Jump to content

Diferente Caroserie A4/s4


I_am_Stealth
 Share

Postare recomandată

In urma unor PM uri cu Bogdan_wrc m-a sfatuit sa deschid acest topic.

Eu am sustinut ca A4 1.9 TDI si ma rog, din familia respectiva A4 1.8, etc au aceeasi caroserie cu S4 . Bogdan sustine ca sunt diferente si mi-a dat exemplul lui S3/A3...Este vorba zona anilor 1997-1999 , B5.

Ca sa confirm atasez date de pe www.carfolio.com

Pentru S4

Length 4483 mm 176.5 in

Width 1733 mm 68.2 in

Pentru A4

Length 4478 mm 176.3 in

Width 1733 mm 68.2 in

Am deschis acest topic ca sa nu mai fim off-topic aici

De fapt disputa a venit de la ce am numit "A4 bi-turbo" care e S4...Avand acceeasi caroserie l-am numit asa, insa 5TORM a facut comentarii de genul "@I_am_Stealth vad ca iti place foarte mult sa te contrazici cu lumea si mai vad ca pe deasupra esti si incepator in deale masinilor,pentru ca un cunoscator nu face astfel de greseli"

Ma rog, cand se fac astfel de comentarii fara probleme, nu prea mai am cuvinte...:

Fratilor eu nu va inteleg,cum vreti voi nu prea se poate si cu p**a in c*r si cu sufletul in rai ....

Cred ca daca cineva citeste posturile mele in acel topic, isi da seama la ce model bi-turbo ma refer si nu e cazul sa discutam in plus.

Asta e S4 la care ma refer. Sau asta

Chiar si proprietarul il numeste "A4 S4 Quattro"

Iar la A4 cred ca nu e nevoie sa dau link, toata lumea il stie...

Deci acest S4 ca asta are 265 de cai si caroserie ca si A4 de 90 de cai , ca dimensiuni exterioare.

Cred ca grila fata si spoilerul spate nu modifica asa de mult caroseria incat sa se afirme ca nu sunt identice....

Intamplator S4 din link are 350 de cai si jante de RS4....

Intre A3 si S3 ( cum are Bogdan_wrc) poate e altfel, nu ma intereseaza, dar la S4/A4 sunt la fel.

Astept confirmari/infirmari.

PS. Pentru mine si pentru multi altii, S4 si RS4 sunt variantele "S" si "RS" de la "A4" . Chiar daca au mai aparut in timp "s-line" sau "SE" sunt in acceasi oala. Diferente exterioare mai mari sau mai mici in timp....

In wikipedia aici

sunt date toate motorizarile de la A4, incluzandu-le si pe cele de la RS4 si S4.

Modificat de I_am_Stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci...intr-un PM ai spus asa:

corect?

"A4 S-line = S4 = A4 S = multi o numesc cum au chef....."

eu nu mai am nimic de comentat....

si acum sa nu o dai ca vorbeai decat de caroserie, pt ca noi vorbeam clar de motor in topicul acela !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorry, dar te inseli :frigbaitata: In primul rand chiar tu scrii, S4 are o lungime de 4483mm, A4 are 4478mm :) Alte bare. Deci clar nu pot fi identice. RS4 este un A4 modificat. Un motor aparte, suspensii, frane, bare, praguri, etc. Un RS4 este un RS4, nu este un A4 4.2 V8. La fel si cu S4.

Edit pentru postul lui bogdan: A4 S-Line si S4 sunt "worlds apart" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde mai pui ca S4 are niste anumite jante, anumite "aripioare" pe laterale, din plastic negru, si multe altele... frane, motor, cutie, tractiune, suspensie...blah blah..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu cum sta treaba intre A4 Sline - S4 si RS4 la dimensiunile exterioare, dar sigur RS4 este mai lat decat primele 2.

