Jump to content

Faruri cu angel eyes pentru Golf IV


Al3X_G4
 Share

Postare recomandată

hremus, daca ai putea sa mai detaliezi un pic rezolvarea, cred ca am sa reusesc. Nu sunt un as in electronica, dar din ce ai scris sus nu mi s-a parut greu, numai ca nu pot sa inteleg/localizez siguranta, firul rosu si altele de care vorbesti. O schita ar fi buna, ca un DYU.

Mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 135
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • hremus

    15

  • ninu

    14

  • bufu

    9

  • brutuss

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

alimentarea o iei dupa siguranta care e pe firul care duce la baterie. Firul verde e echivalentul celui galben de pe celalalt far, adica pozitia(pin 10 T10), firul alb duce spre angel, iar firul maro este masa. Ca si releu e bine sa folosesti unul de faza lunga/scurta de Dacie (30A).

post-8948-1243877273_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Depinde ce marca sunt, dupa parerea mea sunt mai bune astea care le legi direct pe baterie si care au un releu si o siguranta care in caz de ceva se arde siguranta nu cercurile :blink: . Fiecare firma au modul lor de a le lega si de aia iti da garantie.

Have a good time

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dox99 Nu cred ca e locul potrivit pentru reclama .

Inelele au un consum ceva mai mare decat un bec obisnuit de 5W asa ca s-a recurs la varianta cu releu pentru a nu suprasolicita instalatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna,

Azi ma intrebam daca pot sa schimb cercurile de la angel eyes FK sa le pun albe sau albastre, ptr ca azi am fost la un magazin si am vazut niste projectoare de ceata angel eyes albe cu xenon si arata bestial.

Deci avand in vedere ca eu nu de mult le-am cuparat si imi plac destul de mult nu vreau sa imi cumpar altele si nu sti ce firma fac angel cu cercul albe.

Am fazut ca pe alte masini au puse angel eyes cu cercurii albe (ex ford moneo).

Deci daca stiti cine fac angel cu cercurii albe sau daca le schimbat cineva pe cele galbene va rog sa ma informati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DJHOJD stiu ca avea de vanzare 2 inele AE, el a schimbat la farurile lui inelele. sigur te va ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alimentarea o iei dupa siguranta care e pe firul care duce la baterie. Firul verde e echivalentul celui galben de pe celalalt far, adica pozitia(pin 10 T10), firul alb duce spre angel, iar firul maro este masa. Ca si releu e bine sa folosesti unul de faza lunga/scurta de Dacie (30A).

Merge brici si nu e greu, ms mult hremus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,am si eu o mica,mare problema.Acum cateva saptamani mi-am cumparat si eu ca tot omul angel eyes.Am vorbit cu tipul de la care le-am luat si mi-a explicat ca nu sunt prea greu de montat asa ca m-am apucat sa le montez de unul singur.Operatia mi-a luat cam toata ziua avand faruri Valeo pe care le-am spart(unul era spart gata)si curatand la ele destul de mult.In sfarsit pana la urma mi-a iesit destul de bine zic eu,toata bune si frumoase,imi placeau foarte mult.Sambata noapte vin acasa si cand sa bag masina in garaj observ ca cercul mare din drepata nu mai mergea,am zis ca o fi de la vreun fir ceva si ma uit a doua zi.De dimineata cand ma uit,surpriza, cercul a inceput sa se topeasca ,la fel si cel din stanga,(cele mici nu,banuiesc pentru ca nu am folosit faza mare).L-am sunat imediat pe tipul respectiv care cu 2 zile inainte se lauda la mine ca nu o sa am probleme cu ele.Acum vine si intrebarea,ce sa fac,nu imi este de banii pe care i-am dat ,as vrea sa le dau jos dar le-am lipit cu silicon si imi este sa nu stric oglinda farurilor. :flower:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Deci ai cumparat doar cercurile "angele eyes" nu stiu de ce s-au ars doar acele din partea dreapta ce mari normal daca era ceva "scurt-circuit" sau problema electrica se ardeau toate. Cred ca ii din cauza calitati produsului . Faza cu dechisul farurilor, daca ai zis ca

Buna,

Deci ai cumparat doar cercurile "angele eyes" nu stiu de ce s-au ars doar acele din partea dreapta ce mari normal daca era ceva "scurt-circuit" sau problema electrica se ardeau toate. Cred ca ii din cauza calitati produsului . Faza cu dechisul farurilor, daca ai zis ca ai pus silicon de calitate cam greu sa le mai desfaci cu "feonul", eventual sa sparci iara sticla si sa pui iara si sa pui cercurii de calitate mai buna sau sa ii pui un R8 style (leduri diurna).

