Jump to content

Ce Modificari Putem Face La B6 Dupa Ce L-am Cumparat


Burady
 Share

Postare recomandată

Daca vrei, poti sa-i faci la a mea poze. Am webasto, dar fara telecomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si sa mai adaug si eu 2 modificari pe-aici facut acum ceva vreme (uitasem sa mai scriu despre ele :biggrin:):

1. Semnalizari sticla ALBA OEM :emthdown:

dsc03240jm.th.jpg

Urmeaza sa vopsesc bandourile negre in culoarea caroseriei odata cu bara fata ca am oaresice puncte in care a sarit vopseaua (firar drumurile patriei sa le alerg :banghead:)

2. Volan Multifunctional OEM ca NOU :emthup:

va3cmulti1.th.jpg

Din pacate, comenzile inca nu sunt functionale.

Tot din pacate, volanul impreuna cu airbag-ul sunt de vanzare pt ca a finantele alocate pt finalizarea proiectului sau blocat in altceva :scratch:.

Cam atat pt moment, mai vedem ce ne mai rezerva finantele :vaidecapulmeu:

LE: si uitasem sa mai adaug si faptul ca mi-am schimbat in sfarsit schimbatorul cu tot cu manson, deoarce avem unu nou-nout care statea prin dulap de mai bine de 1 an :tomato:

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vechea discutie :wub:

Daca e sa o luam asa, fiecare dintre cei care postam pe-aici ar trebui sa aiba batai de cap cand va dori sa-si vanda masina actuala...

Si aici nu ma refer doar la aspectul financiar, pt ca o partea din bani investiti nu se vor mai recupera (PERFECT constient), ci si la aspecte de ordinul "PARANOIA", gen "a, are semnalizarile schimbate si vopsite bandourile... clar a fost bustia RAU... gata nu mai e buna...", etc.

Firar sa fie :Driver:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rddler, ca sa nu aiba ce comenta eventualul cumparator "romanesc", fa-ti rost de dovezi solide: filmari, poze din timpul operatiunilor, sacosa cu piesele originale pe care o lasi neaparat in portbagaj cand ii vinzi masina. Sau mai simplu, un link catre "masia mea" unde scrii tot ce faci la masina, cronologic, in detaliu.

P.S: Nici mie nu-mi pasa prea mult de ce o sa creada viitorul proprietar.Eu vreau sa ma simt bine in masina mea, asa cum cred piticii din creierul meu. N-am loc pentru piticii altora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intentionez sa imi schimb volanul de passat cel in 3 spite fara comenzi cu unul de golf 6 gti sau de passat cc . A facut cineva aceasta manevra ?? este posibila?? sau apar si alte modificari ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe langa volan + airbag, adaugi o noua spirala cu terminatia min. C + un alt modul J538 (coloana de directie) cu versiunea de soft min. SW 0111 :D

Oricum mufa cablajului airbag-ului de Passat CC/Golf 6, are altfel mufa si pe vechile spirale de volan, pur si simplu NU intra decat daca "tai" din ea!

Cost total este altu' daca aduni toate aceste piese :P

:P safe

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intentionez sa imi schimb volanul de passat cel in 3 spite fara comenzi cu unul de golf 6 gti sau de passat cc . A facut cineva aceasta manevra ?? este posibila?? sau apar si alte modificari ??

Pune-ti volan de Golf 5 GTI si vei avea mult mai putine batai de cap. Se potriveste fara niciun fel de problema, doar ca pentru ca sa iti mearga comenzile pe volan, trebuie sa mai cumperi un modul, nu stiu mai multe detalii. Am facut si eu schimbarea asta, dar eu aveam deja volan cu comenzi, si doar l-am pus pe cel de Golf 5 GTI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, ma bag si eu in seama cu o modificare facuta azi. S-au montat lumini OEM pe fetele de usi din fata. Cumparat cele necesare, lampi ,cabluri , mufe, si activat din VAG pe fiecare usa in parte functia din computer. Pentru doritori sunt disponibil cu sfaturi pe PM. Bafta !!

post-16446-1285084552_thumb.jpg

post-16446-1285084616_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de ce pe PM ? E "Top Secret" informatia ? :rr:

Spune-ne aici piesele achizitionate (+ codurile lor), cate bucati din fiecare + ceva poze de la instalare (daca ai facut) ;)

E mai simplu asa, si te scuteste de tastat fiecaruia aceiasi chestie :icon_thumright:

P.S.: Nu uita sa spui la ce pret te-ajuns distractia :D

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de ce pe PM ? E "Top Secret" informatia ? :D

Spune-ne aici piesele achizitionate (+ codurile lor), cate bucati din fiecare + ceva poze de la instalare (daca ai facut) ;)

E mai simplu asa, si te scuteste de tastat fiecaruia aceiasi chestie :(

P.S.: Nu uita sa spui la ce pret te-ajuns distractia :D

Nu e secret dar incarc topicul cu informatii care mai sunt deja pe forum. Tot de pe forum am invatat si eu. Costuri, aprox 2 mil.

Cu mentiunea ca firul cu termunatia 018 nu este bun pt. schema, va trebuie 030(nu se potriveste pinul)

Urmareste discutiile de aici:

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=41026

Nu cred sa difere tare mult!

Intradevar , nu difera , e foarte corecta sesizarea. Pentru activare adaugati 64 la nr care va apare pe LCH.

ex: 0000181 nr init. la care se adauga 64 rezulta 0000245 , enter si gata.

