Jump to content

Cum se desface airbagul de la volan


GUU
 Share

Postare recomandată

in urma inlocuirii catorva piese la articulatia fata a trebuit sa fac unghiul de fuga rezultand schimbarea pozitiei volanului cand masina merge drept, adica volanul nu sta centrat. si inainte de a schimba bucsele (blabla) statea volanul stramb dar nu chiar asa( nu ma deranja f tare) . cei de la unghi mi-au zis ca trebuie umblat la volan pt ca (,) caseta de directie e centrata . am incercat azi sa dau airbagul jos sa-mi reglez volanul si nu am reusit. cum se scoate airbagul de acolo??? suruburile cred ca le-am gasit( in spatele volanului) dar nu am reusit sa le identific. stiti cumva ce fel de suruburi sunt acolo (ce scula imi trebuie si ce dimensiune)?

multumesc anticipat!

P.S. am incercat cu surubelnita +/- si imbusi de 4,5 si 6 si nu am reusit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca e bine ce vrei sa faci !

Am avut o problema similara la puntea fata la Opel si problemele de geometrie a directiei au fost rezolvate avand grija ca volanul sa fie in pozitia corecta pentru mers in linie dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvane, nu e nici un pericol. Totul e sa nu aiba contactul pus si borna luata de la +-ul bateriei. Cat despre necesitatea efectiva de a roti volanul eu sustin ce spune omul asta. Am patit si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In regula, inseamna ca la Opel e altfel, sau problema mea nu a fost exact ca a lui GUU.

Eu efectiv am refacut unghiurile pentru a avea volanul in pozitie normala, dupa ce la o prima reglare am avut volanul cu vreo 30 grade la stanga.

Si scuze daca am fost OT amintind de Opel. :lol:

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt suruburi in spate sunt cleme. Uite un tutorial de schimbat maneta la Golf 4 care include si datul jos volanului (deci inclus dat jos airbag).

http://homepage.ntlworld.com/dgace/cruise_control.htm

aha, deci d'aia nu reuseam eu

ce simplu e!

o sa incerc maine.. merci muult de tot !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marcheaza cu oja sau cu un sticker subtire pozitia volanului pe coloana volanului, pentru a fi sigur ca il pui in aceeasi pozitie. Marcheaza si pe volan si pe coloana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marcheaza cu oja sau cu un sticker subtire pozitia volanului pe coloana volanului, pentru a fi sigur ca il pui in aceeasi pozitie. Marcheaza si pe volan si pe coloana.

pai eu vreau sa-l scot sa-l pun in pozitia dreapta, nu tot la fel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Stimati colegi, cu rusine va spun ca dupa aproape doi ani de cand am masina, am constatat ca airbagul pasager lipseste.... e doar capacul si inauntru, ceva ce a fost odata airbag, o panza taiata.... M-am intristat cand am vazut, acum ma intreb, oare am in volan air bag (chestia aia din mijloc pe care scrie air bag nu seamana deloc cu volanul, nu are striatii ca volanul), dar in scaune??? Pentru cei care pot sa-mi dea niste indicatii cum pot afla le multumesc anticipat. Masina e cea din semnatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

De un lucru poti fi totusi sigur....cand air-bag-ul pasagerului a sarit, cu siguranta s-a declansat si cel de la sofer.

Dupa parerea mea nu cred sa mai fie nici in volan air-bag.

Cu o scanare VAG-COM vei lamurii situatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu fi sigur ca vei vedea cu scanarea...se pot face invisibile...asa ca daca ai dubii cu adevarat poti sa desfaci...insa din cate stiu eu airbagul e in capacul de la volan deci nu poti sa il vezi si daca a sarit trebuie schimbat cu tot cu capac...deci sanse de 0% sa nu ai airbag in volan...in bord e altceva...

LE:In concluzie e cam greu sa nu ai arbag in volan odata ce capacul e intreg :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut pana acum 5 cazuri in care nu era airbagul in volan dar capacul era ok, oiar pe vag-com nu aparea eroare deorece in locul airbagurilor a fost pusa o rezistenta care pacalea calc de airbag

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza cu resitenta o stiam si eu insa cu capacul e cam ciudat sa nu fie atins daca a sarit airbagul :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza cu resitenta o stiam si eu insa cu capacul e cam ciudat sa nu fie atins daca a sarit airbagul :angry:

credema ca omul mi-a descris exact procedura, lipit cu un pistol care foloseste aer cald, dupa aia se da un pic de kit, se da cu vopsea zgrumuroasa,

se ia cu smirgel fin si ramane exact ca la inceput, eu unul credeam ca a schimbat airbagul

Modificat de cipos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate...si eu stiu pe cineva care le masluieste...dar pe cel din volan nu il poate rezolva... :blink:

In fine...nu cred ca sunt sustinute astfel de discutii pe forum asa ca ma retrag :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT: cum ai descoperit ca nu ai air-bag? Ce te-a determinat sa cauti?

Capacul de al airbag nu se alinia tocmai bine cu restul bordului, am vazut asta din prima, dar mi-a fost frica sa trag de el, pana zilele trecute cand am citit undeva pe forum ca poate fi scos acel capac, si curios hai sa vad daca e, sau nu e.... nu era... mai bine nu ma uitam ca m-am intristat destul de mult... plus ca nu stiu cat ma coasta sa-l pun la loc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca tragi de el iese ??!Si cum il pui inapoi? Ma refer la cel de pasager.Fiindca si la mine mi se pare un pic cam loose ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum Se Desface Airbagul De La Volan?

Nu stiu exact cum se desface, dar am 2 airbaguri (cel de la volan si cel de la pasager) si din cate imi dau eu seama capacul de la volan se monteaza prin presare (are o mufa cu 2 pini si un fel de clenci cu arc) . Daca te ajuta cu ceva pot sa le fac foto si sa le vezi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi s epare ca are niste surubele in spate. rasuceste volanul la maxim stanga sau dreapta si vezi acolo in spate . Parca sunt torx-uri, nu mai retin.

p.s: pe forum am citit pe undeva !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa numai dati jos capacul de la bord, in lateralul acestuia se afla un capac, identic cu cel de la sigurante, se da ala jos si ar trebui sa se vada airbagul, o chestie cilindrica lunga

Modificat de cipos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar daca a fost sarit si pus la loc cum iti mai dai seama daca te uiti prin lateral ?Presupunand ca acel capac de bord e intact (inlocuit)

Modificat de fifinelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!