Jump to content

Se aud goluri de aer in calorifer


adic
 Share

Postare recomandată

Ai verificat si furtunele de antigel, de acolo ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar la unul dintre ele am gasit un colier slabit ...la-m tensionat dar tot asa face :mellow:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am si eu aceeasi problema cu golurile din calorifer si cu caldura care merge aleatoriu....am incercat sa aerisesc instalatia, am scos furtunul cu gaura pt aerisire dar am observat ca la relanti nu curge nimic...dupa ce o turez 2000-3000 rot/min tasneste antigel ,apoi iar nimic!!!Astept parerile celor care au mai intimpinat problema asta!Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand vrei sa aerisesti deschizi caldura in masina la maxim? daca deschizi si abia curge cand o turezi poate se fie de vina si pompa de apa sau calorifer partial infundat. O alta varianta pt golurile de aer ar fi garnitura de chiulasa fisurata.(pierzi antigel sau cand opresti masina mai ai apa in vasul de expansiune?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ,caldura e la maxim deschisa cand fac aerisirea.Curge doar cand o turez (curge bine) apoi in cateva secunde se opreste...caloriferul l_am testat si nu e infundat am bagat apa cu furtunul si pe tur si pe retur si are debit constant la iesire.Nu pierd antigel deloc ,temperatura ramane la 90,nu a urcat niciodata mai mult, conductele nu sunt dure si nici presiune mare nu am in vas,antigelul e curat iar nivelul de ulei este constant!

Precizez ca am observat problema asta dupa ce am schimbat termostatul sau cel putin de atunci am inceput sa aud bolborositul asta!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut am si eu exact aceiasi problema presiune mare pe instalatie si pierd lichid de racire pe la supapa de la vasul de expansiune se aude bolborosind in bord la acceleratie. Pe furtunul de retur nu imi vine apa in vas la relanti nici pe  furtunul de la caloriferu de incalzire  doar la turatie mare 3000 4000 arunca putina in vas astept parerile voastre

Modificat de state 89
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suspecteaza garnitura de chiulasa,cauta topicul dedicate ca este si citeste acolo,dupa simptome asta zic ca e , am patit-o si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar mai suspectez pompa de apa ca nu circula apa la relanti o sa fac un filmulet si o sal postez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am si eu exact aceiasi problema presiune mare pe instalatie si pierd lichid de racire pe la supapa de la vasul de expansiune se aude bolborosind in bord la acceleratie.

"exact aceiasi" problema in topicul asta e altceva.

Cat despre problema ta, pregateste linistit o garnitura de chiulasa si inlocuieste-o.

Daca aveai pompa de apa rupta, in niciun caz nu aveai presiune in instalatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apa sta la 90 nu  urca as vrea sa stiu daca e normal sa nu circule apa prin furtunul de retur din vas la relanti dor cand acelerez circula e normal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e normal sa circule apa dor cand accelerezi e normal sa stea apa la 90 pompa nu are nimic trebuie garnitura si invata sa scrii romaneste

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@state- nu te juca...asculta ce spun si cosmin si terminatoru si ce iti spun si eu. schimba garnitura de chiulasa ca ajungi la probleme mai grave. am 2 paasat-uri care au avut aceasta bolboroseala si dadeau caldura doar in sarcina si pana nu am schimbat garnitura nu am rezolvat nimic, ba mai mult, la una din ele mi-a aruncat tot antigelul afara si numai eu stiu cum am ajuns acasa cu ea.....e pacat pentru aprox 500 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut  eu sunt in spania si  am fost la multi mecanici majoritatea spunandu-mi ca e garnitura .Mi-au facut un test cu o substanta lichida unde reese ca nu am co2 in instalatia de racire .verdictul a fost pompa de apa mi-au scos furtunasul subtire de intra in vas si nu circula apa la relanti ci doar cand o turez e posibil sa fie si pompa si garnitura ?Ma puteti ajuta cu un sfat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa dea jos chiulasa vor da intai distributia si vor putea proba cu alta pompa, dupa aceea vei stii sigur...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma puteti ajuta cu un sfat

Omule, esti turc???

Ce drac de sfaturi mai vrei? Iti spunem toti ce ai de facut si tu o tii cu mecanicii.

La ce ne mai bati paginile? Du-te la mecanici sa-ti schimbe pompa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa-l Cosmine, ca se sperie...hihihihihiih garnitura de chiulasa este problema. Planezi doar chiulasa, nu-i faci nimic altceva si ii pui cea mai groasa garnitura, aia cu 3 gauri si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca s-a rezolvat , doar asta iti spunem toti aici,patiti,nu pe ghicite,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu s-a rezolvat.

S-a mai inlocuit o bujie, un bec de pozitie, filtrul de aer, CD-ul si trusa de machiaj.

Apoi si-a revenit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmine da ce puii mei cauti tu cu bmw pe forum la vw eu am o problema si tu faci misto de mine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Statica,ti-o cauti cu lumanarea....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si sa rezolvat problema?

Pai sigur ca s-a rezolvat problema.

 

cosmine da ce puii mei cauti tu cu bmw pe forum la vw eu am o problema si tu faci misto de mine

Asta-i pe principiul: Cine a inceput primul!!

Stai bre calm ca are mai multe masini si ii membru foarte vechi, posibil ca pe vremea aia nici nu te gandeai sa ai masina.

Sa mergem pe deviza: respecta si vei fi respectat. Nu are nimeni nimic cu tine, dar nu exaspera colegii cu intrebarile tale pe acelasi subiect sub alta forma, ca tot raspunsul ala-l primesti. 

Multumim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmine,

este prima data cind te vad nervos...

Trage aer in piept, numara pina la zece si gata.

 

Daca omul este speriat si nu vrea sa priceapa, ce sa ii faci.

State, nici-un mecanic, nu o sa-ti dea solutia simpla si ieftina, decit daca ti-e ruda sau prieten vechi.

In mod sigur au sa-ti desfaca chiulasa ( si in mod automat se schimba si garnitura), probabil au sa planeze chiulasa, au sa-ti schimbe pompa si problema s-a rezolvat (fiindca ti-au schimbat garnitura), dar o sa platesti in plus pompa, reglatul distributiei, si sint convins ca au sa mai gaseasca si altele.

In concluzie, schimba mecanicii, schimba numai garnitura, eventual planeaza si chiulasa si o sa le fii recunoscator colegilor (PRIETENILOR) de pe forum.

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu te puna necuratul si sa apleci urechea la mecanicii aia ca sa schimbi si ghidurile la supape sau mai stiu eu ce. Sunt colegi care au facut treaba asta si nu au pus piese OEM si au dat in altele. Dupa ce au montat chiulasa nu mai pierdeau antigel,le manca uleiul. Piesele AM in cazul asta sunt de decor, pui decat piese OEM, dar sunt foarte scumpe. Deci planeaza doar chiulasa si ii pui garnitura cea mai groasa, aia cu 3 gauri. Crede-ma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmine da ce puii mei cauti tu cu bmw pe forum la vw eu am o problema si tu faci misto de mine

Bmw e doar una din masini. Ia vezi ce e cealalta masina. Si citeste-mi postarile, vezi ce-mi poate pielea. Un caz similar am rezolvat acum o luna si l-am si descris aici pe forum. 

Suntem cel putin 5 care stim ce spunem si ti-am dat aceeasi solutie, dar tu mai vrei sfaturi. Continuam pana umplem pagina, apoi te lasi convins?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!