Jump to content

Probleme plafoniere sau buzzer lumini aprinse


tzucul
 Share

Postare recomandată

Citesti topicul si vezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faza e ca sub usile din dreapta (fata-spate) nu am lumina deloc, am desfacut si am masurat si nu vine tensiune, e posibil sa fie de la modulul comfort? asa mi-a zis un prieten, sa scot borna bateriei vreo 5 min si dupa sa o conectez inapoi, cica el memoreaza unele erori si asa le pierde. sa fie adevarat? ma incurca casetofonul, care are cod si fostul proprietar nu il are. ms!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi daca in mufele din stalpi ajunge tensiune. Verifica mai ales daca papucii din interiorul stalpului primesc tensiune. Daca nici acolo nu ai, mergi spre modulul confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faza e ca sub usile din dreapta (fata-spate) nu am lumina deloc, am desfacut si am masurat si nu vine tensiune, e posibil sa fie de la modulul comfort? asa mi-a zis un prieten, sa scot borna bateriei vreo 5 min si dupa sa o conectez inapoi, cica el memoreaza unele erori si asa le pierde. sa fie adevarat? ma incurca casetofonul, care are cod si fostul proprietar nu il are. ms!

Dar cand deschizi usile iti arata pe bord? Se aprinde plafoniera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

plafoniera sta tot timpul aprinsa (doar cand e selectat pentru deschiderea usilor), nu se stinge nici dupa ce inchid masina din central, ea tot aprinsa sta, e nasol noaptea cand trebuie sa o aprind si sa o sting manual, la vag-com as vedea vreo eroare? cidat este ca lampile din spate functioneaza perfect, doar plafoniera nu se stinge si nu am lumini la usile din dreapta (sub usi), si am observat azi ca nu imi coboara geamul din dreapta spate, se aude motorasul ca functioneaza dar nu coboara. ms!

Modificat de cipi_boros
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt plafoniera, daca ai un switch cu probleme, iti apare eroarea la scanarea cu vagcom-ul. In privinta geamului, ai auzit ceva zgomote la ridicare sau coborarea lui? Daca se aude motorul si geamul nu se misca, inseamna ca te-a lasat macaraua.

Nu ai lumini sub usile din dreapta? de ce, nu ai becuri la ele?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la vag-com as vedea vreo eroare?

Da. O sa-ti apara o eroare de switch-uri defecte (si iti va spune la care din usi). La tine a ramas pe inchis careva din ele si iti vede tot timpul usa deschisa.

Florin, a spus ca nu-i vine tensiune la lampile alea.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, acum cu explicatia ta am inteles si eu. Hmm....ai mai multa experienta decat mine, la cititul posturilor. Cred ca prea le cantaresc din toate unghiurile.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema rezolvata (oarecum), switch defect la usa dreapta fata, dar nu am reusit inca sa verific si luminile de la picioare (din usi). cu plafoniera nu stiu ce e dar cert e ca functioneaza normal dar invers, adica pe pozitia din dreapta (la intrerupator) unde e pe pozitia "aprins continuu", imi functioneaza ca si cum ar fi selectat "usi deschise", asta nu ma deranjeaza, e bine si asa decat deloc :D ! sa fie mufa sau ceva contactori pusi invers?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca comutatorul plafonierei e dat la maxim in partea dreapta a masinii, atunci ai selectat aprinderea plafonierei la deschiderea usilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce nu se sting luminile de sub portiere daca le tin deschise mai mult timp ?! .. cede din interior dupa aprox 5 minute se sting automat ( mai putin de la portbagaj , si el ramane aprins )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea nu se sting. Asa le alimenteaza modulul confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am si o pb la usa stanga fata cea de la sofer de fapt ...

cand deschid usa de la sofer nu imi indica pe bord ca e deschisa ba mai mult nu se aprinde becul de jos !

am mai obs ca plafoniera se aprinde/stinge intermitent si haotic cand deschid usa de sofer !

imi cer scz daca cumva sa mai discutat !

ce pot face ? unde sa ma uit ? ce sa desfac ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa desfaci yala si sa ii schimbi switch-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

o problema asemanatoare am si eu , cand deschid usile dreapta nu se aprinde lumina in interior si nici pe bord nu imi apare martorul de usa deschise . Pe partea cealalta merge fara nici o problema , sa fie modulul sau intrerupatoarele de la usi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Switchul de la usi sau lipituri reci pe broasca.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din Craiova este cineva care stie sa schimbe switch-uri, ca nu imi mai merg cele de pe fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am si eu o problema care ma enerveaza de ceva timp. E vorba de lumina de la plafoniera, si de cele de la parasolar. Plafoniera nu se aprinde la deschiderea usii si nici daca e actionata manual. Niciunul din cele 3 becuri nu se aprinde. Pana acum ceva timp, inclusiv la deschiderea masinii din telecomanda se aprindeau luminile interioare. Daca am farurile aprinse, buzzerul functioneaza la deschiderea usii. Nici luminile de la parasolar nu se aprind.

Masina: passat 3b5 variant, an 1999.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai degraba probleme la modulul comfort.o scanare ai incercat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau o siguranta arsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cosmin-asta e primul lucru care se verifica, cred ca nu mai trebuia mentionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu toata lumea verifica. Si in cazul unui scurtcircuit la vreo plafoniera, cam asta se intampla. Mai rar modulul confort. Doar daca a luat ceva apa la bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti dai seama ca sigurantele le-am verificat :) e adevarat ca nu am facut inca scanare cu vag-comu', ca mai repede fac la altii decat la mine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt patit cu apa in masina de imi pluteau presurile, si am avut un sentiment de deja-vu cand am citit despre plafoniere si parasolare care nu se aprind :question:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maxxxx, daca in urma scanarii nu aflii prea nulte lucruri, ma poti suna. Te ajut sa verificam cu aparatul de masura, daca modul comfort transmite semnal catre plafoniere. E prea mult de scris aici ce ai de facut.

Oricum, pana una alta poti verifica, daca iti lipseste masa sau plusul de pe plafoniere/lampite, sau daca vine ceva curent pe ele, ca sa ne facem o idee.

Firul cu maro, e minus.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!