Jump to content

Ce Modificari Putem Face La B6 Dupa Ce L-am Cumparat


Burady
 Share

Postare recomandată

Eu zic sa iti faci curaj altfel, ca sa nu strici pinisori aia ;)

Crede-ma, sunt foarte sensibili si par a fii de unica folointa.... :mellow:

Am patit o faza odata, de am zis ca am ramas cu el in mana :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat sa scot un fir dar nu vrea sa iasa!!!!daca as reusi sa l scot ar fi mai simplu decat sa l tai si la urma dupa ce fac imperecherea sa vad ca nu merge!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firele nu ies chiar asa usor din mufa, adica nu tragand de ele pur si simplu! Am vazut la un electonisc ca are o scula mica pe care o baga prin gaura mufei astfel deblocand un pinten care tine firul cu acea mica parte metalica, pe pozitie, altfel nu iese! Daca tragi direct de fir, dai pintenul ala peste cap sau chiar il rupi, astfel devine inutilizabil! Este chin mare sa le scoti daca nu ai ce iti trebuie!

Cu alte cuvinte, daca nu stii sigur cum sa le scoti, decat sa le strici, mai bine tai firele si faci legaturile pe direct, astfel ai terminat povestea! Cu niste varnish termocontractabil izolezi firele si iese frumos, nu o sa para o lucrare facuta cu picioarele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are legatura cu topicul si sper sa nu deranjez moderatorul :vwrullz: dar ma incumet si va intereb oameni buni,cu ce se curata/lustruie ornamentele din aluminiu de la interior?stie cineva ceva? :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parrarazi, vezi sa nu aiba conectorul o mica piesa din plastic de culoare violet-roz. De regula, au. Aia este o siguranta care blocheaza pinii sa nu iasa accidental

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucrez in acest domeniu si stiu cu ce se mananca....puneti o poza sa vad cum arata conectorul si incerc sa va arat cu ce si cum se scoate firul.

D@ny si Valentin aveti dreptate pe jumatate, impreuna faceti un intreg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da este o parte din plastic roz dar actioneaza pe baza de piedica ,tragi de ea si scoti mufa,pe mine ma intereseaza sa scot firele din mufa si apoi sa le inversez /unesc cum zicea cel dupa vwvortex,numai ca nu iasa nimic si Dani are dreptate,trebuie deblocat pintenul,dar le tai pana la urma si gata oricum climatronicul cel nou nu merge cum ar trebuii asa ca nu am de pierdut mult daca nu merge in final!!!!

Practic tipul zice ca din mufa mare neagra trebuie sa pun firul 16 in locul celui 20(sunt ultimele 2 fire singure in partea dreapta cand te uiti)iar 20 se anuleaza,apoi pe mufa maro sa unesc firul 7 cu 10 si 8 cu 9!!!

post-83335-0-06222400-1316430873_thumb.j

Modificat de Pararazi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar mi-a ramas de montat sus la butonul de avarii pentru ca mi-au venit fara acele sertarase,doar bucatele din aluminiu!imi poate da cineva codul la respectiva piesa pentru a o comanda la reprezentanta!!!!

Daca ai sertarasele este simplu.Dai jos ornamentele vechi impingand-le de jos in sus .Vei fi surprins cat de repede ies.Si eu am schimbat ornamentul de pe seratre si initial am avut impresia ca sunt lipite.

Daca nu ai sertare e mai complicat pentru ca trebuie sa-ti si sertare deci alta cheltuiala.Si daca tot am vorbit de ornament aluminiu pun si o poza :cool:

post-28968-0-17854700-1316452753_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima modificare la passatul meu.. volanul de Golf 6 GTI R32 cu padele:

post-10565-0-54838400-1316458161_thumb.j

Sunt f incantat de el!! :)

Trebuie sa schimb si maneta de la cruise pt ca nu e compatibila... In rest totul functioneaza perfect.

Urmeaza RCD-ul 510.. il am cumparat deja de nou din Germania si e pe drum. La fel am cumparat si volanul.

