005 au avut aceste probleme. A avut cineva cu an de fabr. dupa 2008 problemele acestea? Am si anulatoare de bec ars montate, acestea protejeaza sau doar anuleaza eroarea de bec ars?

Modificat de b 50 ppx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anulatoarele au doar rolul sa pacaleasca compuerul masinii. Din 2006 in sus nu a mai avut nici un Golf probleme cu motorasul de la stergatoare. Dat fiind ca tu ai xenon aftermarket de mai bine de un an inseamna ca nu o sa ai probleme. Daca aveai nu te tinea atat, crede-ma :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti multumesc pentru raspuns, si eu m-am gandit la fel, daca m-au tinut un an inseamna ca nu o sa am probleme nici pe viitor. Si toti cei care au avut probleme au masini 2004-2005, de exemplu Octavia 2 a fratelui meu este model 2005 si akum o saptamana i s-a ars si lui motorasul. Singurul fapt pe care nu pot sa-l inteleg este o eroare care mi-o da Vag-ul la temporizator stergatoare si nu poate fii stearsa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai eroarea sau intrebi ce eroare iti da vcds cand ti se ard stergatoarele?

Nu mai tin minte care era eroarea la mine cand s-a prajit integratul, dar daca nu poate fi stearsa inseamna ca e defect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eroarea si ma intreb de la ce, pentru ca stergatoarele functioneaza perfect si nu au avut niciodata vreun simptom ciudat, iar acolo scria 'eroare temporizator stergatoare'. As vrea sa mai fac testul inca o data sa vad daca imi apare iar. Pe bord nu imi apare nimic, nici bec ars si nici alt simbol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbat azi integratul din stergatoare = nu merg, le-am probat pe masina mea si merg, deci mai ramane ceva defect.

Integratul corespunzator din centrala electrica l-am schimbat cu cel dat jos de la stergatoare, dar nu am certitudinea ca ar fi bun. urmeaza alt integrat , care sa-l schimbe pe cel din centrala. pe centrala am LOCAL DATA BUS< NO COMINICATION, bineinteles ca nu mai vede nici stergatorul si nici senzorul de ploaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut .

De unde e pana la urma ingratul integrat ?

Stergatoare sau bordnetz ?

Nu am reusit sa dau de integrat inca.

Merg pe ninsoare si pe ploaie fara stergatoare.

Kamikaze !!!!!!!!!!

Sublim !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

incearca sa citesti acest topic (topic nu este egal ultimul post) si formeaza-ti o parere

Si nu in ultimul rand, incearca sa-ti mentii posturile la need-to-know basis

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel integrat LIN transceiver este si in motorasul de la stergatoare, si in bordnetz si in senzorul de lumina/ploaie.

mai continuam: modulul de confort, modulul de alarma, senzorul de inclinare, senzorul de monitorizare interior, calculatorul din volan pentru comenzi si calculatorul de coloana de volan.

Lamurit ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy, cum ai remediat pana la urma problema la acel Golf5 cu motorasul de stergatoare ars?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

Dudu : am citit acest topic din scoarta in scoarta si am intrebat si pe alt forum , pt ca eu nu vreau sa-mi FORMEZ O PARERE , eu vreau sa-mi fac masina. Daca aveam 700 - 800 ron mergeam la un service si-mi schimbam stergatoarele.

Acel integrat l-am vazut si pe placa de la stergatoare si pe placa de la bordnetz si cum spune si Al Bundy se gaseste peste tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut .

Adi.Red a avut aceeasi problema pe 17.02.2008 si a rezolvat-o singur pe 22.03.2008.

Dudu daca stiai de problema de ce nu ti-ai dat cu parerea ????!!!!

Incearca sa mergi pe ninsoarea care a fost duminica seara in Bucuresti, din Afumati pana in Militari fara stergatoare !

Revenind : inca astept comnanda de integrat !

Cu scuzele de rigoare, daca aveam banii necesari nu mai puneam aceste intrebari impertinente !

Bafta !

Modificat de GTI_MARS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy, cum ai remediat pana la urma problema la acel Golf5 cu motorasul de stergatoare ars?

Problema cu integratul din stergatoare a fost remediata prin schimbarea integratului, dar, puse pe masina respectiva stergatoarele nu merg. Le-am probat pe masina mea si merg. deci stergatoarele sunt functionale. Ramane sa schimb integratul din centrala. Maine o sa fie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema rezolvata: cum am zis mai sus, s-a schimbat integratul de la stergatoare, cel din centrala electrica si cel din senzorul de lumina/ploaie. Totul ma mers pe masina 5 ore.

Acum nu mai merg iar stergatoare;le. Xenonul nu a fost dat jos de pe masina. Cand vin cele 10 integrate comandate o luam de la capat.

Ceva solutii ca sa nu se mai arda? in afara de a renunta la xenoane ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura solutie ar fi balast+igniter original, nu neaparat de golf 5. Zic eu... Eu inca nu le-am montat pe masina. O sa le montez pe 03.04 :D atunci imi recuperez masina..si o sa scriu impresiile aici..daca functioneaza sau nu:P Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am golf 5 din luna a 7-a 2004 si am montat xenon pe el ceva chinazarie aftermarket si leduri pe interior si la pozitii cu anulare de eroare de bec ars si inafara faptului ca in interior sau ars 2 leduri in rest nu am avut nici ce-a mai mica problema cu stergatoarele.....:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Al Bundy, da-i un PM colegului de forum Angel Eye si el o sa iti explice cum sa montezi instalatia xenon k sa eviti pe viitor arderea integratelor. El are Golf 5 2005 si si-a montat instalatia xenon direct la baterie, iar de la instalatia masinii acesta ia doar semnalul de aprindere, astfel a evitat orice defectiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam si eu sa pun relee intre balast si plus iar ce vine de la centrala sa comande releele, o sa incerc si asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy pai daca faci asa nu o sa ai din nou eroare de bec ars in bord!respectiv centrala o sa alimenteze o bobina de releu care consuma foarte putin si o sa taie alimentarea la punerea contactului.mi-am dat o parere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa un an de zile am si eu stergatoare

dupa ce am schimbat tja1020 de pe motoras, si de pe central electrics, dupa ce am cumparat alt motoras, si alt central electrics

totul s-a rezolvat scotand de tot senzorul de lumina/ploaie , urmand sa schimb si de pe el tja1020 (cu mufa de la senzori scoasa functioneaza stergatoarele)

ps: numai ca anul trecut am cumparat integratele de la o firma din brasov, acum nu o mai gasesc si nu mai am de unde lua tja1020 momentan :)

Modificat de Alin Claudiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite un om fericit ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa un an de `fara stergatoare`

ps: am ramas cu xenonul pus, dar cu relee, momentan am eroare de bec ars in bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Alin Claudiu, am gasit eu integratul TJA1020 la www.e-piese.ro la 19 lei buc. pe comanda in 5 zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut.

Aseara la ora 9 mi-am tunat masina.

Am stergatoareeeeeeee !!!!!!!!!!!!!!!

Am schimbat in sfarsit TJA-ul din placa de la stergatoare !

Acom poate sa ninga , poate sa ploua m-i se rupe stergatorul in doua !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!