Jump to content

Instalatie Dezaburire


A4UDI
 Share

Postare recomandată

Am un A4 Avant din 2003. Instalatia de dezaburire de pe lateral nu funcioneaza. Care sa fie problema si cum se poate remedia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai la avant este instalatie, (rezistentele acelea) si pe gemurile laterale de la portbagaj. acelea nu functioneaza. adica apas butonul, luneta se dezabureste f. repede, dar lateralele deloc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai vezi sa nu fie intrerupte firele care transmit curent la rezistente.Sau sa nu fie scoasi papucii de la instalatie..

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe lateral (amindoua geamuri) este instalatia de dezaburire si antena de la radio,care se gaseste pe geamul de pe dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aceleasi informatii ca si "Marius_n69".

Masoara cu un aparat de masura sa nu fie circuitul intrerupt -daca e asa e foarte complicat sa repari rezistentele

Daca nu ai alimentare -vreun papuc sarit -atunci e simplu si poti sa o rezolvi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ar fi trebuit sa-mi dea vreo eroare la vag com in problema asta?

@Luigi - unde gasesc papucii de care zici?

chiar nu stiu unde sa ma uit, in afara de tabloul de sigurante...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! Aceeasi problema o am si eu am sa incerc sa gasc o rezolvare daca aflu ceva te anunt sau daca afli tu te rog sa ma anunti si pe mine...Am sa apelez la un amic cu aparat de masura sa vad daca sunt intrerupte spirele.. Oricum curios avem exact aceeasi problema??!!?! :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma gandesc ca nu cumva resiztentele alea sa fie doar puse acolo dar sa nu fie functionale... poate era ceva optional. teoretic ar trebui sa fie pe aceeasi siguranta din panou, deci daca asta ar fi arsa, nu ar merge nici cea din luneta... nu stiu ce sa zic. daca aflu ceva concret, scriu aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Multe a4 au toata instalatia de dezaburire pentru oglinzile laterale montata din fabrica, cu contact pe butonul de dezaburire luneta, pana la contactele din interiorul oglizilor laterale totul este complet mai putin oglinzile care sunt simple si nu am nici o rezistenta incalzire (cu incalzire la volksman costa 90 ron bucata). Nu cumva incalzirea laterala a geamurilor spate intra tot intr-o optiune si la fel ca oglinzile incalzite nu a fost cumparata odata cu masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred, oglinzile nu au pe spate rezistente, dar la instalatia de dezaburire sunt papucii bagati...aceeasi problema ca si la pachetul lumini interioare... peste tot (prize aer, manete deschidere portiere) sunt ledurile puse dar nu sunt trase firele...iar mufele respective nu se gasesc... :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogdanChipaila

Se pare ca nu este nimeni in masura sa ne dea si noua un raspuns :( :) :( :)

Asteptam poate...poate...

Modificat de BogdanChipaila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate observ ca nici la mine nu merg lateralele. Ciudat, la ce au mai pus rezistente pe geamuri daca nu sunt functionale. Siguratele sunt toate bune. Astept raspuns de la cineva cu A4 avant caruia ii merge dezaburirea pe lateral.

P.S. Nu am oglinzi incalzite, or avea legatura intre ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogdanChipaila

Asta vrem sa aflam si noi!!!!!! Si asteptam cu disperare :D ... am sperat ca poate Mos Craciun....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un a4 avant si va pot asigura ca la mine merge dezaburirea pe luneta si pe laterale in acelasi moment cind apas butonul de dezaburire din dublu climatronic,in acelasi moment imi dezabureste si oglinzile(mai putin pe cea din stinga care stiu ca sa ars si nu merge),din ceea ce stiu eu ,dezaburirea pe spate si pe laterale la masinile avant este obligatorie intrucit tine de vizibilitate si vizibilitatea tine de siguranta deplasarii deci nu este un optional precum oglinzile.bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Si eu am fire in aceste geamuri din spate, insa de dezaburit pauza. M-am uitat un pic mai atent la aceste fire din geam si se pare ca sunt intrerupte. Nu cumva o fi ceva legat de antena?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

numai pe geamul lateral dreapta este montata antena de la radio,daca te uiti la cel din stinga si la cel din dreapta ai sa iti dai seama ca sint trasee in plus(cele de la antena pentru radio),in rest sint de la dezaburire,bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici la mine nu merge "dezaburirea" lateralelor din portbagaj. oglinzile incalzite merg si se activeaza odata cu apasarea butonului de dezaburire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumoasa masina daca este cea din poza... The Jim

Am fost la sevice si am verificat de ce nu se incalzesc oglinzile exterioare ... nu au rezistenta insa circuitul este tras... am intrebat si de geamurile laterale cu degivrare si am inteles ca s-ar putea sa aiba legatura cu oglinzile incalzite s-ar inchide circuitul prin ele... Nu stiu ce sa zic, momentan imi caut oglinzi cu rezistenta, am sa le schimb si am sa vad atunci daca asta este cheia.

Voi cei cu aceeasi problema, aveti incalzite oglinzile?

Modificat de BogdanChipaila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat oglinda cu degivrare ...dar ... nu functioneaza !!! nu am tensiune in firele ce vin in rezistenta.... ce pot face? Exista cumva o siguranta pt. ele separata de cea pt. degivrare luneta?

Va rog sa ma ajutati daca cunoasteti problema.

Ceva mai multe detalii am postat in topicul " probeleme degivrare oglinzi" deschis de Bogdan N.

Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuia sa verifici inainte de a cumpara oglinzile daca ai tensiune in fire...sa speram ca rezolvi problema si ne spui si noua cum...bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat oglinda cu degivrare ...dar ... nu functioneaza !!! nu am tensiune in firele ce vin in rezistenta.... ce pot face? Exista cumva o siguranta pt. ele separata de cea pt. degivrare luneta?

Va rog sa ma ajutati daca cunoasteti problema.

Ceva mai multe detalii am postat in topicul " probeleme degivrare oglinzi" deschis de Bogdan N.

Multumesc frumos.

Probabil ca trebuie activata functionarea lor si in modulul de confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scorpion poti detalia ce ai afirmat, te rog?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!