Jump to content

Boxe Leon


alexdias
 Share

Postare recomandată

Ce marca au boxele de la Seat Leon din 2001, sistemul ala de 8 boxe?

Vreau sa-mi iau o statie si subwoofer si mie sa nu crape :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil ca te intereseaza puterea de lucru si nu marca. cele stok au 50W sinus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e statia:

* amplificator auto 2 canale

* putere:

o 4 ohmi, stereo: 2 x 80W RMS

o 2 ohmi, stereo: 2 x 120W RMS

o 4 ohmi, in punte: 1 x 240W RMS

* raspuns in frecventa: 5 - 50000 Hz (-3 dB)

* THD < 0,05% (1 kHz)

* SNR > 100 dB

* filtre LP si HP variabile 40-300 Hz

* bass boost variabil 0-12 dB

* dimensiuni: 239 x 59 x 226 mm

Asta e subwoofer-ul:

Subwoofer in incinta bass reflex de tip tub.Diametru12”(30 cm). Putere nominala 240 W RMS. Impedan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

so .... :icon_thumright: :sbine: :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuie frate sa schimbi nici o boxa .....uite ce sub am avut eu pe leon si am lasat boxele de fabrica....toata treaba e din reglajul din cd player...cu reglajul de BASS mergi pe -4 iar la sub woofer ii dai putere din amplif si din reglajul de pe cd SUBWOOFER DE LA -15 PANA LA + 15.eu am avut montat un sub magnat 5000 agressor de peste 1000 W si nu am avut probleme cu difurile de fabrica...deci nu le schimba ca sunt bani aruncati

post-15907-1194630972_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tnx

O sa incerc asa cum mi-ai zis tu.

:D unde mai pui bagajele ?:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bagajele pe scaunele din spate tinand cont ca eu calatoresc doar cu prietena (nu imi place sa bag 4 oameni in masina) :( ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bagajele pe scaunele din spate tinand cont ca eu calatoresc doar cu prietena (nu imi place sa bag 4 oameni in masina) :D ...

de ce nu ti-ai luat un seria 3 coupe ? :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

edy1092, esti off-topic. Te rog sa te abtii de la asemenea posturi. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Asta este boxa de pe usa din spate, la masina mea.

Pe fata boxele sunt Blaupunkt, de aceeasi marime.

post-16457-1202815662_thumb.jpg

Modificat de xai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Asta este boxa de pe usa din spate, la masina mea.

Pe fata boxele sunt Blaupunkt, de aceeasi marime.

spune-mi te rog care sunt dimensiunile boxelor, ca mie mi-a crapat una pe fata si trebuie sa-mi cumpar un set nou.

merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

dimensiunele difuzoarelor mari de bass sunt standard 16 sau 16.5 cm, insa au nevoie de un adaptor de plastic ca un tub de care se nituiesc si se prind de usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
spune-mi te rog care sunt dimensiunile boxelor, ca mie mi-a crapat una pe fata si trebuie sa-mi cumpar un set nou.

merci!

Nu stiu exact dimensiunile, dar este foarte simplu

sa desfaci fata de usa, atat fata cat si spate.

Avertisment: BOXELE sunt NITUITE pe fata metalica de usa,

iti trebuie un cleste special de nituit ( 80-90 ron ),

caz in care vrei sa faci operatiunea personal.

Sincer, iti recomand un magazin de tuning, aia stiu exact

ce boxe/adaptoare/etc iti trebuie si nici nu dureaza mult.

Bafta! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

intreb si eu aici, pentru a nu mai deschide un topic nou.

Am cumparat de curand un Seat Leon 1m din 2003 cu instalatia audio din fabrica (radio-cd aura cu 8 boxe). Sistemul se aude foarte bine, dar am o nelamurire si nu stiu de

la ce ar putea fi. Cand ma jucam pe la setari am observat ca cele de pe partea stanga (fata + spate) se aud semnificativ mai incet decat cele de pe partea dreapta. Daca las balansul pe centru se "simte" cum sunetul din dreapta este mai puternic decat cel de pe partea mea. Am testat fiecare boxa in parte si toate se aud, nu gajaie sau altceva.

Stie cineva care ar putea fi cauza si daca este din cauza boxelor sau poate HU are vreo problema??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Seat Leon Spirit/Last Edition a venit cu Radio CD aura si 6 difuzoare. Lipsesc tweeter-ele de la usile din spate.

Stiu ca toate LEON/TOLEDO din 1999 pana in 2005 aveau sistemul cu 8 boxe.

