Jump to content

Bara stabilizatoare(sway bar)


Nautilus
 Share

Postare recomandată

Salutari fratiei Broscarilor

"Batranica" mea, datorita si constelatiei de gropi de pe soselele noastre, a inceput in ultimul timp sa-mi puna la incercare rabdarea si rezistenta fizica - mai precis "sare" ori de cate ori intalneste o groapa mai serioasa. (Nu e din cauza amortizoarelor de pe fata, sunt noi) A avut pana de curand o bara stabilizatoare(anti-roll bar, sway bar etc - in orice caz, obiectul acela prins cu 4 bucse de cauciuc si 4 coliere :salut: ) sub puntea fata, dar a trebuit s-o elimin inainte sa intru in iarna, fiindca mi s-a desprins din 2 bucse(am avut surpriza sa constat ca erau confectionate/taiate din cauciuc de sina de tramvai). Acum am gasit 4 bucse de rezerva originale - problema sunt colierele.

1. Se mai poate gasi un set de 4 coliere de acest tip, si daca nu, din ce fel de tabla le-as putea confectiona, ca sa fiu sigur ca nu se rup?

2. Daca reusesc(sper :salut: ) s-o montez la loc, cum va influenta comportamentul masinii? Va "sari" mai putin?

~Multumesc

Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai din pacate acele bucse de cauciuc ca si tablele se gasesc de-a gata pe net si nu costa mult deloc. in jur de 14-15 euro..e cam nasol sa nu ai bara antiruliu, stabilizatoare cum vrei sa-i zici ca atunci zici ca esti cu tractorul pe cimp...daca spunea-i mai devreme cind s-a facut comanda ...tacmai am vb cu cineva care era rec de club si mi-a zis ca costa 1 mil de fiecare parte....scuzati-ma da la banii astia ma duc eu in germania si imi aduc :geek: :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai din pacate acele bucse de cauciuc ca si tablele se gasesc de-a gata pe net si nu costa mult deloc. in jur de 14-15 euro..e cam nasol sa nu ai bara antiruliu, stabilizatoare cum vrei sa-i zici ca atunci zici ca esti cu tractorul pe cimp...daca spunea-i mai devreme cind s-a facut comanda ...tacmai am vb cu cineva care era rec de club si mi-a zis ca costa 1 mil de fiecare parte....scuzati-ma da la banii astia ma duc eu in germania si imi aduc

Daca-i vorba de 1 mil pentru niste coliere.. no way man, nu-mi permite bugetu' :x

Ramane a doua varianta - imi confectionez eu tablele, dar problema ramane deschisa: din ce fel de tabla sa le fac, ca sa fiu sigur ca tin?

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pot sa-ti dau atit caucioacele cit si tablele vechi sa iei model si sa le faci....asa vezi si din ce tabla sunt facute :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate imi aduc io aminte, tabla e de vreo 2 mm. Daca vrei sa bricolezi, zi si-ti dau io tabla cata vrei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pot sa-ti dau atit caucioacele cit si tablele vechi sa iei model si sa le faci....asa vezi si din ce tabla sunt facute :study:

Thanks.. am reusit sa recuperez o pereche de table(mare+mica) si o siguranta.. asa ca am modelul... iar azi m-am consultat cu un broscar ce si-a confectionat el cu ceva timp in urma colierele si merge cu ele de atunci bine-mersi - problema ar fi acum sa gasesc ceva tabla (cea mai buna ar fi de inox ca e rezistenta, sau platbanda de latimea corespunzatoare - ca sa ma scuteasca de corvoada taierii :scratch: ), sa ma pun pe treaba.. si, daca nu-i inox, sa cromez "rezultatul", ca sa tina mai mult.

Salutari fratiei Broscarilor

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai, bah, tata! Tabla de fier, nene, eventual zincate dupa aia , in nici un caz cromate. Da' potzi sa le dai cu grund, o sa tina 30 de ani, ca alea originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!