Montare_becuri_usi_Passat_B6.doc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Riddler,

incearca aici:Dani, Nik, Leo + Alex. Vei gasi atat componentele necesare cat si preturile aproximativ apropiate de pretul cu care le vei cumpara, precum si multe alte posibile modificari OEM. Asa cum am mai scris in alte posturi am facut cateva din modifcarile prezentate si functioneaza ok :Driver: .

Bafta! si tie si altor doritori de modificari OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Adi36: mersi de link :(

Stiam de el, si dupa ce-a postat colegul sebip topic-ul mi-am adus aminte de acel site si m-am pus pe scotocit :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca tot veni vorba de modificari OEM:

Care are habar ce fel de centrala electrica trebuie sa putem castiga si noi optiunea "DRL on High Beam" ;)

post-22051-1280391240.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Riddler

Sal,

La CC-ul din poza pusa de tine lumina care arde acolo este pozitia .

Pentru DRL on High Beam trebuie sa se aprinda zona cu lupa deoarece alea sunt faruri OEM cu BiXenon si au faza lunga si cea scurta pe aceasi lupa .

Daca gresesc rog sa fiu contrazis, dar in acelasi timp sa fie si dovedit acest lucru .

O seara buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, ete ink o adaugare OEM. Mi-am montat Auto Hold de unu singur. Tasta de la dezmembrari si mufa cu fire de la colegul zenoalex. Aveti in poze toate etapele de legare.Durata aprox. 3 ore. Merge perfect, l-am incercat azi in oras

http://img690.imageshack.us/gal.php?g=28092010047.jpg

post-16446-1285694188_thumb.jpg

Modificat de teo0605
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal,

Am si eu o intrebare .

As vrea sa montez si eu comenzi pe volan la masina din semnatura si as fi interesat daca a mai facut cineva acest lucru .

L-as ruga sa-mi spuna si mie codurile pieselor folosite inafara de volan deoarece pe acela il am de GTI dar nu are comenzi la el, si pe mine ma intereseaza comenzile inclusiv computerele (computerul) de la coloana de directie, ETC .

Multumesc si astept raspuns .

O seara buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare pentru cei care se pricep (am cautat cu "search" dar nu am gasit, fie-mi iertata necunoasterea): vreau sa-mi schimb mansonul putin uzat de la schimbator cu unul nou din piele (cumparat de la cineva de pe forum) si nu stiu daca se potriveste (nu stie nici el).Mansonul initial e de pe un Passat B6 Comfortline cu pachet piele (volan&schimbator de viteze), iar mansonul se prinde intr-o rama cromata pe consola cu cotiera.

Intrebarea e daca sunt diferente constructive (ca tipar, dimensiuni, capsare) intre huse (vanzatorul are un tipar de manson de pe un Passat trendline - fara bandoul acela cromat).

Multumesc anticipat :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are importanta echiparea (trendline, comfortline, etc) - toate sunt la fel ca si dimensiuni si sistem de prindere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze daca s-a mai discutat, insa din ce am vazut eu, a fost doar sumar dezbatuta aceasta problema - si anume, a cotierei OEM pe masinile cu nivele de echipare inferioara. Stiu ca sunt cativa colegi forum-isti care au reusit, si ii rog sa ne impartaseasca.

Mai exact ma intereseaza cazul particular Passat B6 BE care vine cu consola centrala cu spatii de depozitare descoperite si fara guri de ventilatie. :rolleyes:

Stiu ca trebuie schimbata consola centrala, dar ce alte costuri / operatii implica actiunea.

Am vazut in comert, mai ales pe online multe oferte de cotiere Aftermarket dar nu ma intereseaza astea.

Sanatate!

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt unii dintre cei care si-au montat cotiera OEM. Masina avand inital doar acel spatiu de depozitare. De montat se poate monta si cotiera pe consola actuala. DAR, in marea majoritate a cazurilor, pe EBAY gasesti doar consola cu tot cu cotiera si spatiu de depozitare acoperit. In functie de material(textil sau piele pretul poate varia intre 120- 200 euro cu transport. Acum poate ai noroc si gasesti doar cotiera, sau il intrebi pe vanzator, in cazul in care trimite in Romania si castigi licitatia, daca poate sa dea jos cotiera si retul ce vine pe consola(poate sa vina cu mai multe) si sa le trimita doar pe alea. Pachet redus ca dimensiune si ceva mai ieftin la transport.

Alea Aftermarket nici nu merita, cel putin la passat 3c, deoarece cea OEM e lata, pe cand ce AFM e ingusta si vine aiurea.

PS: m-am uitat acum pe ebay si gasesti doar sa le cumperi fara licitatie si incep de la 170 pana pe la 240 euro fara transport.

Cel mai bine daca esti hotarat si ai bani, stai cu ochii pe ebay si cand apare o licitatie cu consola centrala, dai un mesaj la vanzator si vezi daca trimite in romania si incerci sa o cumperi.

Modificat de Caal-Shto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat si eu una pe un Trend Line. Vezi ca pe langa consola iti mai trebuie si tubulatura pentru caldura la locurile din spate(cele centrale). Vine pe sub consola si iti trebuie 3 piese. Un racord Y care vine in spatele scrumierei, o piesa lunga cam cat consola, si una scurta iar care se racordeaza la gurile din spate. E pacat sa pui cotiera si sa nu pui si astea. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!