Jump to content

P-afara Cu Masina Altuia


victorarmd
 Share

Postare recomandată

Imi trebuie procura ca sa pot iesi cu masina lu' tata din tara, avand in vedere ca e ruda de gradul I si-l am trecut pe buletin? :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in principiu da.

dar eu am fost in grecia cu masina si la nici o granita nu s-a controlat certificatul masinii, de fapt nici nu l-am dat la graniceri si nici ei nu l-au cerut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti tb procura indiferent de gradul de rudenie, locul deplasarii sau daca masina e pe persoana fizica sau juridica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, NU ai nevoie de procura ca sa poti iesi din tara cu masina (chiar daca aceasta este pe numele tatalul tau). Iti spun asta din propria experienta.

Chiar si inainte de a intra in UE nu trebuia procura daca erai ruda de gradul I cu proprietarul masinii, apai acum ca (cica) suntem membrii cu drepturi depline.

Dar, indicat ar fi sa ai o procura de la tatal tau pentru orce eventualitate, de ce spun asta, in cazul unui eveniment neplacut (fie el cat de mic) tu nu poti face nimic pentru ca nu este masina ta, daca ai procura e ca si cum ar fi a ta, il reprezinti pe tatal tau.

Sper sa ma fi facut inteles (toate acestea le stiu de la un avocat pe care l am consultat cand aveam si eu aceeiasi nelamurire).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Si daca masina este inmatriculata pe persoana juridica? Imi trebuie o procura d ela societate??? Si daca da cam cum ar tebui sa arata? Firma este a tatalui meu.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AM SUNAT, AM INTREBAT, AM AFLAT:

1. pentru masinile care se afla inca in leasing si care sunt inmatriculate pe persoana juridica (CAZUL MEU) :

- IMPUTERNICIRE DE LA FIRMA DE LEASING

- POLITA DE EXTINDERE CASCO, IN AFARA TARII ( E GRATUITA ), CARE SE IA FIE DE LA FIRMA DE CASCO, FIE PRIN FIRMA DE LEASING (aici depinde de fiecare societate in parte)

- PROCURA/IMPUTERNICIRE DE LA FIRMA CARE UTILIZEAZA MASINA (pentru ca detinatoare e inca firma de leasing)

2. pentru masinile care se afla inca in leasing si care sunt inmatriculate pe persoana fizica :

- IMPUTERNICIRE DE LA FIRMA DE LEASING

- POLITA DE EXTINDERE CASCO, IN AFARA TARII ( E GRATUITA ), CARE SE IA FIE DE LA FIRMA DE CASCO, FIE PRIN FIRMA DE LEASING (aici depinde de fiecare societate in parte)

3. pentru masinile proprietate a unei persoane juridice, care au CASCO :

- POLITA DE EXTINDERE CASCO, IN AFARA TARII ( E GRATUITA ), CARE SE IA DE LA FIRMA DE CASCO

- PROCURA/IMPUTERNICIRE DE LA FIRMA CARE DETINE MASINA

4. pentru masinile proprietate a unei persoane fizice, care au CASCO :

- POLITA DE EXTINDERE CASCO, IN AFARA TARII ( E GRATUITA ), CARE SE IA DE LA FIRMA DE CASCO

- PROCURA/IMPUTERNICIRE DE LA PERSOANA CARE DETINE MASINA (OPTIONAL, dar bine de avut - PAREREA MEA!)

5. pentru masinile proprietate a unei persoane juridice/fizice, care NU au CASCO :

- NU AM AFLAT NIMIC, dar din cate stiam eu, NU POTI SA IESI DIN TARA FARA CASCO!

OBS: NU SE MAI CERE CARTE VERDE SUPLIMENTAR, intrucat Polita RCA tine loc si de aceasta!

Cu respect, CT 10 VWP.

Modificat de CT 10 VWP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 3 si 4 as avea urmatoarea adaugire... Extinderea CASCO este gratuita cu o singura conditie: sa ai si RCA-ul facut la aceeasi societate la care ai CASCO. Altfel, extinderea CASCO poate fi pe bani (60-80 EUR, depinde). Mai exista si o alta varianta aparuta mai de curand, in care societatile de CASCO ofera optiunea ca extinderea sa fie "gratuita" in conditiile in care rata CASCO e crescuta un pic. Ca exemplu as da Generali FATA care NU are produsul RCA deci nu iti poti face si CASCO si RCA la ei si care iti maresc cu 10% din valoarea primei suma de plata, pentru a avea extindere CASCO gratuita. Daca iesi doar o data pe an, probabil nu renteaza...dar daca ai mai multe iesiri e mai bine sa dai cu 10% in plus si sa ai CASCO de fiecare data in loc sa platesti la fiecare iesire extinderea

La punctul 5, informatia nu este corecta. Nu esti obligat sa ai CASCO la iesirea din tara. Este bine, dar nu obligatoriu. RCA-ul care (include si Cartea Verde) este obligatoriu si suficient. CASCO-ul si extinderea acestuia sunt optionale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am lamurit...Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Unde as putea gasi un model de imputernicire de la firma care utilizeaza o masina in leasing pentru ca unul din angajati sau sa paraseasca tara cu autoturismul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Referitor la punctul 2 cu extinderea CASCO: Am si casco si rca la Generali, masina in lesing pe persoana fizica, am fost la 2 sucursale si la sediul central Generali si mi-au spus ca nu se face prelungire, extensie casco deoarece cu cele 2 la aceeasi firma se acopera si furt extern. Stie cineva de o alta situatie asemanatoare de la alta firma de asigurari. In plus mai trebuie si procura de la Porsche pentru a iesi cu masina din tara. Fara procura, in caz de accident nu se despagubeste nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si EU am CASCO si RCA tot la Generali.

