Jump to content

Arcuri Sportive


faty
 Share

Postare recomandată

De ceva vreme am in plan sa schimb arcurile care cred ca nu au fost schimbate vreodata pe masina asta, in orice caz sta lasata pe-o parte si ma dispera.. Amortizoarele sunt noi SACHS, si ma gandeam sa caut un set de arcuri sport cu care sa mai si cobor putin masina, undeva pe la 30/30mm ( ajunge pentru drumurile noastre, sa fie si sportiva si practica ). Am gasit un set de arcuri frumoase H&R pe ebay undeva la 150E le luam dar spre stupoarea mea am aflat ca ar fi chiar mai moi decat cele de gti pe care le am acuma pe masina..

Asa ca as avea nevoie de ceva sfaturi in legatura cu experienta voastra in domeniu, ce fel de arcuri folositi ? cat sunt de bune ? si unde as putea gasi asa ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pui doar arucuri sport risti ca in juma de an sa schimb telescoapele. Asca ca fa o treaba buna vinde telescoapele astea daca zici ca is noi si cumpara-ti kit complet arcuri si telescoape sport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pui doar arucuri sport risti ca in juma de an sa schimb telescoapele. Asca ca fa o treaba buna vinde telescoapele astea daca zici ca is noi si cumpara-ti kit complet arcuri si telescoape sport.

Doar daca arcurile coboara masina mai mult de 40-50mm doar atunci pui in pericol amortizoarele standard.. eu asa am inteles din mai multe topic-uri cu acelasi subiect de pe forum, in plus in majoritatea cataloagelor in care m-am uitat se recomanda ca pentru arcurile care coboara mai mult de 40mm sa se schimbe si amortizoarele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu prima data mi-am cumparat arcuri 40/40 si le-am pus pe telescoape normale si le-am terminat in cateva luni, in plus cu telescoapele normale masina ara cam barca. Dpa ce am pus si telescoape sport ii mult mai tapana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmmm.. poi si in cazul in care m-as hotara sa cumpar set complet amortizoare + arcuri sport.. care ar fi cele mai ok calitate/pret dupa parerea ta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nustiu ce sa iti zic, eu am arcuri KW si telescoapele noname. Faza ii ca poti sa ii iei KW reglabile cu 1000 euro si in prima zi sa dai tare intr-o groapa si ii praf telescopu. Eu asi zice arcuri mai scumpe si telescoape mai iefine ca la noi oricum se duc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu merg de 4 ani cu amortizoare Bilstein preparate in Brasov de nea Mitica:) Sunt beton inca si acum dar am avut grija de masina, sincer. Inconvenientul e ca sunt foarte rigide si pe drum denivelat iti intra capul in piept. Dar la stabilitate sunt super. Nu vad rostul suspensiilor cu 1000 de reglaje la o masina cu care te plimbi zilnic, acestea sunt preferate de cei din raliuri care au nevoie de setari diferite in functie tipurile de asfalt sau macadam. Cu toate astea mi-as pune niste HR-uri adevarate :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare pentru cunoscatori.

Am gasit pe ebay multe seturi de suspensii ( chiar majoritatea ) care sunt fabricate pentru Golf Mk2 1.6-1.8 GTI, dar scrie mare ca nu sunt pentru G60 si 16V. Excluzand G60-ul, din ce motiv nu ar fi bune acele suspensii pentru 16V atata timp cat sunt bune pentru un 8V ?

Modificat de faty
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Limita pentru arcuri ca sa nu omoare amortizoarele este de 30mm.

Daca vrei numai arcuri si vrei calitate iei Eibach.

Daca ai ceva banuti si vrei suspensie sport nereglabila dar buna iei Bilstein B12

Daca vrei ieftineaua iei KW, H&R ....etc

Daca vrei sa iti bati joc de banii tai iei FK

Daca vrei suspensie reglabila atunci limita e data de buget

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: is tare ieftine coiloverele de la HR :somnmare: :icon_cool: oricum orice iti iei cea mai convenabila varianta : ebay.de

Modificat de elvis_ion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Limita pentru arcuri ca sa nu omoare amortizoarele este de 30mm.

Daca vrei numai arcuri si vrei calitate iei Eibach.

Daca ai ceva banuti si vrei suspensie sport nereglabila dar buna iei Bilstein B12

Daca vrei ieftineaua iei KW, H&R ....etc

Daca vrei sa iti bati joc de banii tai iei FK

Daca vrei suspensie reglabila atunci limita e data de buget

Deci banuiesc ca de restul nici nu mai are rost sa intreb nu ? Gen : JOM, TA-Techinix, GT-Cupline si asa mai departe...

E drept ca daca vrei ceva bun iei Bilstein ( Holly Grailul suspensiilor nereglabile ).. dar au un pret exagerat in comparatie cu suma pe care o am eu programata..

Si in cazul asta care ar fi cea mai buna solutie la un maxim de 200 de oiro sa zicem ?

Merita sa caut un set bun de arcuri de maxim -30 dar cu care posibil sa termin amortizoarele ( care is noi in garantie ), sau sa caut un set complet de 30 sau 40... sau mai bine raman la arcurile orginale, le schimb pe cele curente cu altele noi si mai adun bani pana pot cumpara ceva de sama ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu Koni povestea e simpla , eu am asa ceva pe masina si sunt dure dar nu sunt chiar ce trebuie , nu prea e loc de confort.

Daca tu ai doar 200 euro atunci mai bine te orientezi spre un kit de arcuri Eibach Pro-Kit care scad garda cu maxim 30mm si pe care producatorul le recomanda ca se pot utiliza cu amortizoare standard fara nici un risc.

Iar cand poti si ai banuti iei si 4 amortizoare Bilstein B8 si astfel practic o sa ajungi sa ai un kit de suspensie Bilstein B12 facut din bucati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit Eibach pe ebay pe la 150oiro, dar sunt doar de 20/20.. O sa arate ok masina cu 20/20 ? Nu o sa stea mai ridicata de fata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit Eibach pe ebay pe la 150oiro, dar sunt doar de 20/20.. O sa arate ok masina cu 20/20 ? Nu o sa stea mai ridicata de fata ?

Nu stiti cumva ce arcuri trebuie puse pentru ca masina sa stea dreapta ? Pentru cei care au reglabile, aveti aceeasi inaltime reglata si pe fata si pe spate ? Daca pun arcuri de 20/20 va sta cu botu' ridicat ? trebuie sa caut 40/20 ?

Modificat de faty
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!