S4 cu A4 s-ar putea sa aiba aceiasi dimensiune in latime, nu stiu sigur (depinde si unde se fac masuratorile, care sunt punctele de interes)

S3 fata de A3, va pot spune ca este mai lat, aripile din fata cat si cele din spate la S3 sunt mai umflate si mai alte, eu o consider o masina cu alte dimensiuni.

daca e sa ne luam ca punc de reper stalpul usii, atunci A4 S4 si RS4 sunt identice al latime. dar nu cred ca aceste este pctl de reper.

intre toate variantele, Sline, S sau RS exista niste modificari majore, dupa cum a specificat si Ice2K.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ice, 5 mm diferenta la o lungime de 4.478 mm inseamna 0.1% . Crezi ca e diferenta sesizabila cu ochiul liber? Plus ca sincer nici nu sunt sigur ca e reala diferenta, adica S4 mai are ceva stropitoare in bara. De dragul discutiei foarte usor poti muta bara mai in fata sau mai in spate cu 5 mm si atunci sunt egale. Insa e amuzant cum moderatorii se sustin reciproc ca NU SUNT IDENTICE la dimensiuni.

Eu am spus ca au CAROSERII identice. Repet, consider ca AU CAROSERII IDENTICE.

Bogdan, cand se facea acel S4 la care m-am referit, nu exista S-line, deci m-am referit la "seria S" daca vrei, de la A4 alias S4.

In mesajul de pe forum am spus

Ehe.. bi turbo... :frigbaitata: Sunt A4 mai vechi care au bi-turbo. Nu stiu cati au in Ro. S4 de exemplu.

Tu mi-ai raspuns:

RS4 are biturbo. primul.

Si te-am contrazis. Din cauza ca au caroserii identice am considerat ca acel S4 fiind o motorizare Bi-turbo a lui A4 de atunci.

Ce masina e asta?

post-7602-1195227282_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina din poza cred ca este un S-line.

Mi se pare corect ca la o diferenta de 5mm sa fie doar o diferenta intre niste parti auxiliare ale caroseriei (sau metode de fixare) si nu o diferenta a caroseriei in sine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ice, 5 mm diferenta la o lungime de 4.478 mm inseamna 0.1%.

1. Tu ai spus ca sunt identice. Daca au diferente si de 1mm, nu mai sunt identice. Sunt asemanatoare.

2. Din ce stiu eu, barele fata spate fac parte din caroserie. Alte bare => caroseria nu mai e identica.

Si te-am contrazis. Din cauza ca au caroserii identice am considerat ca acel S4 fiind o motorizare Bi-turbo a lui A4 de atunci.

Ti-a mai explicat cineva ca ce-a zis bogdan acolo a fost "RS4 era bi-turbo. Primul RS4", si nu "RS4 a fost primul cu bi-turbo", sper ca sesizezi diferenta de data asta.

Insa e amuzant cum moderatorii se sustin reciproc

Ma lasi? Ceri o parere, eu postez si-mi spun parerea, nu e aceeasi cu a ta si gata, moderatorii se sustin reciproc. Sa fii sanatos, vorbeste cu cine vrei, i'm out!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-a mai explicat cineva ca ce-a zis bogdan acolo a fost "RS4 era bi-turbo. Primul RS4", si nu "RS4 a fost primul cu bi-turbo", sper ca sesizezi diferenta de data asta.
:) Buna incercare Ice, repet legat de sustinerea reciproca intre moderatori:In acel topic tot Bogdan a recunoscut ca "in fine, si S4 are" bi-turbo.Presupun ca nu era sensul pe care ai incercat sa il dai tu....
....PS:eu am zis ca primul RS4 are biturbo. adica nu modelul nou. :D dar in fine, si S4 are.hai sa revenim la TDI si ce trebuie !!!!
Acum discutam, nu cred ca e cazul sa ne suparam. Am si eu parerea mea, altii au alta parere. Aducem argumente pro si contra. Eu personal nu consider 1 mm lungime o diferenta intre doua modele. Tu da. Pentru mine la lungime caroserie +/- 1mm e identic, pentru tine nu.