Am cumparat cele 2 tweetere (OEM - cod 1M035411B) si as vrea sa le montez.

Intrebare: Cablajul existent in usi are firele si mufele necesare pentru a le monta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Intre timp am montat cele 2 tweetere (blaupunkt). Cablajul de care intrebam, nu exista, asa ca lucrarea a fost un pic mai "delicata" pentru mine, iar pentru mesrias, a fost extrem de simpla. Nu am stat tot timpul langa masina, mai ales dupa ce am vazut cum a desfacut prima fata de usa, cum umbla si ce scule are, am capatat rapid incredere in electricianul respectiv (detalii PM)

In final treaba a fost facuta ok si sunt multumit cum se aude. Mai mult nu am nevoie.

P.S. Cu ocazia asta am montat si catadioptrii cu bec in toate fetele de usi, in locul acelor plastice. Si pentru acest lucru a fost nevoie sa se traga cabluri, mufe, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
dimensiunele difuzoarelor mari de bass sunt standard 16 sau 16.5 cm, insa au nevoie de un adaptor de plastic ca un tub de care se nituiesc si se prind de usi.

vreau sa-mi pun niste boxe Alpine de 16,5cm in usile din spate pt ca nu are din fabrica; Trebuie neaparat adaptor si nituit? Si daca da ,unde gasesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la magazine cu scule audion, gen falcon sau etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cel mai bine pui cu un inel de MDF de 18mm grosime ajuta mult mai mult decat plasticul din care e facut acel suport ,plus ca scapi si mult mai ieftin .

Il poti face tu acasa cu un Fierastrau Pendular Electric (Traforas) cumper o placa de mdf de 20x40 pana in 30 ron si rezolvi usor! Eu am 2 inele pt fiecare difuzor dar pt fata dar ale mele sunt ceva mai groase DLS MS6A daca difurile tale sunt mai subtiri ajunge un inel pe dif .

O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Difuzoarele mid-bass de Leon au diametrul de 165mm si membrana din hartie, rezultatul obiceiului fabricantilor de a taia costurile la ceea ce "nu se vede"... Oficial sunt Blaupunkt desi unii au mai gasit Philips sau Bose :rolleyes:

Fixarea pe usa se face cu un inel de plastic care poate fi inlocuit cu unul de MDF sau lemn, sau poate fi intarit pana capata rigiditatea lemnului prin aplicarea unor benzi de Dynamat (3-4 straturi).

Tweeterele sunt Blaupunkt si sunt facute in Tunisia. Nu au deloc incinta, sunt nituite de un "tub" de plastic.

Head-unit Aura poate furniza 20W / canal (4 x 20W)

Sunt interesat sa aflu caracteristicile difuzoarelor (impendanta, raspuns in frecventa etc)

Am "descoperit" de curand si modelul de difuzoare mid-bass SAL Boxxer BC 165 la un pret foarte atractiv.

Caracteristici:

- putere maxima 75W/difuzor;

- 4 ohmi

- diametru 165 mm;

- dual-cone;

- frecvente 45-19000 Hz

- membrana din celuloza impregnata si cauciuc.

Este foarte posibil ca un difuzor cu o calitate superioara a constructiei si care sa nu aiba membrana de hartie sa ofere o calitate mai buna a sunetului.

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

eu am radio cass aura+magazie cd si sist. de 8 boxe Philips, totul din fabrica, se aude f bine parerea mea :) , am mai adaugat un tub de bass clarion si o statie tot clarion de 1x100w bridged ..nu sunt foarte performante ,dar acum cu bassul la 0 de la cass se aude super bine,mai mult de atat nu am nevoie. Un prieten tot cu leon si-a montat ceva kitt de boxe magnat (mid-bass plus treble si ceva condensator legat intre ele )in fiecare portiera, adaptorul acela de plastic l-a gasit la 80 ron 2 buc,iar spre deosebire de mine are radio-cd aura..oricum exista o diferenta destul de mare intre cum se aude la el si cum se auzea la mn cele stock. Pentru mine eu suficient acum :icon_thumright: :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut.Am si eu o probelma,azi am dat drumu la radio la masina.In partea drepata (pe la volumu` 12) se auzea un gajait cred ca de la tweetere.Oare ce semne vrea sa dea?Se vor arde?Sau de ce "ofera" acel gajait la un volum atat de mic?

Si daca vreau sa schimb tweeterele e o procedura grea?sau cum le pot schimba? Seat leon/toledo 1m.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!