Jump to content

Ce Modificari Putem Face La B6 Dupa Ce L-am Cumparat


Burady
 Share

Postare recomandată

F l o r i n

se poate face, doar sa-i dai comanda din bloc, dupa care iti faci instalatia.... dar eu sustin ca nu imi pare normal.... e ca si cum ai schimba programul la tv.... de la butoanele aragazului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. M-ati convins.

Uit tot. Doar ca o sa ma streseze psihic un buton care nu are reactie.

Multumesc, guys!

Modificat de DonzDonz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

de ce ? obisnuiesti sa tragi de el de fiecare data ? :lol:  da-i pace....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. M-ati convins.

Doar ca o sa ma streseze psihic un buton care nu are reactie.

 

 

exact acelasi lucru se intampla si la mine...........am butonul AH care "doar" lumineaza frumos, si din pacate nu functioneaza din cauza sistemului start/stop.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

guys, aruncati cu piertre in mine dar la search nu am gasit pe vwforum.

am conectat (nu stiu daca bine) lumina usi in pinul 18 si 19 de pe usa fata.

am codat in calculatorul usii 64.

 

rezultatul e ca nu merge.

 

am gasit intr-un diy ca regula de 18 si 19 este pentru passat my 2007+.

 

eu am my 2006, mai exact noiembrie 2006 anul fabricatiei. si de aici rezulta intrebare, unde conectez fizic?

cat codez? 64 sau +64 la cat aveam existent. precizez ca aveam codat pe usa sofer 53.

 

daca tot va intreb, pun iar in discutie: pe spate am geamuri manuale, deci nu am controller. am vreo sansa sa ma conectez in pin de pe usa sau e un must venit din usa din fata?

 

Multumesc!

 

LE: in centrala electrica nu am pe bitul 17 sau in alt loc de a activa lumini usi.

Modificat de DonzDonz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca zice May 2007+ si tu ai 2006 , cum sa legi pe 17 si18 ? La tine sunt alti pini. Mi se pare ca e 1 si 2. O sa caut si iti zic. Pe fata e cel mai simplu. Tre sa mearga sigur. Verifica dupa aia si polaritatea. Lampa are o dioda care nu permite decat polarizarea corecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totalul de acolo + 64

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masinile pana in '07 se conecteaza la 1 (centrala) -> 2 (lumina), 2 (centrala) -> 1 (lumina).

Dupa '07 se conecteaza la 18 (centrala) -> 2 (luminia), 19 (centrala) -> 1 (lumina).

Si cum a spus colegul, la cat codat + 64.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pinii 1 si 2.

Fiind deja ocupati sa vad cum ii leg pe cei de la lampa.

Multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este gresit ce spuneti voi mai sus.

 

Pentru masinile fabricate pana in mai 2006 se conecteaza pe pinii 1 si 2, masinile dupa mai 2006, se conecteaza pe pinii 18 si 19. 19 ar trebui sa fie masa, trebuie verificat.

 

O masina fabricata dupa luna mai 2006 este o masina MY 2007. Atentie la asta.

Colegul trebuie sa se conecteze la pinii 18 si 19 (dupa verificarea daca 19 coincide cu masa). DonzDons, nu confunda pinii cu bitii.

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vorbeam de codare acum.

Am conectat prima data pe 18 si 19 dar fara reactie.

Am codat pe usa, mai multe variante, fara reactie.

Am cautat sa codez pe centrala electrica, nimic.

Iar ca si codare, mai concret: aveam 53, in prima instanta am modificat cu 64, apoi am adunat 53+64, apoi am adunat toti bitii care erau descrisi in helper si stiam eu ca are masina si totusi cu stupoare nu imi dadea 53.

Modificat de DonzDonz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu trebuie sa aduni la codingul actual codarea pentru lumini.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce faci conexiunile, codezi cu VCDS-ul. Daca nu merge, te apuci si masori cu un aparat de masura.

Pe pinul 1 ai 12V permanent, pe 2 ai faza scurta. Banuiesc ca nu asta vrei.

Verfica ca pinul 19 sa fie masa. Daca nu este masa, tragi masa din alta parte. Nu ai treaba cu 1 si 2, oricum astia sunt ocupati.

 

Pentru spate legi la firele de pe fata. Uita-te cu atentie la codare, daca totul este ok verifica cu un aparat de masura

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Asta imi era si mie teama, astia fiind ocupati. Acum am deschis ochii bine, iau multimetru si continui de verificat.

