Jump to content

Modificare unilaterala contract Casco la masinile in leasing - Introducere fransiza obligatorie pe fiecare dauna


Vizitator
 Share

Postare recomandată

@DragosR, trebuie sa ne interesam mai bine .. eu stiu pe cineva care a pus parbriz pe RCA! si eu am pus usa de la garaj pe RCA (am patinat cu masina pe geata, am cazut pe panta si am rupt-o, am inlocuit-o complet cu motor nou cu totu...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 175
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • alxrro

    24

  • Diesel

    22

  • Cristian

    21

  • Burady

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

ala era un raspuns primit in urma interesarii mele si nu cred ca difera de la o societate la alta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si atunci ce inseamna ca dauna produsa de piatra va fi de nedespagubit? sa nu uitam a pt masinile mai ieftine pretul inlocuirii parbrizului poate fi sub 350 euro... Hmm. Si asta e o dauna destul de frecventa pe drumurile noastra imputite... Referitor la posibilitatea schimbarii asiguratorului pe perioada de leasing ce stiti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si atunci ce inseamna ca dauna produsa de piatra va fi de nedespagubit? sa nu uitam a pt masinile mai ieftine pretul inlocuirii parbrizului poate fi sub 350 euro...

Pai e la fel ca aceea cand e furtuna si iti pica in parbriz un mic ghiveci de flori de pe un balcon. Le despagubesti pe CASCO daca ai.

RCA despagubeste daune din ACCIDENTE intre auto. Cititi legea RCA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU se schimba parbriz pe rca, decat daca a existat contact fizic intre masini.

Francizele se introduc din cauza ca noi romanii trebuie sa iesim pe plus daca facem casco, si pt orice rahatel apelam la ei si avem si niste pretentii exagerate. Am un prieten parbrizer, si schimba parbrize intr-o veselie pt cei care au casco, si ma uitam ca prostu` cum taie jos parbriz intreg, si il intreb "da` asta de ce il dai jos?", la care imi arata un punctulet micut intr-un colt undeva, care numai cu lupa putea fi observat, dar proprietarul avea casco, si dorea parbriz nou, si inca original, nu orice parbriz ca toti muritorii! Altii pt o zgarietura minuscula si-au vopsit jumate` masina, declarau ca asa au gasit masina in parcare, si incepeau pretentiile! Ei, din aceste cauze asiguratorii au bagat francize peste tot, asa se apara impotriva speciei noastre, ca la noi cine are casco si pana la sfarsitul contractului "nu isi scoate banii" e considerat fraier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca un offtopic la ceea ce a scris interlocutorul anterior: daca asigurarile nu ar reprezenta un scam profitabil nu ar mai exista asa ca sa nu-i plangem.... :D

Modificat de semit
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ehh...nu vorbim de mai multe specii decat de doua: asigurati si asiguratori. Nu mai conteaza tara in care acestia traiesc, deci chestiile sunt generale ...worldwide.

Primii vor sa se asigure contra riscurilor iar ultimii vor sa faca un business. Ei sunt legati de un contract si amandoua partile actioneaza mecanisme din acel contract.

Asa cum unii asigurati cer despagubirea celei mai mici daune (e dreptul lor stabilit in contract) tot asa (unii) asiguratori amana plata sau minimizeaza platile chiar nejustificat legal (abuzuri) ca sa castige cat mai mult. Extreme intalnesti de o parte si de alta.Unii isi simuleaza accidente ca sa ia bani de la asiguratori, altii refuza sa plateasca amanand la nesfarsit. E un 'razboi' in care fiecare isi urmareste interesele.

In Romania lumea isi face CASCO pentru ca in general RCA-ul e frumos pe hartie dar groaznic cand apelezi la el. Eu astept ca RCA sa devina un instrument care intr-adevar sa te protejeze, nu sa fie o chestie care sa-ti dea un maruntis pe post de despagubire si reparatia sa o faci pe banii tai. Cand va fi asa, probabil ca multi nu vor mai avea nevoie de CASCO...iar daunalitatea CASCO va fi mult mai mica.

Fransiza e doar un instrument menit sa descurajeze apelarea la despagubiri pe CASCO (justificate sau nu) si sa ingroase conturile asiguratorilor.NU DOAR IN ROMANIA:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SHARANEL, stiu ca nu te refereai la mine in special, dar eu am platit in un an si jumatate mai mult decat daunele avute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am platit in un an si jumatate mai mult decat daunele avute.

Tu voiai sa ai daune mai mari decit suma platita la casco? :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Somebody, esti offtopic rau de tot. Te rog sa te abtii sa mai continui linia asta de mesaje off-topic ca nu se dau premii pentru posturi multe.

Spuneam doar ca oricum firma de asigurari a obtinut profit de pe urma mea, deci motivatia cu introducerea fransizei pentru profit cade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinguinuldestepa

Nu cred ca trebuia deschis aici dar la topicurile casco se discuta altceva.

