Jump to content

Ulei De Motor In Mocheta Si Tapiserie


Northman
 Share

Postare recomandată

S-a desfacut o sticla de ulei de motor sintetic in portbagaj (s-au dus 0.5l), si se pare ca si-a croit drum prin mocheta, prin buretele ala si a iesit o pata impresionanta pe bancheta din spate.

Cum fac sa scot uleiul? am scos mocheta la curatat, dar se pare ca ulei a ramas destul de mult (de fiecare data cand pun un carton ceva in portbagaj, se imbiba cu ulei in cateva zile)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Cel de-al doilea topic l-am inchis eu .

Mai multa atentie te rog ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i nevoie sa deschizi doua topic-uri identice. Atentie mai mare te rog pe viitor. Pe celalalt l-am sters. Daca ai probleme cu net-ul incearca sa ai ceva rabdare dupa apasarea butonului "Newtopic". Daca dai "back" si "next" si "refresh" fara sa astepti mai mult uneori, se poate dubla topicul/postul.

LE: Am postat aproape simultan cu Aryes13. El l-a inchis si eu l-am sters :( Noroc ca am facut amandoi asta pe acelasi topic... Daca Aryes13 il inchidea pe unul...si eu il stergeam pe celalalt... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ar trebui sa o duci la o spalatorie sa ti-o curete. Uleuil iese greu de tot. Probabil sunt totusi niste agenti chimici ce pot sa indeparteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.... agentii chimici se numesc... detergenti!!! Se scoate mocheta si se spala energic cu detergent ,se clateste si se usuca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Northman poti sa mergi in Iasi la spalatoria auto Willy de pe Strada Sararie si te rezolva...am avut si eu aceeasi problema si am rezolvat la ei :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

poti incerca cu o carpa imbibata in diluant. pui carpa peste pata si o lasi un pic 15-20min sa vezi cum absoarbe si dizolva uleiul dupa care cu detergent. bafta!

daca e nevoi repeti de cateva ori operatiunea.

Modificat de gordan1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi s-a rasturnat cam 0,2L de ulei in portbagaj. A afectat doar mocheta aia din portbagaj din fericire. Din pacate a stat si imbibat 1 sapt dupa ce am incercat sa-l curat. A iesit... Dar a ramas incretita mocheta.

Am incercat cu detergent aplicat mult, apa calda, dat cu furtunul cu presiune... Asta e :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mi s-a varsat ulei pe covorul din portbagaj(cam 800 ml )...l-am spalat de vreo 3-4 ori cu toate solutiile posibile si tot n-am reusit sa-l "rezolv"! Pana la urma am renuntat la el :icon_thumright:

Modificat de garfield
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Si eu am patit asa ceva si pur si simplu nu mai stiu ce sa mai fac. Am incercat asa,spalat cu sapun,nimic, spalatorie, nimic, 4 litri de diluant. nimic, o sa mai incerc sa torn benzina chiar daca o sa fie miros in ea o sa o spal pana o sa iasa numai ulei sa nu mai fie si am mai inteles ca se poate sa iasa cu Vanish.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Northman

din pacate pata de pe bancheta inseamna ca si buretele e imbibat cu ulei si va fi complicat-spre-imposibil sa "storci" tot uleiul. Diluantul si benzina o sa atace buretele si te vei trezi cu o denivelare in bancheta.

Parerea mea e sa nu mai dai bani pe solutii de curatat si spalat profesional (ca n-ajuta) si sa-ti cauti o bacheta SH in stare buna.

Mocheta, in schimb, se poate spala cu detergenti (fara solventi) si apa muuuulta.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

@ Northman

din pacate pata de pe bancheta inseamna ca si buretele e imbibat cu ulei si va fi complicat-spre-imposibil sa "storci" tot uleiul. Diluantul si benzina o sa atace buretele si te vei trezi cu o denivelare in bancheta.

Parerea mea e sa nu mai dai bani pe solutii de curatat si spalat profesional (ca n-ajuta) si sa-ti cauti o bacheta SH in stare buna.

Mocheta, in schimb, se poate spala cu detergenti (fara solventi) si apa muuuulta.

Bafta

La un an si de la deschiderea acestui topic oare a mai aparut vreo metoda sa scoatem uleiul de pe bancheta acasa , deoarece am patit-o si eu :))

Stie cineva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoti bancheta, desfaci tapiteria si buretele. separat vor fi mai usor de spalat si vezi daca mai ramane in burete sau nu.

speli cu apa calda, detergent. daca este ulei curat,sansele sunt mai mari. uleiul ars iese mai greu...(dar cine ar sta cu ulei ars in portbagaj?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asta voi incerca.

Mersi frumos.

LE : o idee cum pot scoate buretele ?

Modificat de dr_junior1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

După 11 ani de când am mașina, au început să mă lovească ghinioanele...

In lunga si geroasa iarna, care a durat 2 săptămâni, mi s-au îndoit colțurile portierelor față (celebra problema, de la formarea de gheață la aripi - dar asta voi detalia în topicul dedicat) si mi s-a spart un bidon de ulei, pe care îl aveam pentru completat, la nevoie.

 Bineînțeles că uleiul (vorbim de un litru) nu a putut ramane doar in portbagaj, ci a "calatorit" catre bancheta spate, pe care a patat-o în proporție de peste 50%...

Inițial am dat cu un produs de la Sano (spot remover), care si-a facut oarecum treaba, în sensul că a curățat la suprafață. E un recipient micuț, costă cca. 14 lei la Dedeman si se face ca o pulbere alba, care actioneaza similar curățării chimice.

Chiar il recomand, pentru situații mai puțin dezastruoase. Doar ca mie mi-ar fi trebuit vreo 20... ?

Ulterior, am pus făină  (da, da, era sa imi creasca un cozonac pe bancheta spate ?), pe care după 2 zile am aspirat-o. Am repetat operațiunea de vreo 3 ori, reușind astfel să trag din uleiul îmbibat în banchetă. 

Acum, bancheta spate este la uscat, pe balcon, după ce am spalat-o în cadă cu mult Ariel si Fairy.

Pare ca s-a curățat de tot, cu excepția materialului dinspre portbagaj (același tip de material sintetic si dens ca cel care capitonează portbagajul), care deși este curat, parca tot mai e puțin "uleios" (se simte alunecos la deget, insa nu ramane nimic pe degete).

Aveți vreo sugestie legat de curățarea materialului ala?

 

Modificat de gHapciu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Demontat si spalat cu solutie activa si wap la spalatorie, 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gândit si la asta, insa imi e teama sa nu "taie" materialul...

As incerca niste soluție din aia si clatita cu presiune mica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se taie nimic se curata instant.Lasata la inmuiat cu solutie  10-20 min dupa care presiune, nu trebuie sa dai prea aproape cu jetul, se limpezeste repede.

 

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!