Jump to content

Skoda Octavia 2 Vs Mitsubishi Lancer 2


cmghostbuster
 Share

Postare recomandată

ma tot gandesc sa imi iau o masina iar acum mai nou am vazut un model care m-a impresionat este vorba de noul model de mitsubishi 2008 care am vazut are niste dotari excelente in afara de airbagurile pt genunchi si cele tip cortina faruri cu halogen bare de protectie in usi parca...sistem audio de 650 w cotrol tractiune si stabilitate etc....astept si eu parerile voastre despre noul mitsubishi lancer

noul lancer 2008 aici

Modificat de cmghostbuster
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da lancerul arata senzational si motoarele diesel sunt aceleasi cu o2.

dar ca spatiu e mult in urma skodei, insa are 3 ani garantie.

as alege lancerul!

ps: din pacate nu are inca un motor pe benzina pe masura imaginii sale.

Modificat de msn2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Well...Lancer e tentant ca noua aparitie. Ca orice model nou atrage privirea, atentia. De data asta chiar prin unele amanunte ale masinii.

Atentie, nu e Lancer 2...sunt multe generatii de Lancer schimbate la 3,5 -4 ani. Retrospectiv privind aceste generatii toate par acum sterse (nu vorbim de versiunile EVO) la preturi de nimic.

Nu as lua Lancer pentru ca e echipat cu 2.0 TDI-ul PD, si urmatoarea mutare e montarea noilor motoare TDI CR pe modelele VAG. Si pentru ca s-ar deprecia rapid si substantial. Asta e valabil nu doar in Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da lancerul arata senzational si motoarele diesel sunt aceleasi cu o2.

dar ca spatiu e mult in urma skodei, insa are 3 ani garantie.

as alege lancerul!

ps: din pacate nu are inca un motor pe benzina pe masura imaginii sale.

ce intelegi prin spatiu ...protbagajul ? ma indoiesc ca in interior 1 cm 2 ar schimba f mult situatia...in unele cazuri da la branduri mai mari mercedes bmw care daca le dai 1 cm in plus iti fac spatiu si stai ca in avion :rolleyes: ...dar aici :)) nu cred eu zic ca e cam la fel :-?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a simtit diferenta intre golf 5 si octavia 2 si aici sunt aceleasi dimensiuni deci 1 cm poate conta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai conduc un Mitsubishi Lancer 2 cit am o masina in service si alta cu sotia. Nu se compara de departe cu Skoda. Vorbesc aici de confort si stabilitate.Suspensiile par setate un pic mai dure si la viteze mai mari de 140Km/h masina devine instabila la frinari mai impetuoase. Ceea ce nu este cazul la Skoda. De asemeni este zgomotoasa la viteze mari, de la motor si de la curentul de aer. Garda la sol este mai mica decit la Skoda si asta poate crea probleme(cel putin asa pare vizual, nu m am uitat in cartea tehnica). Sunt innalt(1.90) si cu scaunul data la maxim in spate tot mai am nevoie de un pic de loc. Pasagerii mai innalti trebuie de asemenea sa evite bancheta din spate sau sa stea acolo cu o casca de protectie. :) Caliatea plasticelor de pe bord clar avantajeaza Skoda. Portierele dau senzatia ca au facut economie la barele interioare de protectie la impact lateral. Instrumentele de nivel benzina, temperatura motor nu exista(indicare digitala numai) si asta da senzatia de ieftin. Mai pot scrie dar ma opresc aici. Ca parere personala Skoda iese clar winner.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

portbagaj muuuult mai mic, cu podea foarte sus, si spatiu interior spate mai mic decat la O2 dar destul, asta am vrut sa zic.

in rest calitate de fabricatie cel putin egala cu a skodei si un bord f reusit, mie imi plac indicatoarele digitale.

depinde ce vrei dar lancerul te va scoate din "multime" in timp ce O2 e la tot pasul.

Modificat de msn2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

msn2-Ce ai vrut sa spui cu "ps: din pacate nu are inca un motor pe benzina pe masura imaginii sale." ?

Noul Lancer este si Evo X si nu cred ca acesta nu ar avea un motor bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde ce vrei dar lancerul te va scoate din "multime" in timp ce O2 e la tot pasul.

la asta ma gandeam si eu ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salex: acum lancerul2008 are doar un motor pe benzina de 1.6 aspirat 109cp deci cam "fasait" pentru o masina de clasa ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai conduc un Mitsubishi Lancer 2 cit am o masina in service si alta cu sotia. Nu se compara de departe cu Skoda. Vorbesc aici de confort si stabilitate.Suspensiile par setate un pic mai dure si la viteze mai mari de 140Km/h masina devine instabila la frinari mai impetuoase. Ceea ce nu este cazul la Skoda. De asemeni este zgomotoasa la viteze mari, de la motor si de la curentul de aer. Garda la sol este mai mica decit la Skoda si asta poate crea probleme(cel putin asa pare vizual, nu m am uitat in cartea tehnica). Sunt innalt(1.90) si cu scaunul data la maxim in spate tot mai am nevoie de un pic de loc. Pasagerii mai innalti trebuie de asemenea sa evite bancheta din spate sau sa stea acolo cu o casca de protectie. :lol: Caliatea plasticelor de pe bord clar avantajeaza Skoda. Portierele dau senzatia ca au facut economie la barele interioare de protectie la impact lateral. Instrumentele de nivel benzina, temperatura motor nu exista(indicare digitala numai) si asta da senzatia de ieftin. Mai pot scrie dar ma opresc aici. Ca parere personala Skoda iese clar winner.

Total de acord cu tine.am vazut topicul cam tarziu.eu chiar am avut daua posturi pe la timpul de asteptare in momentul cand am avut ceva divergente cu dealerul si aveam ceva remuscari in alegere.stiam cum va arata noul lancer apoi l-am vazut la SIAB.exterior e ceva deosebit.interior e boulsheet fata de O2 si ca finisari si ca spatiu asa ca mi-am revenit.cand am aflat cum sta treaba cu motoarele adica dieselul e PD-ul de la VAG de 2.0 iar benzinarul e un fasss de 109 CP m-am linistit total.totul a culminat cu condusul masini cu pricina.zgomotul e infernal iar tinuta de drum e net inferioara O2 ca sa nu mai vorbim ca pretul O2 2.0 elegance cu ceva optiuni peste e inferior cu aprox. 1400 eur lancer-ului.O2 e invingatore .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!