Problema e urmatoarea:

Am un b6 in leasing prin Porscheleasing .Asigurarea casco e facuta de ei cu Generali iar suma lunara se invarte undeva in jurul a 100 de euro.

Vineri am primit un plic de la ei in care ma instiinteaza ca incepand cu 01.01.2007 am un total de daune de 3600 de lei , si urmeaza sa-mi introduca o fransiza de 350 euro la fiecare reparatie pe care urmeaza sa o fac pe casco.Eu in nici un caz nu sunt de acord sa platesc suma asta.In primul rand una dintre daune (au fost 2) in valoare de 2200 de lei nu a fost din vina mea.Am gasit usa si aripa fata zgariate si putin infundate,in parcare.M-am dus la ei si au ales sa o faca la Cardinal Motors Cta.Nu e treaba mea ca aia au cerut suma asta sa chituiasca si sa vopseasca usa si aripa.

Intrebarea mea e ce se poate face?se poate schimba asiguratorul?

Nu am chef si nici timp sa umblu acum sa-mi fac o refinantare sa renunt la Porsche Leasing.Cu cine am discutat m-a sfatuit sa nu platesc nimic.Deci cine se pricepe sau lucreaza in domeniu sau avocat ajutor va rog!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca este doar la mine, dar primele de asigurare sunt neschimbate pentru cei 5 ani de leasing chiar daca valoarea asigurata scade. platesc o groaza de bani pentru eventualitatea nasoala in care gasesc masina lovita de vreun fraier sau chiar poate eu sunt fraierul si o lovesc iar cand trebuie sa imi fie reparata masina am fransiza????? pai eu sunt de vina ca servce-ul imi ia 30 mil pe o aripa vopsita??? daca este o simpla zgarietura EU VREAU SA AM PRETENTIA SA NU MAI FIE... si nu cred ca este rau in asta.

nu este ceva normal si oricine zice ca noi meritam asta, ca asa suntem PRETENTIOSI, nu are dreptate. da ok suntem in romania si la noi clientul nu are niciodata dreptate..., dar poate se schimba ceva :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spuneam doar ca oricum firma de asigurari a obtinut profit de pe urma mea

Tu vezi ca nu are logica ce spui tu? E NORMAL sa obtina profit, altfel nu ti-ar face asigurare.

Iar chestia cu franciza este pentru ca foarte multa lume apeleaza la asigurari pentru orice fel de daune. Nu demult intr-un topic pe acest forum se dadea un sfat de genul "sparge-ti geamul si il pui la loc pe casco". Cu asemenea sfaturi e NORMAL sa aplice franciza la fiecare dauna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Somebody, eu n-am apelat la firma de casco pentru orice zgarietura. Daca ai simtit nevoia sa te razbuni pentru postul de mai sus, eu o sa-ti intorc si celalalt obraz.

Cat despre obtinerea sau nu de profit de pe urma mea ca asigurat, chiar nu e problema mea. Scopul acestui topic nu a fost ca sa-mi plang de mila public, ci sa aflu daca mai exista cineva in situatia mea si sa vedem daca putem face ceva pentru a rezolva problema. Modificarea unui contract nu se face unilateral, ci prin acordul ambelor parti. In aceasta situatie eu consider ca sunt nedreptatit, de asta am si spus ca nu era cazul sa mi se introduca fransiza, avand in vedere ca nu am apelat abuziv la asigurarea facultativa casco.

PS: Te rog sa-ti revizuiesti atitudinea si poate nu voi mai fii in ochii tai doar un escroc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se aplica o franciza de 350 de euro la fiecare dauna, pai nu prea mai merita sa iti faci CASCO. Daca schimb 2 parbrize intr-un an si imi mai repar si vreo zgarietura, asta inseamna 1050 de euro numai franciza. Si plus cei aprox. 100 de euro lunar pentru rata de CASCO, inseamna ca eu in anul acela sar cu 2.250 de euro. Pai, la banii, astia mi-o repar si singur si imi mai si ramane. Poate ar renta doar in cazul furtului sau al daunei totale, dar altfel nu prea mi se pare ca se justifica. Si, hai sa fim sinceri, de cate ori se poate intampla un furt sau o dauna totala? Parerea mea. Mai bine imi fac un cont undeva, cu un card atasat, in care imi depun lunar 100 de euro, iar daca mi se intampla sa am nevoie de reparatii iau de acolo. Dar macar nu le mai dau bisnitarilor astia. Plus ca la suma care s-ar strange in 4 ani cam cat dureaza in medie un contract de leasing, daca nu prea folosesc banii din contul respectiv, imi vand masina, mai fac un imprumut de nevoi personale de 2-3-4.000 de euro, pun si ce s-a strans in cont si imi iau alta noua cash, cu banu jos. Fara leasing, fara CASCO obligatoriu, fara RCA-uri umflate, fara rate reziduale ... zic si eu, parerea mea, nu dati cu pietre daca nu sunteti de acord :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din discutia avuta cu reprezentantul Asirom cand am incheiat polita RCA, a reiesit faptul ca incepand cu 2008 toate soc. de asigurari vor introduce fransize la daune.

