Jump to content

Jante


Bogdan_eon
 Share

Postare recomandată

Depinde si de noroc. Eu am 175/70 R13 si nu am avut probleme la ITP (facut luna asta). Daca nu sar prea tare in evidenta (prea late si cu talonul foarte mic) nu cred ca o sa ai probleme.

Si nu uita... Romania este tara tuturor posibilitatilor... :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ca nu am nici macar atatia bani :) ,as merge pe ultima varianta 175/70-13 pentru ca au talonul un pic mai mare,deci mai bune iarna.Si acum ,cum o fi norocul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
As vrea sa stiu la polo 6n2 care este masura pentru jante (ma refer la distanta dintre prezoane in termeni stiintifici). In speranta ca m-am facut inteles multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Initiatorul acestui topic solicita date despre cotele jantelor ce se potrivesc pe Polo 6N2 (ET, J, s.a.); vad ca s-a discutat doar despre dimensiunile pneurilor folosite..

Scuze pt reactivarea topicului; revin cu intrebarea referitoare la dimensiunile folosite pe VW Polo 6N2 (4X???, ET=??, J=?)

Multumesc!

Modificat de ciprian_68
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Adevar graiesti ostene. Daca imi spuneti si mie de unde iau aceste dimensiuni le spun eu cu placere.

Si off topic. cu ce se pot vopsi niste jante ? numele produsului. Multumesc

Modificat de Aditu
Quote
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

distanta dintre prezoane 4x100

latimea jentii (original) 6,5 J

ET 33 ( nu mai retin exact)

care stie pe 15" ce dimensiune tre sa fie cauciucurile cele agreate si de RAR?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am si eu o intrebare. Am jante de 15' si nu gasesc in ruptul capului cauciucuri de iarna cu aceleasi dimensiuni ca cele de vara 195/45/15.

Oare 195/50/R15 se pot monta pe un polo 6N2? cel putin pana trece iarna asta.... ca nici jante de tabla second hand nu gasesc nicaieri in Cluj. Cine ma ajuta cu experienta proprie sau cu un sfat avizat?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu am dubii si sa nu arunc banii aiurea (eu inca mai astept pareri avizate din partea voastra), am cumparat 4 jante pe 13" cu 60 ron toate si pe ele urmeaza sa pun 4 cauciucuri de iarna: 2 noi si 2 second ca sa ies si eu mai ieftin...si avand in vedere ca afara ii cald ca in septembrie...poate scapam de zapada!

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Referitor la anvelope, adevarat pt polo 6n si 6n2 sunt mai dificil de gasit. Vara folosesc jante pe 15 cu 195 45, anvelope cumparate de aici, iar iarna am optat pt r13 175 70, desi e recomandat de constructor 65.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am nevoie de un sfat  , doresc sa schimb caucicurile de vara  si am aceasta janta  ,http://imageshack.us/a/img844/5950/20130408152000.jpg , cu cauciucuri  de 185/55 R14 80T   , in talon scrie   175/65R13 80S  iar eu vreau sa pun ce este scris in talon  . Intrebarea mea este  aceast janta  suporta marimea  ce este inscrisa  in talon  ?  nu gasesc date pe janta sa vad  daca suporta  aceasta model  175/65R13 80S   desi ar trebui in mod normal  nu ? 

Modificat de crysxyz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

daca ai jante pe 13 pui cauciucuri pe 13 cu dimensiunile care le vrei,175/65/13 exact ce scrie in talon,ca daca te prinde RAR-ul cu altfel de roti te beleste,,daca ai janta pe 14 pui cauciuc pe 14 ca nu poti pune pe 13 ca nu ai cum,il rupi,plezneste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi   Cosmin . asta vream sa stiu . nu stiam ca se pot rupe cauciucurile . jantele  pe 13 sunt de iarna cu tot cu cauciucuri , iar asta de 14 de vara ,asa am luat masina cu 2 seturi de  jante cu  anvelope .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
cucu.andrei

buna tuturor ,am si eu un polo din 96..numai ce l-am cumparat nu prea stiu nimic despre el si nu am apucat sa vad calumea actele ca le-am dat direct la intermediar pt inmatriculare ideea este ca am jante pe 13 ,dimensiune cauciucurilor este 155/65 r13 dar nu stiu sigur...as vrea sa ii pun jante de aliaj ceva pe r15 minim,trebuie modificat ceva??/ ...va multumesc

