Jump to content

Ce Modificari Putem Face La B6 Dupa Ce L-am Cumparat


Burady
 Share

Postare recomandată

Se poate monta senzorul de presiune in roti? Si daca, da ar fi complicat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Montajul senzorilor de presiune e foarte simplu, dar daca masina ta nu e prevazuta cu sistem de monitorizare a presiunii, cine va citi si afisa informatia ?

Stima !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dark_master

El cred ca se referea la tot sistemul in sine(ca optiune), nu la acei 4 senzori care sunt pe fiecare roata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca vorbim de TPM prin intermediul senzorilor de abs, e destul de simplu, trebuie butonul, mufa, pinii si codarea.

Daca vb de cei cu transmisie radio prin modulul de confort, cam costisitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma refer la cel care vine langa schimbator, si ce implica el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca la Passat CC butonul pentru lumini este cromat, fata de cel de pe Passat B6 care e din plastic simplu.

Are cineva idee daca as putea schimba butonul cu unul de CC? Nu am senzori de lumini.

Merge schimbat doar butonul sau e mai complexa treaba? Si cam cat ar costa, daca stie cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da se poate schimba, este la fel si se gasesc si din cele fara auto,si am vrut sa mi-l schimb dar pe ebay ajunge si la 65E,asa ca m-am lasat pagubas,nu merita.

post-28968-1274801628_thumb.jpg

Modificat de TVS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca nu de pe ebay (nu am cumparat niciodata, nu stiu cum e), pe la noi cam la ce pret ar ajunge, are cineva idee (poate la diversi furnizori de piese, nu la Porsche)? Montajul e dificil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Montajul este foarte usor. Il pui pe pozitia "0" impingi in el, il rotesti, apoi il scoti afara. Ca pret sunt si eu curios cat este ca al meu este exfoliat si vreau sa-l schimb.Posteaza aici te rog daca afli vreun pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il pui pe pozitia "0" impingi in el, il rotesti, apoi il scoti afara.

Il rotesti in ce directie?

Multumesc de informatie.

O sa trec astazi de curiozitate si pe la Porsche sa aflu un pret. O sa ii scriu si colegului Volksman, poate are si el asa ceva ... oricum, daca aflu vreun pret anunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
R_a_z_v_a_n

Il rotesti in sens trigonometric.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost astazi la Porsche si m-am interesat, costa 235 RON butonul si am si dat comanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

250RON un buton?! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba de intrg switchul de lumini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaa..asa da..ma gandeam ca decat partea cromata e 250RON :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pret mai recent: 217 RON la Sandra Trading Iasi :)

Cu functia AUTO

@alxrro: pana la urma ai vorbit cu colegul volksman ?! El la ce pret iti poate aduce un astfel de buton ?!

Eu zic ca tot varianta eBay e ce-a mai ieftina si daca gasim un vanzator sa ne vanda mai mult de 1 bucata, ne scoate la transport :)

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ebay-ul nu e chiar asa convenabil din moment ce puteai gasi comutatorul respectiv la 65 de euro, pe cand la Porxche e 350 RON.

Nu am mai vorbit cu volksman pt ca pretul de la Porsche mi s-a parut destul de OK

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat comutatorul de la Porsche. Singura problema e ca are si pozitie de Auto, eu neavand senzor de lumina. Am activata din soft (de catre Voinea) functia de Comming Home/Leaving home, si acum am si DRL pe semnalizari.

Intrebarea este daca se poate folosi acest comutator si daca, impreuna cu o codare corespunzatoare, se poate face ceva cu pozitia Auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Haideti sa va raspund tot eu.

Astazi am montat comutatorul cu ajutorul colegului iuly1209, caruia ii multumesc inca odata. Intr-adevar, nu e o procedura complicata.

Despre pozitia Auto ea imi functioneaza ca si cand as pune pe faza scurta. In rest toate sunt la fel ca si la celalalt comutator. Iar functia Comming Home/Leaving home functioneaza foarte bine, ca si cu celalat comutator.

Asta pentru ca pe Auto ar trebui sa se aprinda faza scurta atunci cand senzorul de lumina detecteaza o scadere a acesteia. Eu neavand senzor de lumina e ca si cand as avea dar acesta ar detecta intuneric tot timpul, astfel ca daca pun de Auto se va aprinde faza scurta.

Astfel am disponibil un comutator de lumini pentru B6 fara pozitie de Auto. Butonul e impecabil, nu are nici o zgarietura. Daca cineva dintre cei care spuneau ca li s-a cojit vor sa il schimbe sa imi dea un semn.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca pot sa o numesc modificare, dar chiar imi doream acest accesoriu OEM care intra perfect in compartimentul special destinat de pe usa de la sofer. Pret - cumparata din USA: 12 USD

post-21426-1275499034_thumb.jpg

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau si eu; poti sa-mi spui de unde anume ai luat-o?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! are cumva cineva suspensii country sau macar normale pe B6 si e dispus sa imi dea o serie de caroserie ca sa imi pot comanda si eu la fel..deocamdata am suspensii sport si as vrea o garda la sol mai mare (ALTA SOLUTIE SE PARE CA NU EXISTA PENTRU INALTAREA PASSATULUI).Cei de la Cardinal nu au fost in stare sa imi dea exact modelul de suspensie si amortizor necesar. MULTUMESC ANTICIPAT!!!

PUTETI LASA O ADRESA DE MESS CA SA VA CONTACTEZ EVENTUAL

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@indra: Nu te-ar ajuta mai bine un kit de PDG OEM ? :P

Eu am suspensii normale avand varianta TL, asa ca te pot ajuta cu codurile pieselor :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@indra: Nu te-ar ajuta mai bine un kit de PDG OEM ? :P

Eu am suspensii normale avand varianta TL, asa ca te pot ajuta cu codurile pieselor :D

Daca traduci in romana si ce face kitul asta PDG OEM si care e chestia cu suspensii normale varianta TL fata de alta varianta ti-as multumi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!