Jump to content

Inchidere Centralizata


Baracuda
 Share

Postare recomandată

As dori sa stiu daca si-a pus cineva inchidere centralizata pe un Lupo, cat a costat , cum functioneaza, se poate monta si alarma in acelasi timp sau vine chiar direct cu alarma etc etc? Functioneaza inchiderea si pe hayon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Dupa schimbarea capotei motor (cu tot cu incuietoare), a farurilor si a barei fata, in urma unui accident, am constatat ca atunci cand armez inchiderea centralizata din cheie (briceag), nu se mai aprind semnalizarile, iar la simularea facuta cu geamul deschis si incercarea de a deschide copota, alarma nu-si intra in rol, nu mai claxoneaza. La deschidere, semnalizarile functioneaza corect. Inchiderea centralizata si alarma este cea din dotarea standard. Exista un senzor care indica starea capotei motor, respectiv daca e inchisa sau nu? sau ar fi si alte probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles, pe incuietoarea de la capota exista un microswich care monitorizeaza pozitia capotei.Undeva in stanga, cum privesti motorul, pe calandrul din plastic, trebuie sa ai o mufa in care intra firul senzorului de la capota. Verifica existenta si functionarea lui, poate a suferit daune iremediabile in urma accidentului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca reparatiile le-ai facut la un service. Poate baietii de acolo ti-au facut ceva modificari in setarile BC. Nu stiu de unde esti, dar ia legatura cu membrii VwForum din zona ta. Trebuie sa aiba cineva un VagCom cu care se pot verifica aceste setari si eventual modifica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles, pe incuietoarea de la capota exista un microswich care monitorizeaza pozitia capotei.Undeva in stanga, cum privesti motorul, pe calandrul din plastic, trebuie sa ai o mufa in care intra firul senzorului de la capota. Verifica existenta si functionarea lui, poate a suferit daune iremediabile in urma accidentului.
Multumesc Corneliu. Maine am sa fac o poza cu locatia acestui microswich, sa vezi daca identificarea e corecta.
Banuiesc ca reparatiile le-ai facut la un service. Poate baietii de acolo ti-au facut ceva modificari in setarile BC. Nu stiu de unde esti, dar ia legatura cu membrii VwForum din zona ta. Trebuie sa aiba cineva un VagCom cu care se pot verifica aceste setari si eventual modifica.
Desigur, reparatia a fost facuta la service VW. In factura emisa de ei nu reiese faptul ca au facut setari la BC. Cel mai corect ar fi sa-i sun si sa ma interesez.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa reiasa din factura ca s-ar fi facut setari. Dar banuiesc ca in urma reparatiei au trebuit sterse anumite erori din BC, anumiti senzori verificati... etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles, pe incuietoarea de la capota exista un microswich care monitorizeaza pozitia capotei.Undeva in stanga, cum privesti motorul, pe calandrul din plastic, trebuie sa ai o mufa in care intra firul senzorului de la capota. Verifica existenta si functionarea lui, poate a suferit daune iremediabile in urma accidentului.

Urmeaza instructiunile userului Corneliu. Nu ai cum sa nu-ti rezolvi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi puteti spune daca acesta este microswich-ul? De la el, mai pleaca un fir catre incuietoarea capotei. post-13948-1194943563_thumb.jpgpost-13948-1194943572_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceea este mufa de la swich-ul capotei. Pe el il gasesti in incuietoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablul care duce de la switch la incuietoarea capotei este rupt. Era bine mascat de catre mecanicul din service. Nici nu stiu daca mai trebuie sa aiba vreo componeta sau vreun contact si unde ar putea fi acestea conectate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Problema rezolvata ! Montat switch si totul e ca nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 years later...

Buna ziua,

Detin un VW Fox din 2005 de 1.2, cod motor BMD. Azi am montat o inchidere centralizata after-market, dar am intampinat o problema, nu stiu unde sa conectez cele 2 fire pt semnalizari. Am plus pe ele, dau curent cand armez/dezarmez, dar nu stiu unde sa le leg. Am incercat la butonul de avarii, dar nu mi se aprind becurile de semnalizare, doar led-ul din buton.

Inchiderea este un KeeTec P Lock, am atasat schema de montaj (este cel cu 2 module).

Va rog sa ma ajutati cu legarea celor 2 fire ramase.

keetec-p-lock-t-lock-en-install-manual.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!