Imi cam pare rau ca nu am luat RNS 510!!! Indraznesc sa anunt aici pe doritorii de de RCD 510 ca l-as cam vinde inainte sa apuc sa il pun pe masina (540 euro.. atat am dat pe el). In caz contrar, raman cu el pt ca navigatie am deja pe un pda.

La interior cam atat am de gand momentan sa modific. Abia am cumparat masina acum o saptamana. As mai schimba si mocheta si gata :) ... sper ca nu se inlocuieste f greu. Poate gasesc vre-un tutorial ceva pe forum... mura in gura :icon_bounce:

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa le cumpar,si doar la reprezentanta!maine fac un salt sa vad cat ar costa,pentru ca momentan am bucata din plastic acolo si imi sta in cap cand ma uit ca si rcd 300 care nu mai are nimic acum in comun cu dekorul si noul climatronic !!!!deci trebuiue sa bag altii bani intr-un Rcd /Rns 510,am atasat o poza mai jos " apropo scuzati picioarele ^_^ "!!!Ereau cam imbacsite ornamentele,doar ce le instalasem dar si poza e nasoala rau ,este facuta cu o rasnita de telefon si nu se vad deloc bine,,foarte incantat sunt de ele!!!!

post-83335-0-59326000-1316465276_thumb.j

Modificat de Pararazi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca mai aveti nevoie de poze si informatii cum se scoate un conector sau un fir din el, sa-mi spuneti sa va fac pozele....am toate informatiile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate schimba panoul de comenzi AC cu cel din poza la passat 2006? mai trebuie modificari sau este plug&play?

post-32123-0-99604100-1316552165_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca tot trebuie schimbate cateva fire intre ele sau unite ,ca si la climatronic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva diferenta intre aceste 2 climatronicuri,unul din ele l-am achizitionat eu, prima poza,cel cu mai multe optiuni,dar celalalt este pe Passat/Golf/Touran etc iar al meu l-am vazut doar pe Amarok!!si codurile sunt diferite.Sunt doar curios care ar fi diferentele intre ele!atat!

post-83335-0-61526000-1316559561_thumb.j

post-83335-0-11001200-1316559576_thumb.j

Modificat de Pararazi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! se pot pune plug & play faruri xenon pe un advance din 2007 ? ar fi un up-grade care m-ar interesa destul de mult. Thanks

Acum cateva zile am schimbar MFD 2 cu RNS 510 si am cateva probleme care nu stiu cum sa le rezolv...:D

1 Imi descarca bateria

2 din comenzile de pe volan imi merge doar volumul si mute

3 pe ecranul din bord nu imi afiseaza nici un fel de iinformatie( navigator, mp3, post de radio... nimic)

stie cineva cum as putea rezolva problemele? este un RNS cu codul 7F0 035 680 de pe 1 martie 2011 iar masina este din ianuarie 2007 2.0 TDI Advance DSG

Multumesc anticipat!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o voi face mai tarziu...sa fac pozele.

imi cer scuze de intarziere.....

deci.....principiul este acelasi la ambii conectori ( eu am ales-o pe cea mica )!

1. prima poza este poza in ansamblu exact cum a fost relatata mai sus.

2. cu o surubelnita mica se actioneaza acea "parghie" pentru a scoate un conector mai mic in exterior ( vezi poza 2, 3 si 4)

3. cu aceeasi surubelnita mica se apasa cu "simt" in zona marcata, pentru a apasa "clicket-ul" ( piedica ), ca sa iasa terminalul afara ( poza 5 )

4. terminalul a iesit si poate fi introdus in alta parte ( poza 6 )

5. daca se apasa prea tare pe acel "clicket, inainte de introducere ina locasul dorit se ridica acea piedica foarte usor pentru a "reactiva" mentinerea in conector ( poza 7).

ca nota generala, exista 2 elemente de siguranta pentru evitarea smulgerii/iesirii firului din conector:

1. este siguranta de pe terminal, care mentine firul in "locas"

2. siguranta de pe conector ( in cazul nostru cea "rosie" )pentru cazuri extreme, cand se smulge firul.....

sper ca am fost cat se poate de inteles....

