Jump to content

Xenon Aftermarket Pe Golf 5


cosmin_lille
 Share

Postare recomandată

@cosmin:faruri complete cu instalatia afaerenta le poti cumpara de pe ebay.de

mai trebuie sa cumperi 2 cabluri adaptoare si atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si cu autolevelingul cum e? presupun ca doar farurile fara autoleveling si spalatoare. (asa cum e legal)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de cand xenoanele aftermarket,care au invadat piata,au spalatoare la faruri "cum este legal"?????niciodata nu poti compara un far normal in care ai bagat bec cu xenon ,cu un far care a fost de la inceput gandit sa functioneze cu un bec xenon!intradevar,nu face autoleveling-ul,dar spune-mi de cate ori la niste faruri normale,fara xenon,ai adaptat reglajul farurilor din butonul de reglaj?probabil ca numai atunci cand te plictiseai stand in masina....

si ganditi-va ca unii dintre noi au masini dotate cu spalator la faruri chiar daca nu au xenon,asa ca mai ramane doar problema autolevelingului.un far reglat bine de la bun inceput,nu cred ca mai necesita reglaje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reglajul manual al farurilor trebuie actionat de fiecare data cand se schimba incarcatura masinii. Daca tu nu-l folosesti este problema ta, oricum, nu este un motiv de lauda.

Se poate monta xenon aftermarket chiar si cu instalatie de spalat farurile si autoleveling. Iar, daca masina se vinde si sa face RAR-ul nu se mai primeste omologare pe masina daca are xenon si nu are autoleveling si instalatie de spalat farurile (bine, in mod legal, ilegal nu stiu ce se intampla).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista lege cumva ca trebuie sa ai spalatoare la faruri cand ai xenon pe masina??nu stiam.daca exista o asemenea lege,aratati-mi si mie va rog.in ceea ce priveste reglajul,e normal sa se regleze farurile,manual sau automat,dar cine vrea faruri originale cu xenon ,si le monteaza in locul unora fara xenon,exista si varianta ca acestea noi sa nu poata fi reglate.

dar inca odata,cand vreodata in lumea asta poate sa te oblige sa ai spalator la faruri pt ca ai comandat xenon.asta e o optiune a fabricantilor,nu o obligativitate a autoritatilor in masura(gen rar,tuv,etc).exista masini fabricate in america care au xenon dar nu au spalator la faruri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

cwr, citesti aici... http://www.unece.org/trans/main/wp29/wp29regs/r048r4e.pdf

pe scurt

"In cazul in care lampile pentru faza scurta au un flux luminos concentrat ce depasteste 2000 lumeni, echiparea cu spalator este obligatorie..."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

treaba cu spalatoarele vroiam sa o stiu informativ,pt ca oricum masina pe care am montat faruri cu xenon are spalatoare la faruri din fabrica.asa ca mai se pune problema reglajului automat.cele pe care le-am montat pe jetta deja,stiu sa faca pina si follow me home/leaving home...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici mie nu mi-a venit sa cred ca e obligatoriu spalatorul de far dar asa e legea. mai ales ca la toti furnizorii gasesti optional xenon+spalator si niciodata fara.

am un prieten care are autoleveling la bmw seria 3 2004 dar fara spalator. eu mi-am comandat un G5 cu spalator dar stiu ca nu are si autoleveling.

si ar mai fi si varianta farului cu lupa. fara lupa aia am vazut ca farul orbeste si nu cred ca era prost reglat. cu lupa parca concentreaza in jos lumina si nu orbeste. chiar ai impresia ca lumineaza slab.

stie cineva cat costa tot farul + bixenon si bineinteles cu lupa? m-ar interesa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te referi la cel original sau la cel aftermarket?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina mi-am comandat-o fara xenon.

deci after

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta la vanzari ca are cineva la vanzare.In jur de 200-300 euro doar farurile care au si angel-eyes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salutare tuturor membrilor .

asi dori sa stiu unde se gasesc adaptoare de la far normal la far xenon original de gold V .

am cumparat farurile originale si astept sa le montez dar imi trebuie adaptoarele respective .

am gasit doar anunturi pe e-bay de unde nu am reusit sa le achizitionez .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

zilele trecute am vazut si eu un Golf v cu bixenon si angel eyes.

este optiune la achizitie masina noua?

nu am putut sa-mi dau seama ca masina avea si niste neoane, mi-am inchipuit ca e tuning...

