Jump to content

Problema La Lumina Din Portbagaj!


marywss
 Share

Postare recomandată

Salut!

Cand deschid portbagajul nu se aprinde lumina din interiorul lui. Becul l-am schimbat si nu este asta.

Cred ca este o problema din dispozitivul de inchidere deoarece daca descui masina din cheie si dechid doar porbagajul masina se incuie la loc dupa acel interval de timp ca si cand nu as umbla la ea.

Stie cineva ceva despre asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate fi actuatorul de la incuietoarea de portbagaj sau cablajul intrerupt undeva pe traseu. Asta in cazul in care ai verificat sigurantele si sunt ok.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e genul de problema pe care un electrician o rezolva in 10 minute, iar un forum in cateva saptamani.

Spun asta pentru ca sigur vei incerca diverse variante, vei reveni sa intrebi pe forum, vei primi din nou raspunsuri, vei incerca din nou, etc. Ca sa nu mai spun de lipsa de scule, etc. (din nou) etc :hainoroc:

Problema nu pare sa fie grava sau costisitoare, astfel incat mie cea mai eleganta solutie mi se pare apelarea la un electrician auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e genul de problema pe care un electrician o rezolva in 10 minute, iar un forum in cateva saptamani.

Spun asta pentru ca sigur vei incerca diverse variante, vei reveni sa intrebi pe forum, vei primi din nou raspunsuri, vei incerca din nou, etc. Ca sa nu mai spun de lipsa de scule, etc. (din nou) etc :icon_cool:

Problema nu pare sa fie grava sau costisitoare, astfel incat mie cea mai eleganta solutie mi se pare apelarea la un electrician auto.

Imi recomanda si mie cineva un electrician auto bun?

Un nr de tel ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai PM.

Merci mult! Am vorbit!

Problema este din incuietoare care ea contine butonul, deci trebuie schimbata cu totul, nu se poate repara. Momentan nu voi face acest lucru ca nu am atati bani de dat(cred ca costa peste 100ron) doar pentru a vea lumina in portbagaj. Daca o voi schimba revin cu detalii exacte.

Mi s-a spus ca problema poate aparea de la spalatorul de luneta care poate pierde apa si strica acel contact electric.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Mi s-a spus ca problema poate aparea de la spalatorul de luneta care poate pierde apa si strica acel contact electric.

Si eu am patit la fel, becul cand mergea, cand nu.

Am desfacut partea stanga din portbagaj

(se rabateaza si scaunul stanga spate, e si acolo un surub)

si intr-adevar, conducta de apa care ducea la luneta

era iesita dintr-o mufa care cedeaza datorita presiunii

sau faptului ca ai pus apa normala iarna si a inghetat.

Din mufa slaba s-a prelins apa pana la circuitele de la bec si facea scurt.

Mi s-a parut destul de simplu, se pune niste SCOTCH si se izoleaza mufa,

(dar s-ar putea sa sara in alta parte), se curata becul si restul de apa ( daca mai este)

si in principiu, se rezolva problema.

Succes

Modificat de xai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Sa inteleg ca problema poate fi de la:

- incuietoare haion din cauza duzei de spalat luneta care pierde apa si oxideaza contactul de portbagaj deschis

- ansamblu / soclu bec portbagaj la care se oxideaza contactele sau se prelinge apa pe traseul spre spalator luneta.

Eu am scos soclul din portbagaj si pare a fi in regula - nu e oxidat, becul e ok - deci ramane doar prima situatie cand trebuie inlocuita incuietoarea cu totul?

Aveti idee daca se poate remedia problema de la incuietoare fara inlocuire?

E ciudat ca atunci cand becul portbagaj nu functioneaza inchierea se re-armeaza automat dupa cateva secunde daca deschizi doar haionul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca problema poate fi de la:

- incuietoare haion din cauza duzei de spalat luneta care pierde apa si oxideaza contactul de portbagaj deschis

- ansamblu / soclu bec portbagaj la care se oxideaza contactele sau se prelinge apa pe traseul spre spalator luneta.

