Jump to content

Montare cotiera Golf IV


bladerunner
 Share

Postare recomandată

Salut ! Ati vazut cumva de vanzare in RO kituri de reparare capac cotiera OEM. Mie mi s-au rupt "balamalele"capacului. Am gasit pe afara ceva de genul asta.

In RO gasesc ceva asemanator sau trebuie sa comand prin state?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din lipsa de ... piesa noua originala, second, AM  sau kit de reparatie am facut o "romanizare" a balamalei. E foarte solida, poate inspira si pe altcineva.

 

post-30734-0-85324800-1419766926_thumb.jpost-30734-0-81951800-1419766930_thumb.jpost-30734-0-95871700-1419766934_thumb.jpost-30734-0-00890900-1419766949_thumb.jpost-30734-0-28956200-1419766963_thumb.jpost-30734-0-66131200-1419767189_thumb.j

Modificat de VWasi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cotiera dar nu este completa,imi lipseste capacul...daca are careva un capac ratacit , pm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

pai, din ce vad eu in poza, sistemul de prindere nu seamana nici pe departe cu cel original. Bine, orice se poate face, dar cu ceva chinuiala si cu niste compromisuri estetice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa faci treaba a a carte cu cotiera aia universala, va trebui sa iti gauresti consola si nu stii in primul rand cat iti mai permite sa actionez frana de mana. Parerea mea este sa renunti la comanda ca e pacat....nu arata nici pe departe a ce iti trebuie tie la golf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare. Mi s-a rupt partea de plastic a cotierei AM dupa cum se vede. Suportul de prindere este ok si este pe masina. As avea doua variante: vand partea fixa cu sistemul de prindere sau cumpar partea mobila a cotierei. Capacul este ok precum si clapeta de rabatare. Astept variante sau solutii. Multumesc. 

post-15914-0-58533200-1422629410_thumb.j

post-15914-0-72523400-1422629444_thumb.j

post-15914-0-35231900-1422629458_thumb.j

Modificat de moldovan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Din lipsa de ... piesa noua originala, second, AM  sau kit de reparatie am facut o "romanizare" a balamalei. E foarte solida, poate inspira si pe altcineva.

 

attachicon.gif20141228_112249.jpgattachicon.gif20141228_112309.jpgattachicon.gif20141228_112358.jpgattachicon.gif20141228_113600.jpgattachicon.gif20141228_115652.jpgattachicon.gif20141228_112411.jpg

 

Pe mine m-a inspirat, multumesc! Am luat o cotiera originala cu un picior rupt de la capac

la pretul de 50 lei, am rezolvat-o cu o sarma de electrod. Un prieten si-a montat o cotiera AM

pe Leon, similara cu cea de pe Golf doar ca are baza (cea cu trei suruburi), din plastic si se misca

de parca sta sa cada desi este noua. Incomparabila cu cea originala, cel putin la functionalitate,

la design este alta discutie.

 

Va salut!

  •  
  •  
Modificat de Flanker
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat acea cotieră și am putut sa o pun. Defapt,am fost la un service și mi-au făcut ei tot,s-a potrivit perfect! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-mi mie suportu metalic ca eu nu il am deloc' am carcasa decat' daca vrei sunama 0762354365 alex

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am cumparat o cotiera din dezmembrari, am cele 3 suruburi de prindere a bazei 1surub are o piulita mai inalta, insa pentru celelalte 2 nu am piulite. Aveti idee ce masura sunt piulitele, ca sa ma duc sa cumpar ?

Modificat de boxer79
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E pt cheie de 13, nu stiu M cat vine aia :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt informatii! In weekend o sa iau un surub in buzunar si o iau la plimbare prin magazinele de bricolaj, dupa piulite :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am cumparat o cotiera din dezmembrari, am cele 3 suruburi de prindere a bazei 1surub are o piulita mai inalta, insa pentru celelalte 2 nu am piulite. Aveti idee ce masura sunt piulitele, ca sa ma duc sa cumpar ?

 

Ai nevoie de asa ceva pentru cele doua suruburi de pe dreapta, probabil acele clipsuri au ramas pe masina la dezmembrari.

post-80491-0-35815200-1424960276_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat cu piulite normale.Se tine un pic contra cu degetul dedesubt pana prinde filetul dupa care eu am facut o parghie cu surubelnita lata, ca sa tin fixa piulita.Piulitele sunt de 8mm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

poate sa imi spuna un coleg cotele de la suport cotiera golf 4? ma intereseaza distanta dintre gauri? multumesc, 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare colegi! Mi-am cumparat si eu cotiera insa suportul cu trei picioare care a venit era de plastic si se misca acum de parca e prinsa cu silicon. Nu stiti de unde pot face rost de un suport metalic? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

post-45844-0-91493500-1435163573_thumb.j

Modificat de maryus_mk4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

 

Unde pot gasi o cotiera de Golf 4 (2002) noua? Doresc si o recomandare in Bucuresti unde as putea sa o montez. Din ce am vazut aici nu pare foarte greu, si am sa incerc sa o montez eu, dar daca stric ceva sa fug repede in service :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca vrei noua si originala, o sa cam bagi mana pana la cot in buzunar. :lol:

Ai doua variante mai prietenoase cu buzunarul:

- noua, dar aftermarket;

- sh, dar originala.

Ambele se invart pe la 150 de lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din propria experienta iti zic sa nu iei afterkmarket.Calitatea celor Oem este net superioara.Cele aftermarket au un plastic ordinar si o sa scartaie din toate incheieturile. Eu mi-am pus originala SH si nu regret.

Modificat de boxer79
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!