Jump to content

Leon Stylance 2.0 Tdi Vs Mitsubishi Lancer 2.0 Di-d (noul Lancer)


serol
 Share

Postare recomandată

salut si va supun discutiei urmatoarea mea dilema:

am platit deja un avans de 1000eur pentru un leon 2.0 tdi 140 hp, care urmeaza sa vina undeva la inceputul lunii dec.2007.

configurat de subsemnatul cu bloetooh, esp, alarma si arbaguri suplimetare.

a aparut varianta achizitiei la aceiasi bani si cu aceleasi optionale a unui mitsubishi lancer model 2008, nou, desigur.

motorul de pe lancer este de la VAG si unii sustin ca este acelasi motor ca si ce am eu pe leonul 2.0 tdi comandat.

la optionale, mitsu sta binisor si chiar varinata aleasa de mine (aproape de full) este cam la acelasi scor cu leul......vorbim de preturi fara tva, of course.la design arata bine, incerc sa atasez un lik sa va faceti idee, la urmatorul mesaj.

si inca un lucru demn de luat in seama, ca sa nu ziceti ca nu cunosc grupul VAG.......am un leon 1.6 Spirit si parca ma cam doare sufletul sa migrez la japoneza si sa pararesc gasca de aici.

am ceva temeri, mai exact :

1)dezavantaj mitsubishi lancer 2008- model nou fara istoric si testimoniale de la clienti

2) cost garantie comparativ cu leon, nu stiu nimic, poate voi??????

3) avantaj mitsubishi - garantie 3 ani sau 100.000 km

4) avantaj mitsubishi - spatiu interior mai mare(in fapt este sedan fata de leon hatchback)

5) avantaj mitsubishi - look modern, cu tuse din mitsubishi evo 9

6) avantaj mitsubishi-bord cu design mult mai resusit decat leon II....leonul I pe care il am eu, arata mai bine la interior fata de noul leon, sa fim sinceri......

7)avantaj leon - fiabilitatea grupului VAG si posibilitate de revanzare SH la preturi bune, fata de mitsubishi, care exceptand gama jeep si colt nu prea are piata SH in Romania....trust me! ......am studiat pb.

8) avantaj leon - subiectiv..emotional as alege leonul

9) avantaj leon - model cu istorie, fara probleme majore

10) avantaj leon-varianta de mototizare aleasa de mine (2.0 tdi 140 hp), este cel mai bun raport intre consum si performante ...n-am zis-o eu ci cei de la Top Gear......

11) la optionale ambele sunt la fel, cum spuneam

si lista mai poate continua.....

voi ce ma sfatuiti?dati-va si voi cu parerea..............

am ajuns sa dau cu banul la ce masina sa ma decid! :blink:

tks!

mai jos, linkul cu mitsubishi, sa va faceti idee.

http://www.mitsubishicars.com/MMNA/jsp/lan...ex.do?loc=en-us

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lancer-ul e foarte smecher. Si da, este absolut acelasi motor. Este acelasi tdi de 140 Cp care echipeaza toate masinile grupului VAG. E si pe Mitsu Outlander , si pe dodge caliber etc...

Strict dintre cele 2 as lua Lancerul. Parca e altceva. De leon e plin pe strazi. Nu-ti fa probleme, mai degraba testeaza sute de mii de km inainte japonezul decat VAG-ul.......

Si eu am in calcul ce-i drept doar 10% lancerul pt ca momentan n-are motoare puternice.

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lancer pentru ca japonezii au bagat si functie de kick down ;) Si arata si frumos. Mai ales bordul. Spor la cumparaturi. :blink:

Dezavantaj la ambele: volant bi-masica. Presupun ca cutia de viteze va fi manuala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lancer clar .....banuiesc ca e 4x4 si sa vezi ce o sati mai placa atunci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lancer; daca nu pentru cum arata... pentru ca primesti "mai multa masina" la aceeasi bani. problemele legate de motor cred ca deja le-ai transat, despre celelalte cred ca ar merita sa mergi pe mina japonezilor.

si nu, nu e 4x4; cel putin deocamdata.

Modificat de Durpaneus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multam de pareri si sfaturi!parca mai m-am linistit.... :D

corect, noul lancer nu are tranctiune 4x4, tractiunea e valabila doar pe gama evo (care fie vorba intre noi, e belea!am facut un test drive cu evo 9 si e o senzatie super..pacat ca e 35.000 eur, ceva p-acolo).

mie unul imi este suficient un 2.0 la 140 de calutzi! :D

apropos, daca stiti pe cineva care doreste un leon 2.0 tdi, nou (cel la care renunt eu si vine in dec.), dati-i datele mele de contact.

daca mai aveti ceva de adaugat, va rog!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este varianta 4X4 la noi, afara exista pe motoarele pe benzina si va fi disponibil pt cumparare impreuna cu cutia de viteze automata CVT. Nu stiu la diesel insa

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel, sfatul meu este lancer! Mi se pare una dintre cele mai reusite masini ca aspect estetic, iar dpdv a fiabilitatii, nu cred ca mi-as face prea mari probleme ...

Iar costurile de service, cat sa fie ... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

last news.

colegii din showroom de la vanzari au facut saptamana asta un test comparativ cu maza 6, toyota corolla, ford focus si inca una...nu imi aduc aminte care anume.

s-a mers in zona Cheia.....locul I-mazda 6, locul 2 lancer, locul 3 corolla, locul 4 focus.

lancer se comparta foarte bine ca tinuta de drum, reactie faranare si versatilitate, insa zic oamenii, e un pic zgomotos la viteze mari.....asta mi se pare relativ, avand in vedere ca s-a testat varianta diesel de 2.0......

motorul trage bine, in rest, ergonomia interioara e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!