Jump to content

Ulei Motor Leon,completare,schimb


dinculescu
 Share

Postare recomandată

Salut,

Sunt mai nou in clubul posesorilor de Leon.(1.6 Stylance)

Am parcurs aprox. 4500 km si masina e ok din toate pct de vedere.

Ma intereseaza un aspect cu privire la schimbarea, completarea uleiului din motor.

In cartea tehnica scrie ca e normal ca masina sa consume ulei, m-am mirat ca la Leon spre deosebire de alte modele ale altor marci, masina e facuta sa consume cam mult ulei.

Am observat si eu asta la motorul meu, deja incepe sa scada nivelul uleiului.

Am inteles de la dealer(metrotehnica), ca in primii 10.000km ar fi un ulei special de rodaj.

Urmeaza sa fac un drum de aprox 3500 km.As prefera sa iau cu mine si un bidonas de ulei pentru orice eventualitate.

Conform cartii tehnice, am vazut ca e ok sa folosesc ulei 5w-40.cei de la metrotehnica folosesc mobil 1.

Intrebare e....se recomanda sa completez nivelul uleiului? daca da? ce folosesc? motorul are ulei Repsol cand vine din fabrica?

Voi ati facut completari in primii 10000 km?pana in prima revizie?

Astept si parerile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul de Seat foloseste ulei Repsol intr-adevar (scrie si pe capacul de la rezervor).

In general motoarele din grupul VAG tind sa consume putin mai mult ulei in perioada de rodaj - primii 1500-2000km (asta depinde foarte mult de modul in care s-a circulat cu masina).

Motorul nu are un ulei special pentru rodaj asa cum au alte marci gen Renault sau Peugeot, pentru ca motoarele VAG sunt rodate pe linia de asamblare in fabrica.(sursa acestei informatii este un inginer de la Porsche).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine e sa te duci la dealer sa intrebi cu ce anume sa completezi sau chiar sa cumperi de la ei nu cred ca e mult mai scump ca in magazin mai ales la 1 l acolo cat probabil ai nevoie!

si eu am verificat ieri nivelul uleiului si lichidului de racire si am completat cu niste ulei mobil 1 pt ca dupa prima revizie cei de la metrotehnica au pus acest tip!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indiferent de producator,uleiul trebuie sa aibe norma VW,ex: (VW NORM 502 00/505 00),pe bidon mai poate sta scris PORSCHE-FREIGABE si/sau BMW.Eu unul folosesc Castrol GTX7 Dynatec (5W-40)si sunt foarte multumit.Am aproape 59000km si nu a fost niciodata nevoie sa adaug ceva,singurul lucru ce l-am adaugat a fost 250ml antigel(BASF,roz,liferantul oficial VW) si asta dupa aprox. 2 ani de condus.Din acest punct de vedere sunt foarte multumit de motor!Uleiurile(firmele) se pot linistit combina la completare insa a nu se combina si tipul uleiului,ex:aveti in motorul vostru Repsol (5W-40) puteti completa cu Mobil1,Castrol,Shell,Valvoline etc etc insa NUMAI de ACELASI TIP,in cazul nostru (5W-40).Atentie la completare!Completati doar dupa ce motorul a stat cel putin 2 ore si nu puneti peste masura max. ca altfel distrugeti catalizatorul.

Modificat de alteacupra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pina la prima revizie (~12500km) nu a trebuit sa completez cu ulei. La Alto Syncro (unde am facut revizia) mi-au recomandat Castrol (aveau si Aral), asa ca am mers pe Castrol mai departe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am completat si pana in prima revizie si pana in a doua....(a doua inca nu a fost facuta, urmeaza zilele astea)

si completat cu pana la 1,5L ....;) (joja era uscata, cam batea vantu pe acolo ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare:nici unul dintre dealerii Seat din Romania nu aduc Repsol?

Asta pentru ca mi-ar placea tare mult daca mi s-ar face schimbul de ulei exact cu ce scrie pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am interesat si nu pun ulei Repsol.

Eu o sa imi cumpar ulei Repsol din comert si o sa merg cu el la Dealer sa Imi pun acelasi tip.

Nu cred ca e mai bun decat Mobil1 dar daca tot e recomandat de marca si il am deja in motor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca pina la urma si eu voi face la fel, voi lua din comert Repsol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va inteleg cu Repsol... chiar nu e din cele mai bune. Mai bine puneti Mobil1 sau Castrol.

Mai ales ca fiind in garantie, nu puteti pune uleiul vostru, ci sunteti obligati sa puneti uleiul pe care il comercializeaza serviceul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Punem noi uleiul pe care il comercializeaza service-ul, dar totusi de ce recomanda Seat folosirea uleiului Repsol? Adica vreau sa spun ca intrebarea asta ramane tot fara raspuns. De fiecare data cand deschid capota, in general pentru a pune lichid de parbriz ;), citesc acolo ca Seat imi recomanda sa folosesc uleiurile Repsol.... Poate e doar publicitate... sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta chiar nu stiu... toate marcile au un parteneriat de genul asta. Skoda are Castrol, Renault are Elf, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot la parteneriate ma gandeam si eu. E singura explicatie logica.

