Jump to content

Stergatoare


CookMon
 Share

Postare recomandată

De vreun an de zile folosesc Valeo First. Sterg foarte bine - singura problema am avut-o la ninsorile de saptamana trecuta, cand datorita zapezii ude si grele acumulate la capatul cursei - a sarit capatul uneia din cele doua lamele de otel (armatura lamei)

 

Lichid - d-ala de cora, kaufland etc - la 6-7ron 5kile. De vreo 7-8 ani folosesc si nu am avut nici o problema...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De Cora am si eu lichidul acum, varianta mai scumpa, nu ala la sticla de plastic de 5 litri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut valeo, fix atazi le-am schimbat cu bosch. fata spate 105 ron. lichid folosesc exclusiv de la Trost Auto, 5 litri 15 ron. Miros placut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si care-ti par mai bune, Valeo sau Bosch? Ca si eu tot Bosch vroiam initial, dar cand m-a prins o ploaie torentiala cu stergatorul de la sofer rupt - am gasit Valeo cel mai aproape de mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Imi puteti spune cat costa la Midocar un motoras de stergatoare 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o problema ,aseara dupa ce a nins un pic ,am dat drumul la stergatoare ; au facut o tura completa pe parbriz dupa care ...nimic...( aveam ceva zapada pe  parbirz)...nu mai fac nimic....la un moment dat se  comportau ca si cum ar fi fost blocate , dar nu reusesc sa se ridice pe geam.

Am curatat bine ,toata zapada , dar aud doar motorasul cand dau de maneta , ele nu fac nici o miscare.

Ce am stricat ,sau ce e de facut sa remediez problema ? Multumesc .:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai stricat angrenajul lor,posibil ai rupt o culisa sau melcul care actioneaza cuzinetii lor.

Trebuie desfacut si vazuta problema.

Evitati sa dati ,,din stergatoare'' daca aveti zapada multa pe geam sau daca ele sunt lipite de parbriz sau inghetate.

Vezi ca sunt 2 sisteme de ansamblu stergator,Mitsuba si Bosch....asta in eventualitatea daca iti cauti ceva sh...am senzatia ca nu sunt compatibile unu cu altul.

 

post-64586-0-41843900-1419842077_thumb.j

post-64586-0-95911500-1419842078_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate are noroc si s-a slabit doar piulita din ax.... oricum, trebuie desfacut, sa vedem unde este problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma apuc de desfacut ...va multumesc mult....am sperat sa fie ceva ce poate fi reparat din diagnoza :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal...ce stergator sa mi iau si eu la masina mea...? de pe spate...ce firma este ok..bosch este ok? ms...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stergoarele Hella ce parere aveti despre ele?

 

care ar fi codul de refill pt fata spate si de unde il pot achizitiona?

 

pt un B6 Variant

Modificat de Cavaleru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am dat comanda la refill la unix 38 ron buc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

montat refilul si se pare ca stergatorul de la sofer face fitze, pare sa opuna prea putina rezistenta pe parbriz, ca si cum ar fi ingreunata/blocata balamaua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atat ai platit...atat face . Data viitoare incearca valeo silencer extreme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu am schimbat nimic in afara de lamela de cauciuc, iar problema care am costatat-o e de la brat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare !

Am si eu o problema legata de stergatorul lunetei.

La masina din semnatura, asta iarna cand a fost incghetat totul, din greseala am atins maneta pentru luneta. s-a fortat sa plece, motorasul invarte, insa stergatorul ramane pe loc si nu mai este sustinut de brat intr-o pozitie ferma.

Se pare ca mototrasul se invarte in gol, Nu stiu cum sa desfac acel angrenaj, pentru a a da jos bratul stergatorului si sa vad ce este rupt pe acolo, pentru a remedia.

Rugamintea mea este daca are cineva un tutorial sau DIY despre cum se desface stergatorul lunetei de la un B6.

Merci anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desfaci bratul intai - piulita, scoti stergatorul - dupa care dai jos panoul de pe interiorul hayonului.

 

scoti mufa la motoras, ii desfaci piulitele de fixare si il dai jos - daca asta vrei.

 

vezi daca se invarte axul si bratul sta pe loc, mai incearca sa strangi piulita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu asa as face inainte de a demonta motorul din hayon. Incearca prima data sa scoti bratul, cureti cu o perie de sarma nuturile de pe axul motorului--brat, il pui inapoi pe pozitie, strangi piulita.Vezi daca functioneaza, daca nu sigur prin acea fortare la rece, motorul a stricat  nuturile din brat si acesta efectiv ramane pe loc, indiferent cat  il strangi, desi motorasul fucntioneaza. Posibil sa fie nevoie de alt brat, deorece sunt facute din zamac, un material foarte prost, nu poti sa il sudezi, se oxideaza repede iar daca il fortezi putin, se rupe ca o bucata de hartie.

Modificat de tonytony
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
florin cazaceanu

As avea si eu o intrebare.Temporizatorul de la stergatoare nu mai functioneaza,face doar un zvinc si atat inrest treptele merg corect.Poate avea legatura cu faptul ca mi/a picat oglinda din parbriz si am lipit o cum am stiut?Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da... poate gelul dintre senzor si parbriz, nu mai este cum trebuie - se vad ceva bule in el, etc ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As avea si eu o intrebare.Temporizatorul de la stergatoare nu mai functioneaza,face doar un zvinc si atat inrest treptele merg corect.Poate avea legatura cu faptul ca mi/a picat oglinda din parbriz si am lipit o cum am stiut?Multumesc.

Ai doar temporizator sau si RLS ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca are RLS - senzor lumina/ploaie - ca a zis ca a scos firele din oglinda, cand a lipit-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!