have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca era vorba despre un scurt circuit banuiesc ca se topeau toate 4,dar nu,ele s-au topit de la lumina farurilor,de aceea numai cele mari s-au stricat,pentru ca nu am mers deloc cu faza lunga.Eu am citit pe aici pe undeva ca s-ar desface acum farurile daca am pus silicon,apropo am lipit cu silicon sanitar Bison.Nu stiu ce sa fac,nu le-as mai desface,de spartul lor nici nu mai pun problema,le-as lasa asa dar ma uit ca cele mari se topesc din ce in ce mai rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Stie cineva de unde mi-as putea cumpara 2 faruri cu angel eyes din Oradea pentru mk4 ? Ma intereseaza cu far complet + montare. Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana ala urma vreau si eu un DIY,ceva cu modul de redesfacere a farurilor,dupa ce au fost lipite cu silicon.Toti se lauda pe aici ca au reusit sa le desfaca dar nimeni nu imi zice exact cum,eventual niste poze ceva ,"mura-n gura" pentru ca ma uit la faruri si nu-mi dau seama cum as putea sa reusesc sa tai siliconul ala,nu prea este spatiu,trebuie sa le desfac neaparat sa le scot pe alea de led ca se topesc din ce in ce mai rau si imi strica farurile de tot,poate sa le inlocuiesc cu unele de neon,daca stiam puneam ccfl de prima data dar asta este,omul din greseli invata.

Modificat de blue_slid3r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut, mi-am luat si eu un set de faruri cu lupe si angel eyes. dar eu nu am nici un kit de instalare si nici un releu sau altceva. la spatele farului am mufa clasica de G4 si inca 2 mufe, una cu 2 fire si una cu 3 fire parca, pot folosi si eu schema postata de hremus? multumesc

(farurile seamana exact cam cu cele din poza cu schema)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la farurile mele nu am decat mufa standard nu mai am nimic altceva.. doar am pus mufa si au mers fara nici o adaptare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare tuturor

se pot pune angel eyes cu neon alb pe farurile originale de pe golf 4 ca m-ar interesa si cat ar costa operatiunea...sunt din arad si daca stiti care face aceasta operatiune prin zona ar fi super :)

Modificat de tzicaman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai faruri Hella, merita sa faci modificarea. Uite aici un exemplu de astfel de inele: :flower: (click the flower)

Daca ai faruri Valeo, nu-ti recomand, pentru ca s-ar putea sa ramai fara geam la faruri.

Modificat de Amy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi fain dau o bere :beer: am sa vb cu red sa vad daca se poate face operatiunea...farurile mele sunt cele originale de pe masina...sper sa mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut :blah:

De curand am achizitionat un golf 4 1.4 16V,stiu ca e micutz motorul dar pt mine e foarte bun....va rog sa-mi spuneti si mie cum se demonteaza sticla de la faruri ca e foarte murdara,mai ales la farul din dreapta....ms pt ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este FOARTE complicat, in ideea ca risti foarte mult sa spargi sticla (sau sa o ciobesti incat sa se abureasca - sa intre apa).

Daca te ajuta cu ceva ai AICI un link cu schimbarea sticlei farurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms mult PiltZu,e cam complicat sa scot sticla fara sal sparg sau sal ciobesc,o sa incerc la magazin sa vad cat costa ambele sticle si daca nus o avere am sa le sparg pe ale mele,ca iese foarte bine din cate am vazut :frigbaitata: :P :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut. am o problema cu niste faruri angel eyes de la FK. le-am achizitionat acum vreo 2 luni la inceput toate bune si frumoase. farurile au venit cu becuri pentru cerculete montate. nu mi-a placut cum se vedeau si le-am schimbat cu leduri albe. problema a inceput de cand le-am schimbat. ledurile mi se tot ard si nu inteleg de ce. daca ma poate ajuta cineva ca am dat deja 70 de ron pe leduri si nu am degand sa mai investesc bani in ele. poate fi ceva problema cu farurile (nu as zice pentru ca, cu becurile care au venit au mers aproape o luna si nu am avut probleme si cu ledurile dupa 3 zile deja au inceput sa se arda nu toate doar cate unu). va multumesc si imi cer scuze daca s-a mai vorbit de asa ceva dar nu am gasit topicul (daca exista).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce led-uri ai pus? Normale ? Rezistenta pt limitarea curentului ai pus ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

hremus daca mai urmaresti topicul. si eu urmeaza sa imi montez farurile cu LED`uri montate in locul becurilor de la angel. am pus asta

post-4080-1272094729_thumb.jpg

crezi ca vor aparea probleme? daca da, ce pot face?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din fotografie se pare ca in interiorul soclului led-ului se vad rezistente inseriate cu led-ul la unul din picioruse si asta e bine , inseamna ca led-ul va functiona la 12V fara alte modificari ( asa cum scrie si pe ambalaj ) . Acum nu stiu cit de luminoase sint led-urile tale , ca la prima vedere nu prea par ; sper sa ma insel cu asta !

Inainte de montare fa o proba , incearca sa alimentezi led-ul de la baterii cu 2-3V . Daca led-ul nu se aprinde, oricum ai inversa firele la piciorusele lui , este bine , inseamna ca are rezistentele si lucreaza la 12V.

Butonul p_quote.gif sau p_mq_add.gif - (citatul) ajuta cand se doreste citarea unui pasaj din alt post.

Acest lucru are sens doar daca acel post nu este chiar ultimul, in caz contrar este inutil si interzis de regulament.

Foloseste te rog butoanele t_reply.gif sau t_qr.gif!

Modificat de Marius
Quote inutil.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!