Edit: nu este arie de vanzari. Cauta in sectiunea vanzari

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce vrei pe 15? nu ai voie. pe capacul de rezervor scrie dimensiunile date de producator si in caz ca nu stiai,daca te prinde politia cu roti diferite fata de ce scrie in talon iei amenda si ti se retine talonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna ziua! Am si eu o problema referitoare la jantele de POLO 6n2 cu motor 1.4 tdi cod AMF.

Anul trecut cand am cumparat masina, am luat-o cu jantele originale cu cauciucuri de vara, iar asta toamna cand a inceput sezonul rece, le-am echipat cu cauciucuri de iarna. 

Anul asta, cauciucurile de iarna au ramas pe jantele cu care a venit masina si mi-am cumparat niste jante 4x100 r14 6j et45, pe care am pus cauciucurile de vara.

Problema este ca acum, cu jantele astea (4x100 r14 6j et45) masina se comporta diferit (se simte la volan), chiar daca sunt jante de VW, fata de anul trecut cand aveam alte jante (care sunt acum cu cauciucurile de iarna).

In poza 1 sunt jantele de anul trecut, iar in poza 2 si 3 sunt jantele de anul asta (de care nu sunt foarte multumit): https://plus.google.com/u/0/photos/111245338937396517262/albums/6143785418398738785/6143785421992619698?pid=6143785421992619698&oid=111245338937396517262

Intrebarea mea este ce ET au jantele de anul trecut, pe ele fiind doar un semn ca un M mic scris de mana si nimic mai mult?  Ce as putea sa fac cu jantele de anul asta in alte situatii (cum ar fi: distantiere, saibe sau alte metode)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se comporta diferit ( se simte la volan )  presupun ca iti tremura volanul in mers, sunt echilibrate jantele , ca daca nu , simti ca iesi de pe strada.. sau poate ai vre-una stramba ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le-am echilibrat bine, chiar de 2 ori. dupa prima echilibrare imi tragea dreapta, le-am mai echilibrat inca odata la alta vulcanizare, tragea tot dreapta dar mai putin, dupa care am inversat rotile fata intre ele si nu a mai aparut fenomenul asta.

Posibil ca celelalte jante sa aiba un altfel de ET, mai mic. Am intrebat prin magazine de jante de aliaj si mi-au spus ca recomanda ET35. La SH-uri am mai gasit cu ET36.

Modificat de tornado220
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Buna! Am si eu o intrebare. Am la un polo din 2000 luna octombrie jante de tabla cu cauciucuri de iarna si jante de vara din aliaj sau nu stiu din ce. Prezoanele sunt la fel de lungi? Pentru ca persoana de la care am cumparat masina a zis ca el a folosit aceleasi prezoane pentru ambele jante. Si as mai avea o nelamurire in legatura cu dimensiunea la anvelope. Eu am in cartea masinii 185/55/14 si as vrea sa pun 185/60/14. Voi avea probleme cu RAR daca ma opresc?

jante-originale-vw-14-4x100-1560750656c90872f6-0-0-0-0-0.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu folosesc aceleasi prezoane. Despre cauciucuri nu stiu ce sa zic pentru ca eu folosesc doar ce am trecut in carte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns. Sper sa aflu si despre cauciucuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare! Ma gandesc sa-mi iau niste jante pe 15 la al meu 6n din 1997 si vreau sa le omologhez la rar ca sa nu stau mereu cu frica ca o sa ma opreasca si chestii de genu, insa nu stiu care sunt demersurile. Din cate am auzit e nevoie de hartie de la reprezentanta care nu se da cu una cu doua si e scumpa..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

se potrivesc pe 6n2 jante r15 de opel? de logan intra dar e cu 1-2 mm mai mare gaura de centrare; nu gasesc de vw in 4

Modificat de gicutu44
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!