Jump to content

Ce probleme ati avut la Octavia 1 si ce ziceti de Octavia II


flohusky
 Share

Postare recomandată

Pietrele le-ai auzit lovind in aparatorile de sub aripi...

....care fiind de plastic, suna altfel ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de raspunsuri.

dar inca o intrebare e vreo diferenta intre motorizarile diesel de pe skoda si cele de pe vw golf si audi A4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nici o diferenta...motoarele au aceleasi coduri si specificatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu doar ca nu sint diferente dar daca te interesezi ai sa constati ca anumite Skode vin chiar cu motoare germane. Al meu de exemplu nu este facut sau asamblat in Cehia ci este motor nemtesc in toata regula. Nici nu stiam pana cand nu mi-au spus baietii de la service.Apare si in talon Motor Wolksvagen.

Modificat de bancriioa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e s-o comparam cu dacia, mai are o problema!

Nu poti sa mergi cu ea pe ploaie cu geamul deschis (macar un pic, sa se aeriseasca atunci cand fumezi) :( , ca ploua inauntru, n-are streasina!

Modificat de eur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putem vorbi ca cineva de la fabrica Skoda sa vorbeasca in ceruri sa nu mai ploua eventual ...

Pe dl Eur daca are timp ii pot arata cum se fumeaza in oct cu geamul deschis fara sa ploua inauntru...

D-lor ,Skoda este o masina ieftina,nu este cine stie ce mare lux ,e lux pentru buzunarul romanului,care frustrat ani de zile sub ceausescu de o masina calumea acum emite pretentii ca pentru un Morgan .Doar in Morgan nu ploua cand ploua ,si mai e si decapotata !

Hai sa nu exageram ! Si eu am avut Skoda ,1.9/74 atd 4x4 ,dar nu am cerut de la ea sa faca ca bmw-ul !Foarte multumit am fost de ea ,pe aglomeratie ,la razoare taiam campul acela cu 60km/h ,si nu a fost nevoie sa schimb nimic la ea !

Daca permiteti o gluma ,masina si femeia sunt dupa sufletul omului ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

D-lor ,Skoda este o masina ieftina,nu este cine stie ce mare lux ,e lux pentru buzunarul romanului,care frustrat ani de zile sub ceausescu de o masina calumea acum emite pretentii ca pentru un Morgan .Doar in Morgan nu ploua cand ploua ,si mai e si decapotata !

Dle Barbato, postul meu a vrut sa fie o gluma, daca nu a reusit imi pare rau!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dle Barbato, postul meu a vrut sa fie o gluma, daca nu a reusit imi pare rau!

Nu am vrut sa va intristez nici eu ,am priceput ca e la oha ! Am postat asa pentru ca sa stiti sunt posesori de skoda care exact asa gandesc ,cum am incercat eu sa ironizez mai sus.Eu chiar am primit acest gen de reclamatii vis-a-vis de skoda ,si sa stiti ca erau seriosi si convinsi in ceea ce spuneau.

Ma gandeam ca ar fi frumoasa o chestie de genul : cel mai mare contestatar al produsului si al serviciilor after sale ,sa vina o zi in vizita la mine,ca observator , nu o sa-i vina sa creada cate se petrec numai la receptie intr-o zi (si dintr-o tabara si dintr-alta)...

Astea cu zgomotul de la ploaie si cu fumatul sunt de neluat in seama!

week& placut !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare!

Masina mea e cea din semnatura.

# Probleme:

- cateodata intra greu in viteza I

- evacuarea vaporilor recirculati (vezi topicul "Zgomote in pompa de apa") face uneori un zgomot ce se aude ca un motor diesel - culmea ca la alte masini nu am auzit acest zgomot :)

- portierele spate "trancane" usor pe drum rau, de asemenea si ceva in bord

Deci dupa cum se vede, astea nu se pot numi probleme, ci mai degraba inconveniente...

# Satisfactii:

- Confort (caldura, AC, drumuri lungi care iti doresti sa nu se mai termine...)

- Desi nu ma intereseaza aceste lucruri la o masina, are demaraj, putere, s.a.md.

- O masina ce iti ofera incredere

Desi Octavia II e posibil sa fie mai buna (mai spatioasa sigur), mie sincer imi place mai mult cum arata Octavia I. Aici sunt pur subiectiv, personal nu-mi plac masinile umflate si rotunjite. Imi plac cele un pic "mai din topor". Sa nu se inteleaga ca Octavia II nu-mi place, dar forma (mai ales botul) mie mi se pare prea umflat. Acum stiu ca vor fi multi ce vor zice: vulpea cand nu ajunge la struguri spune ca sunt acri... Parerea lor!

Si peste orice, am preferat sa iau o masina "matura", cu experienta, care se produce de multi ani. Cred ca aceasta regula se aplica si la femei , vinuri... Si vorba aia, barbati suntem.

Si despre cei ce spun ca Skoda e o masina ieftina, mie sincer nu mi se pare ieftina deloc. Daca te mai arunci si la optionale... Pai atunci Logan, Cielo, Chevrolet cum sunt daca Skoda e ieftina? Acum bineinteles ca virgula calitatea isi spune cuvantul, dar pentru mine o masina ce trece de 10.000 euroizi nu mai e ieftina pt. un roman normal.

Drum bun si sigur!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu prietenul de mai sus:

Jeneaza:

- intratul mai greu in viteza 1 - o sa deschid un topic;

- anumite zgomote (se mai pot rezolva acasa);

- spatiul din spate nu foarte generos.

In rest nu ai treaba cu ea. Arata civilizat, merge bine si e rezistenta.

Subiectiv, si mie imi place mai mult dpdv estetica exterior O1 - dar probabil ca pentru ca p-asta o am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu prietenul de mai sus:

Jeneaza:

- intratul mai greu in viteza 1 - o sa deschid un topic;

- anumite zgomote (se mai pot rezolva acasa);

- spatiul din spate nu foarte generos.

In rest nu ai treaba cu ea. Arata civilizat, merge bine si e rezistenta.

Subiectiv, si mie imi place mai mult dpdv estetica exterior O1 - dar probabil ca pentru ca p-asta o am.

Antonie, ai si tu "problema" cu tacanitul datorat recircularii vaporilor, undeva langa borcanul cu antigel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

La O1,rulaj 47800Km,au fost schimbate:bucse bara stabilizatoare,releu semnalizare,bujii incandescente,garnitura pompa vacum,actuator.S-au ars 2 difuzoare,unul din usa fata,unul din spate.La motor se aude un tacanit (cred ca e un tachet).

Se pregatesc de schimbare un rulment roata fata sau pompa servo sau cap planetara (nu stiu inca,pt ca la viraj se aude un huruit);de asemenea cred ca amortizoarele sunt pe duca,dupa galagia care se aude cand dau in gropi mai mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

3 ani si 115mii km. Schimbat bucse bara stabilizatoare si telescoape fata in garantie.\

la 90mii km facut distributia . In rest ulei filtre, motorina si kilometri . SUPER CAR .

Iar de ieftin mie greu sa spun asta . A costat 23000 euroi banu jos .

Octavia elegance bussines combi 4X4 . Excelent choise .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am O1 112.000 KM si am schimbat bucse bara stabilizatoare, releu de semnalizare, maneta semnalizare, senzor pedala frana (nu se mai aprindeau stopurile). In rest OK, super masina recomand tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!