Eu am scos soclul din portbagaj si pare a fi in regula - nu e oxidat, becul e ok - deci ramane doar prima situatie cand trebuie inlocuita incuietoarea cu totul?

Aveti idee daca se poate remedia problema de la incuietoare fara inlocuire?

E ciudat ca atunci cand becul portbagaj nu functioneaza inchierea se re-armeaza automat dupa cateva secunde daca deschizi doar haionul...

Identice simptome am si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mai mult ca sigur problema este in incuietoare de la apa care intra in ea. Eu am desfacut acolo dar nu am dat incuietoarea jos de frica sa nu fac vreo prostie acolo. Am dat doar cu spray contact dar fara rezolvare.

Oricum citit acest topic http://vwforum.ro/index.php?showto...mp;#entry685471

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine acum lumina portbagaj functioneaza si nu i-am facut nimic. si nici nu se mai armeaza inchiderea daca deschid doar portbagajul.

Sa fie din cauza ca nu am folosit demult stropitorul spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Norok,

Am un seat toledo 1.6 16v cu aceiasi problema, cred totusi ca problema e de la switch...sau cam asa ceva...acum la mine e cam ciudat deoarece lumina nu se aprinde dar in bord imi apare martorul pt portbagaj deschs...aceiasi problema o am si la portiera fata, problema pe care sper sa o rezlov zilele astea am inteles ca 100% e de la switch.

ca metoda alternativa, mi-am instalat o mini aplica in porbahaj..." jucaria " e cu baterii cu leduri am cumparat-o de la un magazin de piese auto 6,5 ron ( 65 000 lei)

Dezavantaj, trebuie sa apas pe ea k sa se aprinda si la fel k sa se stinga...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O problema am si eu si am constatat-o chiar dupa ce am cumparat masina.

Dupa ce deschid portbagajul, dupa vreo 15 sec. se intrerupe scurt lumina (o fractiune de secunda) dupa care merge normal.

Ma poate lamuri cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreruperea asta, de o fraciune de secunda, o am si eu. Asa a facut de cat era masina noua. Nu vad motive de ingrijorare. Deci, e normal :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

confirm, si la mine la toledo 1M face la fel, se intrerupe pt scurt timp lumina in portbagaj la anumite intervale... deci cred ca e normal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine la fel, se intrerupe o secunda si apoi se aprinde si nu mai face figuri...Eu nu i-am dat importanta, iar la service mi-au spus ca e din ciclul " asa face toate"....probabil nici ei nu aveau habar de ce se intampla asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am linistit.

Credeam ca am un contact imperfect sau un fir ros.

Multumesc colegilor pentru raspunsurile prompte !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Chestia asta cu intreruperea luminii in portbagaj pentru o fractiune de secunda o am si eu, deci e ceva normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Si eu am intreruperea asta....dar nu se poate face sa nu mai faca asa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

aceasta intrerupere este data de modulul de confort daca nu ma insel si nu cred ca e mare deranj o licarire de nici o secunda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

  Salutari tuturor ! Imi cer scuze ca postez aici dar nu am gasit aceasta problema in alta parte. Aceeasi intrerupere o aveam si eu cand aveam bec incandescent si nu prea am bagat-o in seama. Acum insa mi-am montat 2 lampi cu leduri si, dupa acea intrerupere, ledurile nu mai lumineaza la intensitate normala, ci la una mai mica. Daca apas din telecomanda pe deschidere revine intensitatea normala a luminii la leduri dar doar pentru o perioada, dupa iar scade intensitatea luminoasa si tot asa... Are cineva vreo idee ? Masina este o Skoda Octavia Tour (1U2) MY2006.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este normal sa functioneze asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa precizez ca perioada de intensitate normala e foarte scurta... de cateva secunde. Atunci nu inteleg de ce la bec normal, cu incandescenta, nu face la fel. La bec normal are o singura intrerupere oricat stau cu haionul deschis, chiar si ore intregi, dupa acea intrerupere intensitatea becului ramane cea normala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

becul normal are rezistenta mai mare. Pune becoleduri asa zise can bus - au rezistenta similara becurilor, menita sa pacaleasca sistemul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!