Jump to content

Probleme plafoniere sau buzzer lumini aprinse


tzucul
 Share

Postare recomandată

Switch usa sofer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma poti ajuta?se poate repara?sunt din campina.multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, te pot ajuta. Dar trebuie sa ajungi in Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Identic cu ediobe. Bundy, poti da cateva detalii despre ce este vorba? E greu de ajuns la el? Se inlocuieste sau....?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saru'mana. Am ce face in weekendu asta :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, am si eu o problema cu lumina de la usa stanga spate.Daca o inchid normal cand deschid inapoi usa nu se aprinde lumina de jos de la usa si de pe plafoniera, dar daca o inchid pe prima treapta cand deschid inapoi imi merge lumina.Ce ar putea fi?Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Switch-ul e de vina, asa am patit si eu cu usa de la sofer numai ca la mine era imbacsit cu praf si era cam murdar pe acolo, am desfacut, curatat si totul si-a revenit la normal.La tine e posibil sa fie la fel sau sa fie sarit un pic din clema care-l tine, cel mai bine da jos si verifica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am ce sa fac numai sa-l dau jos sa vad, alta solutie nu prea este...asa imi face si de la usa din fata de la pasager dar aia vad ca de un timp nu mai face scheme...

Modificat de andreisss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am observat ceva ciudat, dimineata a fost ceva mai frig si nu imi mergea lumina din usa, dupa ce sa incalzit a mers lumina si plafoniera cand deschideam usa, acuma seara iar nu imi mai merge lumina .....sa fie ceva de la frig la cald....? sau sw defect ?

Modificat de andreisss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca face figuri la diferentele de temperatura arunca un ochi si la lipiturile de pe placa broastei

post-11532-0-86148400-1333863966_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu difernta de temperatura am patit si eu acum 2 zile, dar cand a venit caldura merge foarte bine.Acum 2 saptamani am desfacut la sofer pt ca era problema aproape identica si am avut surpriza sa gasesc sw-ul imbacsit cu mizerie plus ca am refacut lipiturile pe placa ca-mi dadea eroare la scanat, acum cred ca tre sa desfac si usa dreapta fata pt aceeasi problema. Operatiunea in sine e destul de simpla dar desfacutul si pusul inapoi e mai nigalos un pic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e destul de complicat de refacut lipiturile? ca nu ma prea stiu la electric....ms

Modificat de andreisss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai trebuie in primul rand sa demontezi broasca de pe masina, si apoi sa desfaci si broasca. Sunt cateva "chichite" care daca ar fi sa le scriem ar fi nevoie de o pagina. In principiu greu nu este, dar trebuie sa acorzi atentie la demontaj astfel incat la montaj sa stii exact ce si unde intra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

am si eu parte de o problema la seat leon 1.6 din 2002: am dat geamul in jos si cand am incercat sa il ridic inapoi nu am mai reusit. ulterior am mai constatat ca nu se mai blocheaza portiera de la sofer din telecomanda (se inchide doar mecanic si doar usa de la sofer) si nu mai functioneaza butonul de blocat portierele.

Stie careva ce ar putea fi?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

salut mai baieti am si eu aproximativ aceeasi problema nu se aprind luminile de sub usa si nici cele de la butoanele de la geamuri fata stanga si spate dr si st la lampile de sub usi da + pe ambele fire si daca deschid usile oricare nu se aprinde nici o lumina din interior ce rezolvare propuneti passat 98

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu i se aprind nici butoanele de pe usi, nu e numai de la switch-uri.

 

Ridica mocheta ca sa ajungi la modulul confort. Pe cablajul dinspre el, o sa gasesti niste fire care sunt lipite impreuna - refa lipiturile lor si o sa iti mearga lumina de la butoane.

 

dupa aia, mergi mai departe pe yale - pt lumina de sub usa, plafoniere si buzzer - jos cu ele, refacute lipiturile si inlocuite switch-urile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

va salut,

ma intereseaza sa aflu daca a dat careva jos o plafoniera ce are incorporata si rotita de la trapa;  cum a facut...am incercat din toate pozitiile si nu am reusit. ma incomodeaza comanda de la trapa, nu reuusesc sa desfac mufa..singura solutie care imi ramane e sa tai firele si sa pun papuci la remontare.

zicea cineva pe un forum de niste cleme sub motoras, insa nu  am vazut nimic.

 

multumesc anticipat, eventual o poza ar fi ideal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e foarte simplu - e prinsa doar in cleme - da jos capacul din spatele ei - care ai acces la motorasul trapei si trage de plafoniera - dupa aia ii scoti mufele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o poza daca ai putea incarca ar fi mai mult decat ideal..

 

am tras de ce mi sa parut mie a fi clema, din toate pozitiile...am tras de rotita de la trapa, am zis ca poate iese ca la AC, am aruncat o privire si pe la mecanism poate ar putea sa iasa de acolo mufele...nimic, dracu...

 

daca ai putea macar o poza de pe net sa imi dau seama cu ce ar trebui sa raman in manute dupa ce reusec...e posibil sa fie ceva intepenit, sa dau cu wd40?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa scoti doar rotita... trebuie sa dai jos plafoniera. si sa scoti butonul cu totul - abia dupa aia, il poti desface Am demontat, dar nu am facut poze.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce buna era o poza...

 

ms florin..o sa arunc in seara asta o privire mai atent poate mi-o fi scapat ceva in datile precedente, cand am desfacut..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!