Jump to content

Cum se desface airbagul de la volan


GUU
 Share

Postare recomandată

Multumesc tuturor pentru indicatii si sfaturi. Personal cred ca multe masini de second se vand cu "bube" la airbag-uri. Si o alta intrebare pentru cine se pricepe: cand dau scanare cu vagcom 3.11, si vreau sa scanez airbag-rile m

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La scanare nu iti sar in fata dar risti sa ramai cu o eroare pe modulul de airbag de care nu o sa mai poti sa scapi. Este vorba de controlorele de airbag cu seria 6Q0-909-605-A, dar se pare ca noile versiuni de VAG-COM au reusit sa treaca peste acest incovenient :P

ptr mai multe detalii www.ross-tech.com/vag-com/vw_issues.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in lateralul bordului este un capac precum cel de la sigurante.... ala se da afara si vezi ce e pe acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In dreapta, la pasager, pur si siplu apuci capacul cu varful degetelor si tragi de el (in partea de sus dinspre parbriz prinzi cu degetele si tragi spre spatele masinii). Nu exista nici un risc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In dreapta, la pasager, pur si siplu apuci capacul cu varful degetelor si tragi de el (in partea de sus dinspre parbriz prinzi cu degetele si tragi spre spatele masinii). Nu exista nici un risc.

Da, am facut si eu lucrul asta, nu exista nici un risc. Si am gasit si airbagul, e acolo :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai reusit sa desfaci ala de la volan? Eu l-am dat jos odata ...

Trebuie sa bagi o surubelnitza in 2 gauri ce le are in spatele folanului (partea dinspre parbriz/bord); trebuie sa fie volanul rotit ca sa vezi gaurile, are un arc/sarma care trebuie impinse intr-o parte cu surubelnitza si atunci poti sa tragi putin de airbag in sus si iasa.

Sa iei curentu' de la baterie sa nu iti deschizi airbagul in fatza :)

post-16872-1196000198_thumb.jpg

post-16872-1196000207_thumb.jpg

post-16872-1196000212_thumb.jpg

Modificat de adrianTNT
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista nici un risc sa iti sara airbag-ul in fata. Airbag-ul este actionat de un impuls de la unitatea airbag. Multi inca se gandesc ca daca dau un pumn in el acesta va sari.

Atata timp cat cheia este scoasa din contact poti desface airbag-ul, scoate mufa, baga la loc, iar cand pui contactul la terminarea lucrarii nici macar nu se va aprinde in bord.

Pozele alea sunt de la un Golf de America :)

Bafta!

Modificat de .:bamse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e mare lucru, am desfacut si eu ieri capacul de la volan (3spite). Insa am scos borna de la baterie sa fiu mai sigur. L-am desfacut ca nu prea mai facea contact klumea arculetul de la claxon in partea stanga, trebuia sa apas mai ferm. L-am desfacut chiar de 2 ori, a doua oara in 5-6 sec. fata de 4 min. prima data, totul e sa ii prinzi smecheria. Asa m-am linistit si cu misterul unora de aici de pe forum - a avea sau nu airbag :) le am pe amandoua (si pasager). Nu m-am bagat la cele laterale, insa sa nu fie nevoie sa aflu vreodata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu l-am desfacut de vreo 2 ori inainte sa scriu, dar la exact o zi dupa ce ma dadeam expert mai sus si explicam cum sa dai volanu jos ... m-am chinuit cam 2 ore sa desfac volanu :offtopic: :) Nu mai nimeream arcurile alea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista nici un risc sa iti sara airbag-ul in fata. Airbag-ul este actionat de un impuls de la unitatea airbag. Multi inca se gandesc ca daca dau un pumn in el acesta va sari.

Atata timp cat cheia este scoasa din contact poti desface airbag-ul, scoate mufa, baga la loc, iar cand pui contactul la terminarea lucrarii nici macar nu se va aprinde in bord.

Chiar daca ai scos cheia din contact exista risc ff mare sa iti sara airbagul in fata cand lucrezi la el. ba chiar mai mult! chiar daca ai deconectat bateria exista sanse sa iti sara airbag-ul in fata cand deconectezi mufa acestuia. Intr-adevar la impulsuri mecanice nu reactioneaza airbag-ul, DAR la impulsuri electrice DA. Acum, cati din voi s-au dat jos din masina si s-au 'curentat' la caroserie? O descarcare electrostatica asemantoare la bornele airbagului il poate declansa. Cum? In momentul in care mana ta are un potetial electric diferit de cel al bornelor airbagurilor are loc o descarcare electrica intre mana(corp) si aribag, aka un impuls electric pt. airbag.

In tari precum germania nu toate service-urile auto au dreptul de a lucra cu/la airbag-uri(si implicit toate operatiunile care implica deconectarea airbagurilor sunt interzise pentru acestia), de unde trag concluzia ca exista un risc ridicat in cazul in care lucrezi cu/la ele si nu esti instruit corespunzator.

numai bine.

Modificat de abuwz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut tuturor!

am si eu o rugaminte.nu gasesc pe forum niste indicatii mai exacte, cu poze daca se poate, despre cum desfaci volanul , cu airbagul ca sa ajung la manetele de stergatoare si de la faruri pt a fi schimbate.

ma poate ajuta cineva cu niste informatii?!?!

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici un DIY. E pentru Skoda, dar e valabil si la VW. Din pacate pozele nu mai sunt disponibile. Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un vw bora 2002 si as vrea sa schimb volanul am modelul acela subtire si as vrea sa-i pun modelul de volan mai gros m-ar interesa daca desfacerea este la fel ca la octavia si cam la ce pret gasesc un volan din acela mai gros si daca am probleme cu becul de la airbag? Cu multumiri anticipate astept raspuns de la voi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai iei contactul cu cheia scoasa din el si astepti vreo 15 minute apoi dai jos airbagul si ai grija cum desfaci mufele ca sunt mai firave, iar desfacerea este tot ca la octavia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Poti sa-mi dai detalii legat de cele 15 minute ? Eu stiu ca nu trebuie asteptat...poate ma insel .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer daca trebuie sa astepti 15 min inseamna ca toata operatiunea o sa iti ia 30 min pe putin, ca sa scoti capacul trebuie sa rotesti volanul, iar ca sa rotesti volanul tre sa bagi cheia in contact...

eu am facut asa: bagat cheia - rotit volan - scos cheia - scos siguranta capac - bagat cheia - rotit invers volan - scos cheia - scos siguranta capac in partea cealalta - contemplat airbag - repus capac

and i'm still alive nu mi-a bubuit in fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Un sfat va rog:

stiti daca volanul cu 4 spite de la passat 2001, cu volan pe dreapta, se potriveste la golf4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, se potriveste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Pentru a umbla la mufele de la airbag (cele din volan si cele de sub scaune), care borna a bateriei trebuie deconectata? Unii zic cea de +, altii zic cea de -. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intotdeauna, la scoaterea bornelor se incepe cu -, ca daca incepi cu + si atingi cu cheia de caroserie, sa vezi ce scurturi faci pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate pacali scanarea daca a pus ceva rezistente pe traseu.

Ca sa Stai linistit,desfaci volanul (capacul)

Cele din scaune, trebuie scoasa tapiteria.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, de ce sa le pacaleasca ? ,.... recomandat e sa le inlocuiesti, daca nu mai sunt la locul lor....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!