"am fost la 2 sucursale si la sediul central Generali si mi-au spus ca nu se face prelungire"

Extindere e una, Prelungire e altceva!

"extensie casco"

E EXTINDERE CASCO - La unele societati de leasing, polita pe care o folosesc tine loc si de "extindere", PENTRU CA PRETUL E INCLUS DEJA IN POLITA, insa la alte societati (mai mici), extiderea se solicita separat, astfel ca, in cazul celei din urma, costurile sa fie mai mici IN CAZUL IN CARE NU PARASESTI TARA.

"In plus mai trebuie si procura de la Porsche pentru a iesi cu masina din tara."

2. pentru masinile care se afla inca in leasing si care sunt inmatriculate pe persoana fizica :

- IMPUTERNICIRE DE LA FIRMA DE LEASING - indiferent care e firma de leasing, la mine e Cardinal Leasig IFN, iar in cazult tau e Porsche Leasing - CE FAC EU CU IMPUTERNICIRE DE LA PORSCHE?

Ps: nu vad nici o corectie sau suplimentare la ceea ce am spus eu.

Modificat de CT 10 VWP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CT 10 VWP

Punctul 1 si pct 2 sunt aceleasi.(avand in vedere ca tu le-ai scris ar trebui sa stii mai bine)

@al bundy

Si eu CASCO si RCA la Generali.Pe 31 dec am fost la ei si mi-au facut extindere Casco gratuit, dandu-mi o polita de extindere Casco.

Din cate stiu eu Porsche nu-ti face imputernicire fara Extinderea Casco.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum 2 ani Porsche mi-a facut imputernicire fara macar sa am cartea verde.

Ieri am luat imputernicirea de la Porsche fara sa ma intrebe de extindere casco in afara tarii.

Am spus Porsche in general pentru ca de acolo am luat masina, ar fi trebuit sa spun SOCIETATEA DE LEASING.

Si da, anul trecut se facea extindere, anul asta nu se mai face, am postat mai sus sa vad daca au mai fost si altii in aceasta situatie, sa doreasca sa i se faca extindere casco la Generali si sa i se spuna ca nu mai e nevoie.

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unu am extinderea Casco gratuita pentru tot anul la Generali, in ideea in care mi-au dat acea polita de extindere

Modificat de bogdan2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acea extindere casco despre care se vb se da automat atata timp cat asiguratul are o polita RCA valabila .

nu mai este nevoie de emiterea niciunui act aditional

acest lucru este lalabil la toate firmele de asigurare , fie ele mici sau mari .

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca lucrezi in domeniu: deci nu trebuie sa-mi dea nici o hartie la mana, se considera ca se acopera si riscul de furt extern daca am casco si rca la acea firma, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT: Propun sa ia cineva care se pricepe postul meu, sa il editeze unde am gresit si sa il posteze IN VARIANTA FINALA.

Astfel, un moderator poate sterge celelalte posturi, ce devin inutile si il poate inchide.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact - asa cum ti-ai confirmat si cei de la generali in mod cert nu iti vor elibera un alt act pentru ca nu au de ce .

ATENTIE pentru cei ce au polita casco doar pentru riscul de avarii ( aceea este o varianta prin care se reduce prima casco si astfel asig casco este valabil doar pentru RO ( doar avari in RO ) in acest caz faptul ca exista o polita RCA valabila nu conteaza .

pentru cei care nu au casco si rca-ul la aceeasi firma de asig se poate face extinderea contra unei suma de 3-6% din prima de asig ( functie de firma ) pentru o per de 30 zile astfel emitandu-se si un act aditional in acest sens .

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ATENTIE pentru cei ce au polita casco doar pentru riscul de avarii ( aceea este o varianta prin care se reduce prima casco si astfel asig casco este valabil doar pentru RO ( doar avari in RO )

pentru cei care nu au casco si rca-ul la aceeasi firma de asig se poate face extinderea contra unei suma de 3-6% din prima de asig ( functie de firma ) pentru o per de 30 zile astfel emitandu-se si un act aditional in acest sens .

Despre asta vorbeam si eu aici: La unele societati de leasing, polita pe care o folosesc tine loc si de "extindere", PENTRU CA PRETUL E INCLUS DEJA IN POLITA, insa la alte societati (mai mici), extiderea se solicita separat, astfel ca, in cazul celei din urma, costurile sa fie mai mici IN CAZUL IN CARE NU PARASESTI TARA. Insa nefiind in domeniu, ci doar avand ceva cunostinte, nu am putut explica intocmai ca si colegul D@ny.