Spuneti-mi ce modele sunt astea doua?Astept raspunsuri. Mersi.

post-7602-1195231004_thumb.jpg

post-7602-1195231481_thumb.jpg

Modificat de I_am_Stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca imi aduc aminte au am zis ca PRIMUL RS4 avea biturbo... nu ca primu audi care avea biturbo era RS4, ci ca primul RS4 dintre cele 2 existente aveam biturbo... oricum, nu asta e ideea.

dar in fine...asta cu moderatorii cred ca e o explicatie f tampita.

http://www.nextcar.com.au/i.audi.S4.yellow...gardens.sun.JPG

vezi aici pe laterale aripioarele? alea sunt doar la S. jantele la fel. S are si o aripioara pe portbagaj..nu stiu ca asta sa fie si la Sline... oricum, diferentele la caroserie sunt mici intre S si Sline..dar noi vorbeam acolo de motor !!!

din moment ce se bazeaza pe A4, e normal sa fie 99% identice...dar te rog sa ma corectezi daca am scris gresit in primul pot ce ai zis in PM !

de la A4 alias S4.

Si te-am contrazis. Din cauza ca au caroserii identice am considerat ca acel S4 fiind o motorizare Bi-turbo a lui A4 de atunci.

A4 nu e acelasi lucru cu S4...

S4 nu este o motorizare a lui A4...S4 are alte jante, alta suspensie, alte frane, alta cutie, alta tractiune (nu exista decat quattro) alta echipare, alte optiuni standard...si mai ales alt motor. nu caroseria face diferenta intre S si S line !!! sau mai rau intre A si S.

primul e S, al doilea...nu stiu..dar ori nu e S ori are jante schimbate!! te rog de acum sa imi arati masini stock. !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan, linkul pe care l-ai dat este de la ALTA GENERATIE de S4. Nu este prima generatie. Acolo asa e, evident, sunt diferente la caroserie. Dupa cum se vede, pozele puse de mine cu ce ai pus tu nu sunt acelasi model!!Atasat e modelul din linkul tau.

Insa exact din cauza asta ne contrazicem ca este sau la fel .. Neintelegere.

primul e S, al doilea...nu stiu..dar ori nu e S ori are jante schimbate!! te rog de acum sa imi arati masini stock. !

LoL pai vezi. Omul isi schimba jantele si deja nu mai recunosti modelul ?? :) )

post-7602-1195233300_thumb.jpg

Modificat de I_am_Stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai asa si a lui ice, daca o vede cineva mai neexperimentat zice ca e S. asta e exemplu?

tot nu ai rapsun..e corect ce am scris in primul post?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ma bag si eu cu niste nedumeriri :) . Un vecin si-a luat un S4, sau S line variant, nu-mi dau seama. Masina e din 2004/2005 negru metalizat, are jante de 17, dublu climatronic, linia audio originala cu comenzi pe colan, Navi integrat in Cluster, 5 trepte, 85kW, motor BKW, daca nu ma insel :) , 5 trepte. Ce ma face sa ma intreb ce S (line sau S4) e asta: NU are xenon, si piele.

Acuma nu am poze, ca nu-i acasa, dar o sa pun, daca o sa apara pe-acasa. A dat pe el 16.000+TVA. Mi se pare cam mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vecinul tau si-a luat A4 S Line.Adica A4 cu elemente de S pe el(suspensii,jante,embleme,volan,etc)

Ce au A4 si S4 in comun sunt doar elmentele astea.In rest nu au nicio legatura in afara faptului ca se umesc..Audi!

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S4 are un 4.2V8 de 343CP :) Vecinul tau are un S-Line cu emblema de S4 pe spate (mare tzaranie, in umila mea parere).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, am discutat cu Ice si se pare ca masina asta nu e nici macar S line :) . In afara de jante, nu are semnalmentele unui S line. Doar un S4 frumos pe spate. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care sunt semnele unui s line? Se poate monta ulterior :vaidecapulmeu: Nu de alta dar ma bate gandul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Puteti sa ma ajutati si pe mine, m-ar interesa sa imi schimb grila de radiator cu una de s4, si nu stiu daca se potriveste. Parca n-as da 200 E degeaba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru mine la lungime caroserie +/- 1mm e identic

Inseamna ca tu numai inginer nu esti :)

Cuvantul identic il poti folosi atunci cand doua obiecte au aceleasi dimensiuni. Daca unul e cu 0,05mm mai lung, nu mai sunt identice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca realiza... nu posta. Si inca membru Level 2.

Sau poate vroia sa creeze ceva flames...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!