Cauzele care duc la fol. CASCOS si RCA sunt multiple, insa este momentul sa creasca si responsabilitatea soferilor. La urma urmei, o soc. de asigurari este un bussines din care cineva trebuie sa castige un ban onest, nu sa jupoaie clientul prin fel de fel de tertipuri. La randul sau, asiguratul face el ce face si vrea sa-si repare pe CASCO orice mica ciupitura (gaseste el o motivatie).

Eu propun sa privin obiectiv lucrurile si sa nu cadem dintr-o extrema intr-alta. Ca in Romania se fura ca in codru inclusiv din domeniul asigurarilor, este adevarat. Exista oare vreo cale de impacare intre cele doua parti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La urma urmei, o soc. de asigurari este un bussines din care cineva trebuie sa castige un ban onest, nu sa jupoaie clientul prin fel de fel de tertipuri.

Corect, nu cum se intampla la noi si revin cu ideea de mai sus. Decat sa-mi fac CASCO, mai bine pun 100 euro/luna deoparte. In 4 ani s-ar strange 4800 de euro (hai 5000, cu ceva dobanda). Daca am noroc si nu ma lovesc de prea multe probleme, sa zicem ca folosesc 1.000 de euro pentru diverse (un parbriz, o zgarietura). Eu in ultimii 5 ani am folosit de 2 ori CASCO, de fiecare data pentru parbriz crapat. Atat. Si, cum spuneam, tot imi raman 4.000 de euro. De asemenea se presupune ca in acesti 4 ani am facut si eu unele economii, asa ca pot sa umblu la ele si sa pun 5.000 de euro. Apoi pot sa fac si un imprumut de nevoi personale de inca 4.000 pe 4 ani, avand o rata MULT mai mica decat daca as face un leasing pe aceeasi perioada, si imi mai vand masina cu inca 13.000. Si uite asa, cu un imprumut nesemnificativ si un efort financiar minim, pot sa am cash 26.000 de euro, cu care imi pot lua o masina destul de buna zic eu cu banu' jos. Plus ca daca ma duc la dealer si-i zic ca in minutul urmator, daca ne intelegem, eu ii marc 26.000 de euro cash pentru o masina, pun pariu ca vei gasi posibilitatea si unui discount frumusel. Sa nu mai vorbesc de ce masina SH mi-as putea lua la banii astia. Si in felul acesta imi pot schimba la fiecare 4 ani masina cu una noua sau destul de noua si foarte buna, fiind in acelasi timp si acoperit pentru diverse daune sa le spunem normale (de genul un parbriz, o zgarietura, o janta ... etc), fara sa imi bat capul cu dosare de leasing, avans, rate, CASCO, RCA exagerat, rata reziduala si alte belele. Singurul caz in care esti mai descoperit si ar fi fost util CASCO ar fi in cazul unui furt sau al unei daune foarte mari spre totala. Dar, cum spuneam, care e posibilitatea sa ti se intample asta? Exista un oarecare risc, dar si avantajele sunt destule. Acum depinde de fiecare cum pune toate acestea in balanta.

Modificat de alxrro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singurul caz in care esti mai descoperit si ar fi fost util CASCO ar fi in cazul unui furt sau al unei daune foarte mari spre totala.

Mi-am facut CASCO doar pt cele doua riscuri amintite de tine: furt total si dauna totala. Platesc fabuloasa suma de 230 euro/AN, in 4 rate (aproape 200 ron/3 luni) :icon_thumright:

LE: suma asigurata 11.500 euro, la A R D A F

Modificat de SHARANEL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti un fericit. Eu platesc aprox. 100 EURO/luna, deci cam 1200 EURO/an. In cei 4 ani de leasing o sa le dau 4.800 de EURO, la care, daca imi baga si franciza ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da nici in BN nu e traficul de B unde ai sanse destul de ridicate sa iti gasesti masina lovita si agresorul ia-l de unde nu-i

pe de alta parte in B sint cotele cele mai mari la RCA din aceasta cauza (cred io)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alex, si tu ai leasing la Porsche Leasing si casco la Generali?

Eu am inteles ca nu mai exista polite de asigurare casco fara fransiza la Generali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Cristi, am leasing-ul tot la Porsche si CASCO la GENERALI. Deocamdata nu mi-a venit nimic despre nici o franciza, dar s-ar parea ca nu trebuie decat sa astept, se va rezolva de la sine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ti-as dori sa nu iti vina, dar se pare ca e inevitabil, din pacate. Facem ceva impotriva abuzului asta sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu sunt gata. Hai sa vedem ce putem face si cati ne bagam. Eventual daca am avea si colegi din mediul juridic care ar putea sa ne ajute ... eu, ca inginer, le am mai putin cu aceste aspecte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!