Jump to content

Resetare Mesaj Service Si Placute Frana


allessio
 Share

Postare recomandată

Audi a6 2001 bord cu rotite nu cu butoane de check !Stie cumva cineva cum resetez butonul de service?

dar avertismentul de la placutele de frane!Placutele sunt ok dar probabil a intervenit ceva la senzor.Am dat si cu jet puternik de apa sa il curat.l am si scos dar ramane eroarea pe bord!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut si bine ai venit pe forum. Te rog citeste si Regulamentul. Problema asta a tot fost discutata si ar fi trebuit sa folosesti "search" Exista despre asta un topic dedicat AICI

Procedura ar fi urmatoarea (nu este chiar de Audi dar cred ca se potriveste la modelele cu butoane). Daca nu merge asa, mai cauta in topicul indicat mai sus

OIL SERVICE

Press and hold button A (cel din dreapta )

Switch ignition ON

Release button A

The letters "OEL" or "OIL" will appear in the trip recorder display

For models with digital clock turn button B to the right until "_ _ _" appears in the display

For models with analogue clock pull out button B until "_ _ _" appears in the display

INSPECTION SERVICE

Press and hold button A

Switch ignition ON

Release button A

Press and release button A

The letters "INSP" will apear in the display

For models with digital clock turn button B to the right until "_ _ _" appears on the display

For models with analogue clock pull out button B until "_ _ _" appears in the display.

Pentru a scapa de avertismentul de placute, trebuie un VAG-COM. Fiind o eroare pe unul din sistemele critice ale masinii (frane), nu dispare singur si nici nu se sterge din "butoane". Se intra pe modulul de frane, se citeste eroarea si dupa aceea se sterge. Ar fi fost bine daca ti-ai fi completat orasul la profil ca sa putem sti cine te poate ajuta. Daca esti din Bucuresti, poti veni la una din intalnirile saptamanale (joi sau duminica), gasesti detalii legate de ele in aria de "Intalniri spontane" si acolo te va putea ajuta cineva daca este doar de sters eroarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci mult si scuze dar sunt nou pe acest forum si nu am stiut aceste detalii!Sunt din pitesti dar ajung des in Bucuresti si o sa incerc sa ajung la una din intalniri!multumesc mult oricum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara,

Allessio sunt chiar curios daca la tine o sa mearga.

Eu am incercat cam toate metodele(inclusiv pe cea transmisa de Rapier) descrise pe forum si nu am reusit

Am fost la service si cei de acolo au spus ca la A6 -cu motor de 2.5 nu merge decit electronic -VAG Com

Am rezolvat-o numai asa cu ajutorul lui Dragos Voinea .

Asteptam raspuns !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu am reusit !Am incercat toate modalitatile de acolo si nimik!E posibil sa ai dreptate;o sa ma duc si eu la audi sa vad ce spun ei

De curiozitate tie cat ti au luat sa scoata mesajul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine ai acorda putina atentie la ce ti-a spus Rapier, sa-ti completezi in profil orasul. Asa nu stim unde sa te trimitem.

Sfatul meu este sa mergi la o intalnire saptamanala a membrilor din localitatea ta (presupunand ca esti dintr-o localitate in care se organizeaza) si se rezolva gratuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Forceturbo, a zis omul mai sus...e din Pitesti, da nu si-a completat in profil.

allessio, ai carte la A6? La mine este in carte procedura pentru resetarea mesajului "service", din butoane. Ai cautat asa ceva? Sau e in germana ca la multi de aici? Daca insa Ian a fost la service si i-au spus ca nu se poate decat cu VAG-COM (sau VAS) la modelul asta, se poate sa aiba dreptate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Absolut corect mesajul lui "Forceturbo"

Allessio fii convins ca dl.Voinea mi-a efectuat gratuit resetarea respectiva :D

La service nu stiu cit costa !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi da Am inteles si mi as dori sa am si eu un Domn Voinea care sa o faca gratuit,dar nu am!Am spus ca sunt din PITESTI si voi completa si in profil.Si DA am cartea in germana si sincer sa fiu nu prea cunosc aceasta limba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

allessio, mai incearca ceva. Eu am reusit sa resetez mesajul "Service", folosind pasii din procedura lui Rapier, dar cu o exceptie la sfarsit: in loc de tras in afara butonul B, l-am apasat. Apare "Service in 15000 KM". Dupa ce iau contactul si il pun iar, e totul OK. Succes si multumiri lui Rapier. Am observat ca nu trebuie sa existe timpi morti intre eliberarea lui A si apasarea lui B, altfel se pierde secventa si trebuie sa reiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Iar eu am resetat apsand ambele butoane simultran dupa care am pus contactul si le-am tinut apasate pana a aparut mesajul "Service in 15000KM" . Motorul 2,5 TDI AKN an 2000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!