Modificat de lucianwwl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

zilele trecute am vazut si eu un Golf v cu bixenon si angel eyes.

este optiune la achizitie masina noua?

nu am putut sa-mi dau seama ca masina avea si niste neoane, mi-am inchipuit ca e tuning...

salut, ma bag si eu. angel eyes se gasesc pe toate cararile, majoritatea de la FK. eu de ex mi-am comandat de la in-pro niste faruri identice cu cele de pe gol, le pun xenon si sunt la fel. nu au auto levelling, dar daca vrei, in-pro are unele hella dinabeam, care au senzor in ele. Costa 999 eur, dar sunt moving head.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci, spuneti ca alea pe care le-am vazut eu nu sunt de fabrica, sunt after market?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare tuturor membrilor .asi dori sa stiu unde se gasesc adaptoare de la far normal la far xenon original de gold V .am cumparat farurile originale si astept sa le montez dar imi trebuie adaptoarele respective .am gasit doar anunturi pe e-bay de unde nu am reusit sa le achizitionez .
Te duci la PBN si ceri mufe de far pentru far cu xenon. Montajul lor trebuie sa il faca cineva avizat pentru ca trebuie scos fiecare fir din vechea mufa si introdus in cea noua, in alta pozitie. Exista niste scheme, mie mi le-a facut un electrician de la PBN.

Farurile originale bi-xenon de G5 au bec D2S. Faza lunga este asigurata de un dispozitiv care ridica becul. Eu am cumparat farurile originale cu lupa si kit aftermarket xenon D2S + mufele de far. Montajul a fost facut de un baietii de la PBN, dar la mine in garaj. :) Nu am autoleveling si nici spalator de faruri. Am avut xenon inainte si pe farurile originale fara lupa dar trebuie facute modificari la suportii becurilor, ceea ce nu recomand. Se vedeau foarte bine dar ii orbeam pe toti, asa ca am renuntat la ele.

Modificat de andrei_1402
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spalatorul la unele modele de faruri este obligatoriu din cauza ca daca se murdaresc putin mai tare pe centru farurile pa si la revedere vizibilitate si din punctul de vedere al soferului si cel al participantilor la trafic. Asa ca putina grija si sa le mai curatati voi din cind in cind.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate am observat eu spalatorul de faruri vine odata cu incalzirea scaunelor, am vazut multe masini cu spalator faruri si fara xenon, deci?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok si problema fiind care ? Ai citit citatul ala din lege de mai sus ? Si normal ca e si mai normal ca iti poti pune spalator de faruri si fara xenon sau faruri cu lupa. E o optiune, insa daca iei xenon automat vei avea si asta inclusa.

Ca vine cu nu stiu ce altceva la pachet asta e altceva. Se numeste pachet. Sau prosteala pe fata ca oricum se incarca la pret optionalele de nu ne vedem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Deci ce? Poate fi comandat cu optionalul Pachet de iarna care cuprinde ce ai spus tu, spalatoare de faruri, scaune incalzite si duze de spalare parbriz incalizte.

Dar, la farurile cu xenon, spalatoarele de faruri si sistemul de autoleveling sunt obligatorii datorita normelor europene in vigoare (nu stiu care sunt acestea exact).

Prin tarile mai vestice (Austria, Germania) se primesc amenzi importante pentru cei care-si monteaza xenon after-market si nu respecta normele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt putin off topic, proiectoare de ceata, a montat cineva aftermarket? daca da, care a fost pretul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva ceva despre kitul acela de la hella,prin care un far normal de g5 se transforma in far cu xenon,exact ca cel original din fabrica?daca stiti ceva,spuneti-mi si mie un cod,niste preturi ,ceva...

10x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

aceeasi intrebare ca cwr... vreau xenon dar si garantie :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

revin cu aceeasi intrebare, faruri ceata (priectoare), a montat cineva after market? costuri?

dar din acelea cu leduri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!