Are asa mare importanta ca nu am activare/dezactivare pe centrala electrica?

Le: asta e scopul sa trag din fata pt spate si jumatate de masina e eviscerata si chinuiala mare e ca vreau sa trag prin burdufurile de cauciuc si alea sunt acolo mega sigilate.

Multumesc de raspunsuri, va tin la curent!

Modificat de DonzDonz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuie sa tragi firele de la usile din fata

la mine a mers foarte simplu:

m-am legat la + la firul alb (cel mai gros ) pinu 1 sau 9 nu mai stiu exact

si minus de la firul care duce la broasca de inchis/deschis

vezi ca ai ca un fel de capac de plastic pe usa spate (in partea de jos).... il scoti bagi un deget si o sa simti niste fire alb verde sau alb maro nu mai tin minte exact... masori si vezi ce tensiune ai cu usa descisa si cu usa inchisa ...

Stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nop. Nimic. Am conectat pe 18 si 19 si invers si nimic. Am schimbat cablul (am zis ca e intrerupt).

Am codat pe usa 53+64

53(asa e pe usa dreapta)+64, nimic.

Ba chiar la scan da mesaj de circuit intermitent.

La output test, not installed.

Sunt in pana de idei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici cu pinul 18 plus masa din alta parte, nu am rezultatul dorit.

Scuze pt multitudinea de posturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am razbit dar rezultatul nu e multumitor.

Daca luminile usilor spate sunt legate in paralel cu cele fata, cele de pe spate se vor aprinde doar cand este usa fata deschisa. Destul de aiurea.

Ca tot am cablul tras, il las asa dar probabil voi incerca sugestia colegului cu switch-ul.

Multumesc!

Modificat de DonzDonz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca nu ai citit posturile din urma deloc. Pentru usile din spate se trage fir de la mufa din stalp si se activeaza din centrala de confort. Ai grija sa iei "-" de pe fire si nu de pe masa usii. E cel mai elegant asa si iti va merge corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord cu tine privind eleganta solutiei dar precizez din nou ca pe usile spate nu am nici un controller sau calculator deoarece am geamuri actionate manual spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Nu am mai scris de ceva timp...Eu am grila highline cu locas pentru senzori de parcare, pe care o am sparta intr-un colt si imi da un prieten grila lui tot de highline dar nu are locas pentru senzori de parcare. Asa ca vin cu urmatoarea intrebare:

Credeti ca pot gauri grila fara sa se sparga ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate,....dar nu cu burghiu, ci cu freza....parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal am si eu doua intrebari  :daca am faruri normale pot sa imi pun faruri cu bixenon.si a doua am o problema cu blocu motor BMR  cel de 170cp trebuie sa caut acelas bloc motor sau merge si al tip la un passat b6.ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa pui binenteles.Depinde foarte mult de cat vrei sa investesti.Nu e o investitie mica, dimpotriva este mare. Pe langa farurile cu bixenon care nici alea nu sunt ieftine, mai ai de luat senzorii de leveling, bara+spalatoare far+conducte+motoras+rezervor de apa, dupa care trebuie sa schimbi blocul de lumini si cred ca mai sunt ceva piese nu le stiu pe toate, s-a mai discutat undeva aceasta dorinta de modificare, eventual te poate ajuta un coleg care a facut aceasta chestie.Dupa parerea mea din punct de vedere financiar nu cred ca merita, dar din punct de vedere functional si cu privire la diferenta intre halogen si bixenon adaptiv merita 100% (parerea mea).Restul depinde de tine si de bugetul pe care vrei sa il aloci acestei modificari.Multa bafta si spor la modificari.

 

L.E. am gasit unde se discuta mai pe larg cam ce ai mai avea nevoie pe langa cele descrise de mine : http://vwforum.ro/topic/16030-faruri-bixenon-adaptive-oem/page-21?hl=%2Bfaruri#entry2131680

Modificat de skorpyon_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Blocul de lumini, nu.... daca vrei eventual, sa pui un trim si buton reglare intensitate bord, fara cel de reglaj inaltime faruri ...

 

de meritat sau nu - depinde de fiecare, de placerea lui... asa, nu merita nici sa cumparam masini bune.... dar tot le luam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!