Noi sa fim sanatosi. :)

On topic: prima revizie la 10.000 km, nu a fost nevoie sa completez cu ulei.

A doua revizie: 22.000 km, intre revizii nu a fost nevoie sa completez cu ulei.

Pe la 28.000 km, cu ocazia unei vizite la service, am fost sfatuit sa completez cu 1,5 l ulei.

Pe la 33.000 km, am mai completat cu 0,5 l (nivelul era aproape de maxim, insa am pus preventiv exact cam cat lipsea).

O sa ma duc la revizie la 35.000 km. Pana atunci estimez ca nu v-a mai fi nevoie sa completez. Insa am invatat lectia. De acum incolo voi avea intotdeauna in portbagaj 2 l de ulei... just in case.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine sa verifici din cand in cand nivelul uleiului, mai ales daca mergi mult timp la turatii ridicate. Rin cu Fr benzina a completat de 2 ori pana acum, ultima data acum 2 saptamani cam un litru si jumatate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general schimb vitezele pe la 3.000 - 3.500 rpm. Dar ma mai distrez cateodata pe la 5.000 - 6.000 rpm. E clar ca motorul mananca ulei.

Era sa uit: nu s-a aprins niciodata martorul luminos de la ulei. In schimb se mai aprind alti martori... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai ales ca fiind in garantie, nu puteti pune uleiul vostru, ci sunteti obligati sa puneti uleiul pe care il comercializeaza serviceul.

Eu am ales de fiecare data uleiul pe care l-am vrut. Dealerul mi-a spus doar sa aibe norma VW si nu mi-a impus un brand anume. La primul schimb nici macar nu l-am cumparat de la ei, m-am dus cu bidonul de ulei in traista.

La a doua revizie, dupa un an, am cumparat uleiul de la ei si nu mi-au mai luat bani pe manopera. Chestia cu uleiul si garantia mi se pare o gaselnita "made in romania". Mi se pare perfect normal sa pun ce ulei vreau atata timp cat respecta normele producatorului. Ca fapt divers, un prieten cu Skoda s-a trezit dupa prima revizie cu ulei OMV, cel mai ieftin posibil si de o calitatea discutabila, dupa parerea mea. Explicatia dealerului:"Numai d-asta mai aveam pe stoc...Da' merge si asta, daca se intampla ceva, reparam noi pe gratis.." :blink:

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca e reclama faptul ca exista actibildul acela cu repsol si nu tine de nimik altceva decat de un contract intre seat si repsol ! eu despre repsol am auzit de bine dar ma rog nu cred ca e un must iar castrol si mobil 1 sunt cel putin la fel de bune!

in curand fac si eu revizia nr 2 si probabil tot mobil one o sa am!

ps:am vazut ca al lui alteacupra e 5w-40 ,eu am 0w-40! asta ca fapt divers!

Modificat de ryco78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Pana la urma a aflat careva ce tip de Repsol trebuie folosit la Seat ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare de ce nu pune nimeni MOTUL?

Eu am folosit la motociclete timp de 2 ani de zile. Au super uleiuri si mi se par cele mai bune. Plus ca au o gama foarte larga pt toate tipurile de motoare si conditii de exploatare diferite.

Cat despre Leon , azi am vandut unui client cu un FR , care avea Repsol in ea , un litru de Castrol EDGE 5w-30 - 507.00.

Deci stai linistit Poti completa cu Castrol linistit.

Iar Repsol nu pun pentru ca din cate stiu eu nu exista importator oficial pt acest ulei in Romania. (poate ma insel).

Altfel nu imi explic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ultima revizie am mobil one esp formula 5w-30!

despre motul stiu ca sunt foarte bune pt motoare(motociclete),dar la masini nu prea am auzit pe nimeni sa folosesca!

poate ma insel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, corect , la motociclete sint foarte buni, insa la fel de buni sint in absolut tot ce inseamna competitie si racing. Daca aveti curiozitatea sa vizitati site-ul o sa vedeti cam tot ce au ei. Si unele service-uri folosesc uleiul asta, stiu exact de la ag de vanzari care ne livra noua pt motocicelte , in acelasi transport avea si butoaie pt Auto.

Sa nu intelegeti gresit NU fac reclama, insa eu am lucrat cu acest ulei si vreau sa spun ca felul in care arata si cum miros , dupa un nr de KM, nu prea am vazut la alte tipuri.

Personal as pune Motul fara sa stau pe ganduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

pentru un leon fr tdi ce tip de ulei este necesar?

mentionez ca trebuie sa fac revizia de 15000 km (masina fiind fabricata in 2007) si nu stiu ce ulei este bun si cati litri trebuie sa cumpar.

multumesc anticipat pentru ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La toate modele de masini pe care am avut ocazia sa le conduc pana acum (dotate cu computer de bord) este afisat nivelul uleiului atunci cand pui contactul. La Leon nu e asa.

Se poate verifica pe BC nivelul uleiului sau se poate seta sa il afiseze atunci cand pui contactul ? Eu am BC mare (varianta cu bluetooth).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am observat ca in manual scrie ca sunt necesari 4.3l de ulei, in timp ce la service ei spun ca 4. Care e adevarata cantitate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!