Jump to content

Jante


Bogdan_eon
 Share

Postare recomandată

As vrea sa stiu la polo 6n2 care este masura pentru jante (ma refer la distanta dintre prezoane in termeni stiintifici). In speranta ca m-am facut inteles multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa spun o prostie dar la Polo 9n2 am 4x100, 6Jx14Daca vrei iti pot spun maine cu siguranta pentru Polo 6N.Sorry...5x100

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
la Polo 9N sunt 5x100 nu 4x100.

Salut,

O intrebare referitoare la jante:

Am un caddy din 2000 motor 16 aee cu jante de tabla de 14, et=38

Merg pe el jante de aliaj de pe un polo 9n (incepand din 2002) ?

Multam

post-20530-1236709762_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Salut,

O intrebare referitoare la jante:

Am un caddy din 2000 motor 16 aee cu jante de tabla de 14, et=38

Merg pe el jante de aliaj de pe un polo 9n (incepand din 2002) ?

Multam

daca sunt in 5 prezoane pe caddyul tau da...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca sunt in 5 prezoane pe caddyul tau da...

ale mele sunt in 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cazul asta nu se potrivesc...cele pe polo 9n sunt 5x100 iar ale tale 4x100

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La polo 6n2 am eu pe 15 195/45 R15 fata si pe spate 195/50 R15. E nasol ca astea cu talonu 50 la mine lovesc pe spate...daca mai are cineva si a reusit cumva sa faca ceva sa nu-i loveasca as vrea sa mai lase pareri . E putin off-topic scuze...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La polo 6n2 am eu pe 15 195/45 R15 fata si pe spate 195/50 R15. E nasol ca astea cu talonu 50 la mine lovesc pe spate...daca mai are cineva si a reusit cumva sa faca ceva sa nu-i loveasca as vrea sa mai lase pareri . E putin off-topic scuze...

iti freaca in acele plasticuri (atunci cand e incarcata si face balans), nu ai ce face numai sa le scoti.

asa am facut eu la un polo si am reusit sa pun 185/70/13 si eram cu 5,4% toleranta la vitezometru, dar nu mai simteam gropile ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
La polo 6n2 am eu pe 15 195/45 R15 fata si pe spate 195/50 R15. E nasol ca astea cu talonu 50 la mine lovesc pe spate...daca mai are cineva si a reusit cumva sa faca ceva sa nu-i loveasca as vrea sa mai lase pareri . E putin off-topic scuze...

Pardon. Cu talonul 50 pe fata lovesc, se agata de niste plasticuri....pe spate e ok cu talonul 50.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare tuturor,am si eu o nelamurire in legatura cu tipul de cauciucuri pt vw polo 6n2 si anume ca se gasesc foarte greu dimensiunile trecute in certificatul masinii : 185/55/14. In magazine se gasesc numai 185/60/14 sau 185/65/14, iar daca vreau dimensiunile din certificat se aduc numai la comanda iar preturile sunt pe masura :Driver: . Intrebarea mea este daca se potrivesc cauciucuri de 185/60/14 ? a folosit cineva cu succes pe vw polo 6n2 aceasta marime ?

Modificat de Aurelian 6n2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,am si eu o nelamurire in legatura cu tipul de cauciucuri pt vw polo 6n2 si anume ca se gasesc foarte greu dimensiunile trecute in certificatul masinii : 185/55/14. In magazine se gasesc numai 185/60/14 sau 185/65/14, iar daca vreau dimensiunile din certificat se aduc numai la comanda iar preturile sunt pe masura :blah: . Intrebarea mea este daca se potrivesc cauciucuri de 185/60/14 ? a folosit cineva cu succes pe vw polo 6n2 aceasta marime ?

poti sa folosesti dar o sa fie mai bombate. Dimensiunea exacta din talon o gasesti cel mai bine la cei cu cauciucuri second hand(la un pret destul de bun).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Eu la mine folosesc 195/70/14 si sunt foarte multumit referitor la confort...recunosc ca arata mai mult ca un minijeep!

post-48987-1254766897_thumb.jpg

Modificat de metalworker
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa folosesti dar o sa fie mai bombate. Dimensiunea exacta din talon o gasesti cel mai bine la cei cu cauciucuri second hand(la un pret destul de bun).