......s-a intamplat o eroare, poza numarul 7 nu mi-a atasat-o. :huh:

post-84251-0-69754700-1316586299_thumb.j

post-84251-0-11423400-1316586307_thumb.j

post-84251-0-23803200-1316586313_thumb.j

post-84251-0-06437800-1316586321_thumb.j

post-84251-0-44246700-1316586329_thumb.j

post-84251-0-64431800-1316586336_thumb.j

Modificat de cridaia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca tot trebuie schimbate cateva fire intre ele sau unite ,ca si la climatronic!

daca gaseste cineva vreun link sau stie cum se monteaza il rog sa posteze sau sa dea un PM . as vrea sa iau panoul de comenzi pt AC dar vreau sa stiu daca il pot monta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cridaia,mersi mult de tot pentru amanunte care sunt foarte detaliate,si eu camd am incercat ajunsesem la concluzia ca la terminalul firului este o piedica am incercat sa scot dar nu aveam ceva atat de subtire care sa intre in acel lacas minuscul,apoi am zis ca nu se poate scoate !dar mersi pentru explicatie!maine ma apuc de treaba iar seara postez rezultatul!!!!

P.S:apropo maine trebuie sa mi vina sertarasele din mijloc,am dat deja comanda ,care costa 55euro acele plastice inutile la care sa si renuntat acum la ele!!!alta solutie nu am gasit ,costa foarte foarte mult,pe ebay nimic nu am gasit,doar unele la 100euro cu tot cu ornamente + tastatura de telefon pentru masina,am ales la 55 euro!asta e :ceuameni:

Modificat de Pararazi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cridaia,mersi mult de tot pentru amanunte care sunt foarte detaliate,si eu camd am incercat ajunsesem la concluzia ca la terminalul firului este o piedica am incercat sa scot dar nu aveam ceva atat de subtire care sa intre in acel lacas minuscul,apoi am zis ca nu se poate scoate !dar mersi pentru explicatie!maine ma apuc de treaba iar seara postez rezultatul!!!!

P.S:apropo maine trebuie sa mi vina sertarasele din mijloc,am dat deja comanda ,care costa 55euro acele plastice inutile la care sa si renuntat acum la ele!!!alta solutie nu am gasit ,costa foarte foarte mult,pe ebay nimic nu am gasit,doar unele la 100euro cu tot cu ornamente + tastatura de telefon pentru masina,am ales la 55 euro!asta e :ceuameni:

Pacat ca nu mi-ai raspuns la postul 708. Ia uite ce am eu acasa si le tin degeaba.Si ne intelegeam si la pret .Inteleg ca ai dat 55E pe ele sau nu?

post-28968-0-05231400-1316632266_thumb.j

post-28968-0-86174300-1316632363_thumb.j

Modificat de TVS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu sunt prin Italia!da mi un PM si zi mi pretul tau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu chiar toate au acel "pinten" cum spuneti voi, sunt mai multe tipuri si difera intre ele.

firul in sine vine gata facut, dar am vazut procesul cum se face ( foarte interesant ).....noi facem instalatia electrica de la mai multe tipuri de masini...Audi, Skoda, Insignia, Corsa, etc

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cateva modificari

-grila tip Highline,

-prelungire R-line,

-bandouri usa - culoarea caroseriei,

-stopuri double donuts,

-stalpi negru-lucios,

-ornament maner usa nebru-lucios,

-folie geamuri fata-spate Llumar,

-plafon negru

-front footwell lighting

-lumini interioare full-led

-xenon faza scurta

-becuri pozitie, nr inmatriculare - led

In plan: RNS510, volan Golf 6 GTI

post-6376-0-58912400-1316686412_thumb.jp post-6376-0-43919400-1316686416_thumb.jp post-6376-0-15262400-1316686421_thumb.jp post-6376-0-27074200-1316686425_thumb.jp post-6376-0-99853500-1316686430_thumb.jppost-6376-0-46532300-1316686805_thumb.jp

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offtopic: @ D@ny: Vad ca nu te-ai lasat cu prelungirea de R-line :icon_thumleft: arata super by the way

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, prea tare prelungirea de r, imi poti spune si mie cat te-a ajuns? ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!