Jump to content

Motorul se incalzeste greu


tzucul
 Share

Postare recomandată

@zipp Am cautat pe YT de mi-a venit rau, pentru Passat B5.5 1.6 NU am gasit nimic....daca ai cunostinte, da-mi si mie un link ceva.
Multumesc anticipat!

Nu am gasit decat asta de Passat B5...da la B5.5 este mult prea ingesuit si galeriile sunt mai mairi si are o "bila" (am incercuit cu rosu) intre galerie si furtunul ce intra in blocul motor, iar la mine unde fimeaza tipul (sub borcanul cu lichid de servodirectie) am "plamanul" (sau cum mama lui se numeste) de la GPL....practic e imposibil sa bagi ceva pe acolo nici daca ai mana de copil.
Uite aici poza cu motorul meu si se vede putin si din "plaman"


Capturadeecrandin2016.10.16la11.18.31898

 

 

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am revenit cum am rezolvat eu ilocuirea termostatului la ALZ, pana la urma mi-a fost schimat termostatul numai dupa ce a fost dat alternatorul intr-o parte, e prins cu 2 suruburi.

Pret manopera 80Lei si intra si antigelul schimat in banii astia!

Multumesc frumos tuturor pentru sugestile voastre!

 

 

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salutare.Am si eu o problema cu al meu passat.Acum ceva timp a inceput sa curga antigel pe undeva,cumva,si am tot completat cu apa pana probabil nu am mai avut antigel in ea deloc.Intre timp,am observat ca apa nu se mai incalzeste pana la 90.I-am pus antigel si toate cele dar la fel,apa ramane la 70-80.Ce este de precizat este ca atunci cand o alerg mai tare,apa creste pana la 90,dar scade imediat cum nu mai trag de ea tare.Sa fie termostatul de vina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
CristianVasile

Salutare! Am citit mai multe topic-uri si m-am hotarat sa postez aici. 
De ceva timp, in bord, nu mai ajunge indicatorul antigelului la 90 grade, indiferent de cat de mult merg cu masina. Uneori acesta ajunge, dar am bagat de seama ca se intampla random. 

In iarna, dupa 5 min de mers, aveam deja caldura in masina, desi acul nu indica decat 60grade poate. 

Am verificat cu un tester, si acul indica 70 grade, pe laptop aveam 60. Deci apare o diferenta.

Sa fie termostatul de vina? Poate afecta o problema ca aceasta consumul mediu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba senzorul de temperatura, hella sau oem. Poate afecta si consumul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kosmyn_aurel89

Dupa simptomele descrise de el as miza mai mult pe un termostat obosit de cat pe un senzor defect. Decat timp ai masina si daca ai schimbat vreodata termostatul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Termostatul e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CristianVasile
On 15/04/2018 at 7:00 PM, kosmyn_aurel89 said:

Dupa simptomele descrise de el as miza mai mult pe un termostat obosit de cat pe un senzor defect. Decat timp ai masina si daca ai schimbat vreodata termostatul?

Nu am schimbat niciodată termostatul. 

On 15/04/2018 at 3:48 PM, pavy said:

Schimba senzorul de temperatura, hella sau oem. Poate afecta si consumul.

Poți sa îmi dai un link cu acest senzor? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta in aria asta, ca s-a discutat intens pe tema lui. Are chiar si topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
CristianVasile
On 4/15/2018 at 2:27 PM, CristianVasile said:

Salutare! Am citit mai multe topic-uri si m-am hotarat sa postez aici. 
De ceva timp, in bord, nu mai ajunge indicatorul antigelului la 90 grade, indiferent de cat de mult merg cu masina. Uneori acesta ajunge, dar am bagat de seama ca se intampla random. 

In iarna, dupa 5 min de mers, aveam deja caldura in masina, desi acul nu indica decat 60grade poate. 

Am verificat cu un tester, si acul indica 70 grade, pe laptop aveam 60. Deci apare o diferenta.

Sa fie termostatul de vina? Poate afecta o problema ca aceasta consumul mediu?

Salut! M-am gandit sa revin cu rezolvarea problemei: a trebuit schimbat termostatul. (40LEI piesa), treaba de 5min. 
Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salut in legatura cu bujiile la apa cele trei nu ar trebui s-a vina +in mufa?am pus lampa de control in mufa si cleștișorul pe -si nu am curent dar daca pun cleștișorul pe +se aprinde nedumerirea mea este nu ar trebui s-a fie +in mufa?specific bujiile sunt bune.multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BA da, vezi ca am explicat eu cum functioneaza. In topicul dedicat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!