Ai incercat tu aceasta marime si merge sigur? Te intreb fiindca am auzit chestii de genul ca freaca sau atinge undeva prin fata atunci cand iei viraje sau e masina un pic incarcata. Cu cauciucuri second-hand nu prea vreau sa ma incurc deoarece pot avea vicii ascunse,iar garantie...canci!

Metalworker, la drumurile noastre "pitoresti" eu cred ca ai ales varianta cea mai buna, cu exceptia ca o sa-ti oboseasca articulatiile,bucsele,etc ceva mai repede decat in mod obisnuit din cauza greutatii mai mari a cauciucurilor supradimensionate.Oricum nu cred sa se asemene 9n3 cu 6n2 la spatiul dedicat rotilor.

Modificat de Aurelian 6n2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te supara dar, arata chiar urat.

Stai linistit ca nu ma supar.Eu sunt un tip realist si practic.Pt mine conteaza prea putin sa am un talon care sa arate bine(de 45 sa zicem)si mai mult sa conduc confortabil.Nu neg ca niste jante de aluminiu in tandem cu cauciucuri late si cu talon mic schimba o masina destul de mult.

Ai incercat tu aceasta marime si merge sigur? Te intreb fiindca am auzit chestii de genul ca freaca sau atinge undeva prin fata atunci cand iei viraje sau e masina un pic incarcata. Cu cauciucuri second-hand nu prea vreau sa ma incurc deoarece pot avea vicii ascunse,iar garantie...canci!

Metalworker, la drumurile noastre "pitoresti" eu cred ca ai ales varianta cea mai buna, cu exceptia ca o sa-ti oboseasca articulatiile,bucsele,etc ceva mai repede decat in mod obisnuit din cauza greutatii mai mari a cauciucurilor supradimensionate.Oricum nu cred sa se asemene 9n3 cu 6n2 la spatiul dedicat rotilor.

@Aurelian sa stii ca se simte cu adevarat trecerea de la 185/60/14 la 195/70/14.Cu aceasta ocazie au disparut si greierasii ;) .Chiar daca sunt supradimensionate nu vad cum se vor uza mai repede bucsele si articulatiile fiindca socurile primite sunt net mai mici iar greutatea cauciucurilor nu stiu cit de mult conteaza avind in vedere ca eu am un stil mai linistit (o las moale cu viteza) dar astept si voi vedea.Acum in configuratia asta viteza este identica pe bord cu cea de pe GPS.

Cred ca spatiul dedicat rotilor este mai mic la 6N

Toate cele bune.

Modificat de metalworker
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Problema cu cauciucurile am avut-o si eu, in sensul ca, intr-adevar, nu prea se gasesc marimile din talon ( fie pe 13, fie pe 14) ptr. 6N2, asha ca ptr. iarna am cauciucuri un pic mai mari 175/70 R13 si n-am nici o treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

de vanzare cine este interesat jante BBS originale de pe polo GTI 2001

dimensiuni: 4x100 195/45/R15 cauciucurile care sunt pe jante + 4 cauciucuri 195/50/R15 folosite dar sunt inca foarte bune

PRET: 350 euro negociabil

poza cu jantele este la avatarul meu...sunt cele de pe masina

nu sunt zgariate ,lovite,strambe,nu bat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jantele sunt cele de pe masina...nu am putut pune poze mai bune pt k erau prea mari...cine mai vrea poze rog sa lasa.ti mail

post-42775-1257609208_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca ai sectiune de vanzari :) :blah:

:beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare pentru cine a facut ITP-ul recent,se uita la dimensiunile cauciucurilor sa fie ca in talon,pentru e al draq de greu sa gasesti 175/65-13 sau 185/55-14 de iarna si as cam vrea sa-mi iau doua cauciucuri noi si nu stiu ce dimensiuni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mai greu de gasit in supermarket, intra si tu intr-un centru de anvelope sau foloseste Google. Cu 180 lei gasesti Matador sau altele daca nu ai mai multi bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!