Jump to content

90 sau 101 Cp


RRS
 Share

Postare recomandată

Ce recomandati - ma intereseaza consum mai mic, costuri mai mici de intretinere...

Cuplul la 90 e 210 si la 101 240, daca gresesc va rog sa ma corectati.

Ajung 90 CP la greutatea masinii? Cea de 90 are turbina?

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu iti recomand 13O :P

daca se simte diferenta :D ? nu pot sa iti spun exact , eu personal nu le-am probat ...

pot sa iti spun doar atat - am un prieten care are un Bora de 9O de cai ... sora prietenei lui are aceeasi masina dar de 1OO de cai si a probat-o bineinteles ! mi-a zis ca el nu vede diferenta nici macar putin in concluzie trag amandoua la fel ;)

cum sa nu aiba turbina cel de 9O de cai da" ce i SDI ?! nu e TDI si asta !!! ;)

Modificat de THE ROCK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si diferenta de consum?

Eu cred ca si cuplul se simte...

ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum minim+pret de intretinere mai mic iei motorul VE adica 90CP. Pentru cuplu putin mai mare dar cu costuri de intretinere putin mai ridicate iei 101cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele mai economice TDi uri in 4 cilindrii :) sunt cele non pd, deci daca il iei strict pt economie de carburant mergi pe 90 sau 110.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am de 90 cp. Este adevarat ca se exista diferente in acc, dar daca nu faci raliu motorul de 90 te ajuta mult la consum, approx 6,4-7,2 l/100 km urban. Am ales 90 cp strict dpv al consumului urban. 90 sau 101 diferenta de mapare, deschidere turbina etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt consum mic recomand cel de 90, de ce consuma putin? pentru ca injectia si pomparea motorinei este mecanica si nu consuma asa multa energie electrica, care ridica la randul ei consum de motorina in plus, putin este mai zgomotos dar acest lucru se simte doar la stationare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Pt consum mic recomand cel de 90, de ce consuma putin? pentru ca injectia si pomparea motorinei este mecanica

Injectia este controlata electronic, iar pompa este rotativa.

TDI-urile de 90 CP (AGR, ALH si alte variante) sunt recunoscute ca fiind cele mai fiabile si economice motoare TDI. Si cele mai simplu de intretinut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!