Jump to content

Ce Modificari Putem Face La B6 Dupa Ce L-am Cumparat


Burady
 Share

Postare recomandată

am montat asa ceva... si pe B6 si pe Jetta 6.... care este intrebarea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, pe B6 sedan ce camera ai montat? Merge camera de variant montata pe sedan, cea fara parcare "dinamica" care costa 150-200 euro?

Eu am vazut pe un B6 sedan montata camera motorizata, cea de pe B7 sedan. Arata foarte bine desigur, insa costa vreo 500 euro, sau pe acolo...

Modificat de alexandru_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am montat asa ceva... si pe B6 si pe Jetta 6.... care este intrebarea ?

Scuze, nu am fost explicit, are rost ma mai montez camera de marsarier daca am senzori de parcare optici?

Tu la cei care ai montan, aveau deja senzori de parcare?

Intreb pentru ca am gasti o camera OEM cu cablaj cu tot la 100e

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

camera.... dar de care, la 100 euro ? cea highline cu sigla - cum e la tine, ca ai sedan - este 500 euro... asa, cel mai bun pret - noua.

da, aveau si senzori cu OPS. Se vede frumos.... si eu zic ca e foarte utila pt spate.... iar senzorii te ajuta si pentru fata.

In rest - fiecare cu opiniile lui - raspunsurile o sa fie si pro si contra - conteaza doar ce vrei tu.... ca tu platesti.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, despre camera aceasta vorbesc:

http://www.okazii.ro/accesorii-auto/senzori-de-parcare/kit-camera-marsarier-vw-rgb-originala-5k0-980-551-cablaj-suport-camera-rns-rcd-510-rns-310-315-sau-mfd2-a121734083?

Sper sa nu imi iau avertisment ca am postat site-ul asta.

Asta nu vine la sigla, ci jos la suportul de numar. Cea in sigla e 500e pe oemplus.ro

Ai montat si din acestea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea este ca nu merita camera video. Spun asta deoarece mie 100 e mi se pare mult doar pentru a vedea in spate. Cu o suma mai mica iti faci masina sa parcheze singura si vei avea marele avantaj ca-ti masoara locul cu precizie inainte de parcare si iti spune daca incapi sau nu, ceea ce tie nu ti-ar iesi asa bine

L.E. Avertismente se iau pentru reclama, nu pentru linkuri pe okazii, ebay, etc

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stoe... aia nu e pt masina ta - B6 Sedan... se poate monta, dar nu e solutia originala. Solutia OEM este cea de care ti-am zis eu.

Da, am montat si asa ceva.... dar pe Jetta6, Octavia2, B6 Variant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, care e cea mai "rezonabila" (financiar vorbind) varianta pentru camera la B6 sedan? Nu merge pusa camera de variant, ce vine in locul becului de numar?

Modificat de alexandru_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge.... se face, daca asta e solicitarea.... doar ca trebuie vazut care este unghiul precum si imaginea afisata - deoarece camera de variant, este pusa mult mai sus, decat suporul de numar de la Sedan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, care e cea mai "rezonabila" (financiar vorbind) varianta pentru camera la B6 sedan? Nu merge pusa camera de variant, ce vine in locul becului de numar?

Si pe mine ma intereseaza subiectul: cea mai "rezonabila" varianta de camera la B6 sedan, cu afisare pe RCD 510.

Mentionez ca nu am senzori parcare montati pe masina, acesta fiind motivul pt care ma intereseaza camera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stoe... aia nu e pt masina ta - B6 Sedan... se poate monta, dar nu e solutia originala. Solutia OEM este cea de care ti-am zis eu.

Da, am montat si asa ceva.... dar pe Jetta6, Octavia2, B6 Variant

Pff, Florin si camera OEM in sigla costa foarte mult.

Ce am gasit eu este foarte ieftin in comparatie cu cea OEM in sigla, bine ca nu se compara cu cea in sigla.

Apropo, ce am gasit eu, este de B6 variant?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu.