Modificat de CT 10 VWP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sunt putin :P

dar nu inteleg ce inseamna termenul asta: "EXTINDERE CASCO"!

Masina mea e inscrisa in BE si cand mi-au facut CASCO (Wintherthur- Europe Assurances SA), pt avarii si furt, am intrebat daca e valabil si in Ro, au spus ca da, am semnat contractul, am platit si mi s-a dat doar o hartie verde in format A4, asemanatoare cu Cartea verde din RO( International Motor Insurance Card/ Carte Internationale D'Assurance Automobile). In acest document sunt trecute tarile unde are valabilitate si unde nu.

Prin urmare, de ce firmele de asigurari din RO cer bani in plus ca iesi cu masina afara :P ?

Intre 2004 -2007 am iesit afara cu masini inmatriculate in RO, si care aveau Casco la UNITA, Generalii, Omniasig si nu au cerut acea extindere. Am avuta la mine doar impuernicire.

Chiar nu inteleg...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa este la noi , oricum s-au mai reglementat lucrurile in sensul ca nu platesti daca ai si rca la ei , daca nu , platesti pentru extindere .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut pe toata lumea, si va impartasesc modul in care am actionat eu pentru o calatorie in Turcia.

Tin sa mentionez ca plecam spre Kusadasi vineri 13 iunie, cu oprire pentru o noapte in Canakkale. Suntem 5 masini, din care 4 sunt in leasing (iar conducatorii acestora sunt si administratorii firmelor pe care s-a luat leasingul).

Am facut o cerere scrisa la firma de leasing (Porsche Leasing in cazul meu) pentru imputernicire de a iesi din tara cu masina, pe care am trimis-o prin fax si pe e-mail. Mi-au trimis doua exemplare originale, semnate si parafate, in care se dau detalii despre automobil, dar si despre conducatorul auto (nume, pasaport).

Cu acestea, am mers la notar si mi s-a aplicat data certa (80 lei). Un exemplar original de imputernicire ramane la notar, unul cu data certa, la beneficiar.

Cu acesta, am mers la un traducator autorizat de limba turca, care a tradus documentul (5o lei).

Inapoi la notar, pentru autentificarea traducerii (30 lei).

Am mers apoi la un birou de traduceri si apostilari, care in 3 zile mi-au returnat documentul apostilat (cam 60 de lei).

Nu este nevoie de inca o stampila de la Ambasada Turciei din Bucuresti sau de la Consulatul Turc din Constanta din cate am inteles, iar veridicitatea acestei afirmatii va fi postata de subsemnatul de indata ce ne vom intoarce inapoi in tara.

Referitor la cartea verde, in cazul in care nu este taiata Turcia, totul este OK, deci nu mai este nevoie de plata vreunei sume suplimentare de prelungire a valabilitatii acesteia. Mentionez ca am si RCA si CASCO la Astra Uniqa, iar in urma convorbirilor cu acestia, am primit la firma confirmare scrisa cum ca, (scuzati cacofonia) CASCO este valabil pt. Turcia si Bulgaria fara a mai fi nevoie de vreun act aditional, idem cartea verde (motivul pt. care nu este taiata nicio tara de pe acest document ar fi acela ca ei considera drept bonus acordat asiguratilor dreptul de a calatori oriunde in Europa...).

Sper sa va fie de folos informatiile de mai sus si promit sa va spun, de indata ce ma intorc inapoi in tara, cum a fost !

DRUM BUN!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cu privire la formatul imputernicirii am vazut ca nimeni nu a intervenit. Este mai simplu decat iti inchipui. Persoana juridica nu trebuie sa scrie nimic pentru ca imputernicirea trebuie legalizata de notar si drept urmare notarul o va scrie (el stie sigur ce trebuie sa scrie). Tatal tau daca e administrator la firma in cauza va lua stampila si o va pune peste semnatura lui pe imputernicirea respectiva. Daca totusi vrei sa stii pt tine cum suna este cam asa: SC blablabla cu sediul in , cod fiscal/inregistrare la registrul comertului, detinator al autturismului marca, cu nr de inmatriculare, imputernicesc prin prezenta pe numitul blablabla sa se foloseasca de acest bun si sa ma reprezinte in orice actiune legala care implica autoturismul mai sus-mentionat. Deci cam asa ceva, depinde si de notar si de persoanele care se prezinta la el pt ca la ultima remarca se poate intelege cf legii ca o si poti instraina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am iesit din tara cu o masina al carei proprietar era o prietena. aceasta a facut o hartie scrisa in romana cum ca sunt imputernicit sa merg cu masina in perioada xx in turcia. am adaugat o copie dupa buletin cu o semnatura si o data si aia la vama nu au zis nimic. daca ne oprea politia nu stiu ce se intampla, dar nu a fost cazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!