Jump to content

Ce Modificari Putem Face La B6 Dupa Ce L-am Cumparat


Burady
 Share

Postare recomandată

Arată ok pe aripa? Exista posibilitatea s-o atingă? Se simte vreo schimbare la stabilitate? Eu aveam emoții cu privire la montarea unor roti mai mari dar de curând am văzut pe un golf VI cauciucuri 215/60/16. Cat despre viteza reală fata de ce zice bordul eu zic ca e loc. Cu anvelope standard 205/55/16, bordul zice ca am 100km/h(tempomat) și GPS-ul de pe tel. mobil zice 92km/h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GPS-ul indica cu aprox 10km/h mai putin la viteza de 100km/h ,asa e si la mine ,cluster/garmin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai și până la urmă cine are dreptate? GPS sau cluster? Sa fortez un utilizator de radar ca sa aflu? :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gps, evident, ăsta nu e influențat de cauciucuri și alți factori, cum e vitezometrul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul meu vitezometrul indica bine deoarece am anvelopele din cartea masinii si am sunat un amic care era in fata mea in alta masina cu anvelopele care trebuie . Vitezele la masini erau aceleasi ,la garmin cu 10km/h mai putin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu pretinu e relativă. Poate și a lui fură. Poate e strategie de marketing VW sa-ti arate ca ai făcut mai mulți km decât ai făcut defapt cu motorina aferenta. După scandalul dieselgate nu mai știi ce sa crezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gps-ul e cel mai exact. 1-2 km abatere. Iti da pozitia dupa 5-11 sateliti. Probata de mine cu radarul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GPS-ul este o unealta electronica de precizie ce calculeaza pozitia (printr-un procedeu similar triangularii) dupa timestamp-ul semnalului primit de la cel putin 5 sateliti. Poate avea probleme de precizie pe termen scurt din cauze de calitate a semnalului receptionat, dar viteza pe termen mai lung (de la cateva secunde in sus) este de obicei foarte precisa. Vitezometrul de masina, pe de alta parte, masoara numarul de rotatii ale rotii si le inmulteste cu o circumferinta prestabilita, ceea ce il face dependent de o multime de factori, si in special: marimea cauciucului, presiunea, care la randul ei depinde de temperatura, uzura, etc. Dar, cel mai important, marea majoritate a producatorilor auto fac intentionat viteza indicata mai mare decat cea reala, din varii motive. Iar aia cu "anvelopele din cartea masinii" e irelevanta, eu am 2 dimensiuni in carte - care ar fi cea corecta? Cu cele de 205/55 R16 mai vechi am diferenta intre GPS si bord de vreo 7-8%, cu cele 215/55/R16 mai noi: 4-5%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa mai pomenim ca "în cartea mașinii" sunt și de 17/18"?:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În carte am 205/55/r16 și 215/55/r16 dar astea de iarna se lasă mai mult deoarece sunt mai moi, nu, nu atinge în aripa, nu exista riscul acesta deoarece este doar cu foarte puțin mai mare cauciucul, de viteza nu știu, îmi da eroare de 9 km (100)și cu cauciucurile normale trecute în talon... Cat despre gropi, se simt mai okok, nu mai e asa rigida. Dar nu mi-aș pe 60 de vara totuși...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul meu vitezometrul indica bine deoarece am anvelopele din cartea masinii si am sunat un amic care era in fata mea in alta masina cu anvelopele care trebuie . Vitezele la masini erau aceleasi ,la garmin cu 10km/h mai putin

 

vitezometrul indica mai mult - e normal - nu este aparat de masura. Abaterea este procentuala - oricum, o diferenta de 10kmh la viteza de 100kmh - este un pic cam mult... trebuia sa fie sub 10%.... undeva intre 3 si 7% este, de regula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alimentarea lor se face din siguranta SC21, la pin 1 la mufa spalator, masa la pin 2 spalator

 

nu ai de facut nicio codare.

imi poti da te rog codurile la conectorii ce intra in spalator ?

....sau cineva care are spalator parbriz incalzit, sa-mi dea codurile aferente de pe conectori.

 

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua. Stie cineva daca pot schimba buretele de la sezut scaun sofer de la un passat b6 alcantara 2006 cu unul de passat cc sau cat mai nou ?

Aveti idee cat costa un burete de sezut nou pt b6 2006 ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu vrei doar buretele sau cu tot cu tapiserie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ziua,stie cineva un service unde imi pot monta tempomat la un passat b6 in zona galati sau constanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua. Stie cineva daca pot schimba buretele de la sezut scaun sofer de la un passat b6 alcantara 2006 cu unul de passat cc sau cat mai nou ?

Aveti idee cat costa un burete de sezut nou pt b6 2006 ?

Multumesc.

 

da, merge.

 

Daca vrei sa comanzi burete nou, acesta vine cu tot cu tapiteria de pe el - cost.... f.f. mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In momentul de fata am 235/45 R17 cu ET45, dar cred ca am nevoie de niste distantieri ca masina sa stea cum trebuie. Pe fata pare ok, dar pe spate pare cam 'ingramadita'. Intrebarea  mea este: cu cati MM sa scada ET-ul (valoarea minima) ca rotile sa iasa in exterior cum trebuie fara sa atinga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut 205 / 55 / 16, pe janta de j7.5 cu ET 36 (sau 37, nu mai retin) si a mers perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam la niste distantieri de 12mm, asta ar ins un ET de 33.. nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Totusi se poate achizitiona separat doar buretele..sezutului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiu ca nu... decat cu tapiteria care vine pe el - suna la reprezentanta si intreaba, sa vedem ce zic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In momentul de fata am 235/45 R17 cu ET45, dar cred ca am nevoie de niste distantieri ca masina sa stea cum trebuie. Pe fata pare ok, dar pe spate pare cam 'ingramadita'. Intrebarea  mea este: cu cati MM sa scada ET-ul (valoarea minima) ca rotile sa iasa in exterior cum trebuie fara sa atinga.

Eu am rotile pentru iarna cu anvelope 225/50 R17 si ET41 (SUSPENSIE SPORT) si-ti spun din experienta ca mai bine le lasi asa fara distantiere ca altfel daca si tu ai SUSPENSIE SPORT o sa atinga in carenaje cand va fi masina incarcata (asta din cauza 50-ului de la anvelope) .

Cu cele de vara 234/40 R18 si tot cu ET41 aceasi suspensi nu-mi atinge .

 

Ma gandeam la niste distantieri de 12mm, asta ar ins un ET de 33.. nu?

Sa nu cumva sa pui distantiere asa de late .

Poti pune in cel mai rau caz unele de 5 mm asta daca nu gasesti pe cineva sa-ti faca unele custom made (DIN ALUMINIU) de 4 mm ca sa ajungi la ET41 .

O zi buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

A modificat cineva semnalizarea din oglinzi sa puna banda de led pe lungime ?

Initial are doar 3 leduri, 2 pe lateral si 1 pe colt, iar ziua, nu se vede de loc, mai ales acela de pe colt, deci cei din fata nu vad semnalizarea din oglinda.

Ma tot bate gandul sa imi pun niste leduri suplimentare ....

Am vazut pe net poze si arata destul de bine.

un link pe youtube cu semnalizare modificata si fara.

 

https://www.youtube.com/watch?v=fh07Rh6Lxxc

 

Ce parere aveti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!