Camera la B6 Variant vine in suportul de deschidere a haionului .

O sa revin cu o poza dupa weekend poate vine la intalnire colegul cu B6-le cu camera .

O zi buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e, uitasem ca la B6 variant vine la manerul de unde deschizi haionul.

Sunt atatea modele de camere VW ca nu stii care se potrivesc:

- in sigla VW

- la deschiderea haionului (pentru variant)

- la lampa suportului de numar

- cea care am postat eu de vine montata pe bara spate intre lampile de la numar

si cine stie daca sau cate modele mai sunt...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt ca sunt proiectate pt modelul -modelelele respectiv/e

La B6 Sedan - numai cel in sigla

La B6 Variant - cea cu tot cu maner

astea sunt singurele. Problema la B6 Sedan, daca pui modelul de Tiguan - cum ai atasat link-ul - nu stiu cum se va vedea, datorita unghiului pentru care este proiectata sa lucreze - respectiv tu o vei monta mai jos decat e ea proiectata sa lucreze - e posibil sa vezi mai mult astfaltul, decat ce ai in spate.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"...e posibil sa vezi mai mult astfaltul, decat ce ai in spate.....".

Ii trag niste jante pe 20"-22" si gata treaba, se rezolva vazutul asfaltului.

Glumeam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe mine ma intereseaza subiectul: cea mai "rezonabila" varianta de camera la B6 sedan, cu afisare pe RCD 510.

Trebuie sa-ti schimbi RCD-ul sau sa treci pe RNS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va asigur ca merita tot banii camera de marche-arriere. O situatie intampinata de mine.Ploaie, masina parcata intr-un loc aglomerat cu doua persoane in masina timp de 1/2 de ora.La intoarcere geamurile erau aburite complet, iar de iesit, numai cu spatele puteam.

Va asigur ca atunci am realizat ca nu e un moft si-atat.

Camera are imaginea putin concava si vezi si masinile care inca nu au ajuns in dreptul tau, iar liniile de ghidaj(fixe la mine) sunt de mare ajutor si lateral si in spate, de aceea camera trebuie montata fix pe mijlocul masinii si nu in locul unei lampi de la numar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am montat asa ceva... si pe B6 si pe Jetta 6.... care este intrebarea ?

Scuze, nu am fost explicit, are rost ma mai montez camera de marsarier daca am senzori de parcare optici?

Tu la cei care ai montan, aveau deja senzori de parcare?Intreb pentru ca am gasti o camera OEM cu cablaj cu tot la 100e

Da, a montat userul atti206.

Sent from my Transformer Infinity using Tapatalk HD

Pt ca sunt proiectate pt modelul -modelelele respectiv/e

La B6 Sedan - numai cel in sigla

La B6 Variant - cea cu tot cu maner

astea sunt singurele. Problema la B6 Sedan, daca pui modelul de Tiguan - cum ai atasat link-ul - nu stiu cum se va vedea, datorita unghiului pentru care este proiectata sa lucreze - respectiv tu o vei monta mai jos decat e ea proiectata sa lucreze - e posibil sa vezi mai mult astfaltul, decat ce ai in spate.....

Nu neaparat. Se seteaza inaltimea la care e camera si se face calibrare. Camera are unghi de vizibilitate destul de mare.

Sent from my Transformer Infinity using Tapatalk HD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va asigur ca merita tot banii camera de marche-arriere. O situatie intampinata de mine.Ploaie, masina parcata intr-un loc aglomerat cu doua persoane in masina timp de 1/2 de ora.La intoarcere geamurile erau aburite complet, iar de iesit, numai cu spatele puteam.

Va asigur ca atunci am realizat ca nu e un moft si-atat.

Camera are imaginea putin concava si vezi si masinile care inca nu au ajuns in dreptul tau, iar liniile de ghidaj(fixe la mine) sunt de mare ajutor si lateral si in spate, de aceea camera trebuie montata fix pe mijlocul masinii si nu in locul unei lampi de la numar.

