Jump to content

Avertizor lumini aprinse


alx
 Share

Postare recomandată

Fac ce fac si tot uit pozitiile aprinse. Daca nu biziie nimic cind deschid usa, n-am nici o sansa. O sa o patesc intr-o dimineata.

De felul lui golf III are avertizor pentru lumini lasate aprinse ? Ceva care sa biziie cind deschid usa de la sofer cu motorul oprit. De fapt intrebarea e: sa caut sa repar ceva sau sa incerc sa-i pun unul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are...de felul lui... La Bucuresti, la Cora are o un mic montaj ~ 60k lei, pe care il poti monta singur in 5 minute..cand iei contactul si ai faruri aprinse, tiuie...il poti monta sub un capac de plastic din de langa blocul de lumini, se aude ff bine...iti dau un link pe un alt forum, unde s-au dat mai multe pareri..bafta http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=1565

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avertizorul asta de cand am luat masina, deci cred ca este stock.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avertizor sonor pentru lumini? Nici al meu nu are...

Alx, despre ce lumini e vorba? Farurile, pozitiile... sau amandoua? La mine, daca am avut farurile aprinse si iau contactul se sting farurile si raman aprinse doar pozitiile. La voi e altfel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

despre pozitii e vorba.

Se pare ca este un releu care face asta. Cel mai probabil releul de pe pozitia 4 care la mine are marcat 18 pe el. (Load reduction relay)

Rugaminte pentru cei carora le biziie:

Uitati-va la blocul de sigurante cu lumina aprinsa, usa deschisa si motorul oprit. Daca am dreptate unul din releele de acolo biziie. Ce numar are si unde e infipt ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

la mine suna cand deschideam usa si uitam farurile aprins acuma nu mai suna unde sa ma uit ce`i defect sau ce sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf 3 are in dotare buzzer pentru lumini aprinse

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, deci sa inteleg ca responsabil cu sunetul, pentru faruri aprinse, este un buzzer care se baga in tabloul de sigurante? Unde se baga, si ce numar are pe el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine....vento 1.9 tdi acest buzzer are nr 36......cod 3AO 951 307

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf 3 are in dotare buzzer pentru lumini aprinse

Nu toate au,doar cele de dupa 94 sau 95,nu stiu exact...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are...de felul lui... La Bucuresti, la Cora are o un mic montaj ~ 60k lei, pe care il poti monta singur in 5 minute..cand iei contactul si ai faruri aprinse, tiuie...il poti monta sub un capac de plastic din de langa blocul de lumini, se aude ff bine...iti dau un link pe un alt forum, unde s-au dat mai multe pareri..bafta http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=1565

De felul lui.....bineinteles ca exista..

Eu am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca toate au. Numai ca la unii nu mai functioneaza ori buzzer-ul ori contactul de la portiera care declanseaza buzzerul cand se deschide aceasta si raman luminile sau semnalizarea aprinse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la semnalizare nu are cum sa bazaie daca opresti motorul pentru ca acel semnal care de fapt e pozitia (doar a farului si stopului pe o singura parte) si acesta se numeste parking. Mai exact cand lasi masina parcata pe un colt sau intr-un loc cu vizibilitate redusa sa te vada ceilalti. Si ca nu fiu :) nici la mine nu bazaie nimic, masina e din 94.

Modificat de taz21
nu mai da quote la mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine....vento 1.9 tdi acest buzzer are nr 36......cod 3AO 951 307

pe ce pozitie e pus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tomoiaga Marius

ce bine ca s-a deschis un topic legat de acest aspect...chiar f des patesc si eu sa imi uit pozitiile aprinse...apropo daca stie cineva la ce modele de golf3 s-a montat asa ceva il rog sa posteze.

Sunt foarte interesat de acest buzzer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Topicul s-a deschis de prin 2004 :)

Vezi in link-ul de mai sus date despre buzzer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina mea e din 94 si bazaie pe pozitii lumina de intalnire si pozitie de parcare stanga sau dreapta ciudat ca nue la toate stock

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am o problema cu acest avertizor in speta la mine se aude acel tiuit incontinuu de cum pun pozitiile.daca pun faza scurta se aude in continuare dar foarte incet.

Nu am gasit acel releu 36 ca sincer in scoteam , am verificat cu mana senzori de inchidere din stalpul masini dar nici o reactie .

a mai patit cineva lucrul acesta?

masina este un golf 3 din 93 1.9 diesel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Releul il gasesti in panoul de sub picioarele soferului pe pozitia numarul 9.

Poza:

Ai scos swichul din usa...?L-ai apasat manual si tot tiuia releul?

post-38681-1274023423_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am si eu o intrebare...mie numi piuie dac las pozitiile aprinse..sa fie ca nu am releul asta 36?? dac il pun imi piuie si mie??stie cineva??o sa ma uit sa vad dac il am in tablou acolo ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inainte sa cumperi releul daca nu il ai...sa verifici daca ai trase fire la swichul de pe stalp'ul usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la semnalizare nu are cum sa bazaie daca opresti motorul pentru ca acel semnal care de fapt e pozitia (doar a farului si stopului pe o singura parte) si acesta se numeste parking. Mai exact cand lasi masina parcata pe un colt sau intr-un loc cu vizibilitate redusa sa te vada ceilalti. Si ca nu fiu :D nici la mine nu bazaie nimic, masina e din 94.

Permitemi sa te contrazic , buzzerul tiuie si cand activezi parking pana se inchide usa soferului , am buzzer si l-am testat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!