Salut,

Tu ce camera ai montat? Este exact cea din link-ul postat de mine? Poti posta o poza cu camera respectiva te rog?

Nu neaparat. Se seteaza inaltimea la care e camera si se face calibrare. Camera are unghi de vizibilitate destul de mare.

Sent from my Transformer Infinity using Tapatalk HD

Cristian, setarea se face din unitatea RNS510 dupa ce montezi camera?

Intreb pentru ca nu stiu aceste detalii si as dori mai intai sa ma informez si pe urma sa cumpar camera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am montat asa ceva... si pe B6 si pe Jetta 6.... care este intrebarea ?

Scuze, nu am fost explicit, are rost ma mai montez camera de marsarier daca am senzori de parcare optici?

Tu la cei care ai montan, aveau deja senzori de parcare?Intreb pentru ca am gasti o camera OEM cu cablaj cu tot la 100e

Da, a montat userul atti206.

Sent from my Transformer Infinity using Tapatalk HD

Pt ca sunt proiectate pt modelul -modelelele respectiv/e

La B6 Sedan - numai cel in sigla

La B6 Variant - cea cu tot cu maner

astea sunt singurele. Problema la B6 Sedan, daca pui modelul de Tiguan - cum ai atasat link-ul - nu stiu cum se va vedea, datorita unghiului pentru care este proiectata sa lucreze - respectiv tu o vei monta mai jos decat e ea proiectata sa lucreze - e posibil sa vezi mai mult astfaltul, decat ce ai in spate.....

Nu neaparat. Se seteaza inaltimea la care e camera si se face calibrare. Camera are unghi de vizibilitate destul de mare.

Sent from my Transformer Infinity using Tapatalk HD

vb de lucruri diferite.... tu vb de cea highline.... eu le-am explicat de cea lowline, care vrea Stoe sa o monteze.

Stoe - tu ai lampile de numar unde le are si florinr.... la Jetta 5.... ? nu cred..... de aia am incercat sa va explic diferenta dintre amplasarea celor din lampa numar la Jetta5,6, Tiguan, O2.... si B6.

acolo trebuie sa vezi cum sta treaba - se face, oricum.....

e foarte important sa testezi acea camera, la o lampa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va asigur ca merita tot banii camera de marche-arriere. O situatie intampinata de mine.Ploaie, masina parcata intr-un loc aglomerat cu doua persoane in masina timp de 1/2 de ora.La intoarcere geamurile erau aburite complet, iar de iesit, numai cu spatele puteam.

Nu vreau sa fiu carcotas, dar o sa fiu. :)

Bun, ai avut un avantaj ca ai iesit cu camera, avand geamurile aburite complet. Mai departe ce ai facut? Ai condus cu camera de marsarier sau ai incurcat circulatia asteptand sa ti se dezabureasca geamurile?

Diferenta intre utilitate si moft tine de fiecare. Nu toata lumea are acelasi sistem de valori. Pentru unii, printre care ma numar, este mai avantajos sa cheltui 200 E pentru un scop mai practic

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stoe - tu ai lampile de numar unde le are si florinr.... la Jetta 5.... ? nu cred..... de aia am incercat sa va explic diferenta dintre amplasarea celor din lampa numar la Jetta5,6, Tiguan, O2.... si B6.

acolo trebuie sa vezi cum sta treaba - se face, oricum.....

e foarte important sa testezi acea camera, la o lampa

Nu este la fel. Lampile de numar la mine vin in bara, iar la Jetta daca nu ma insel, vin direct pe portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valentin, poti sa faci o remarca pro sau contra numai dupa ce ai testat un lucru, un obiect si te rog sa fii civilizat in exprimare.

Stoe, camera pe care ai gasit-o pe ocazii e de Scirocco , model care se monteaza tot in bara ,intre lampile de numar, deci nu vad de ce sa nu functioneze si la Passat.

post-21205-0-22747300-1358506343_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect - scirocco bate perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!