Jump to content

Bec De Ceata


bankaru g3
 Share

Postare recomandată

am umblat la stop sa inlocuiesc un bec si am observat ca are lumina de ceata(banuiesc) pt ca e pe o singura parte , pe stopu stanga. aveti idee de unde s aprinde? :Driver:

Atunci cand caomutatorul de lumini se afla pe una dintre pozitiile de aprins a luminilor de pozitie sau intalnire, tragi o singura data pentru a aprin de proiectoarele de ceata si inca o data catre tine pentru a aprinde si pozitia de ceata. La passat din 2000 am observat ca exista model care nu are o acesta ultima pozitie, nu stiu sigur daca si la golf este asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cr33py2000

    6

  • bankaru g3

    5

  • Axxelino

    5

  • Tracto

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cred ca din 2007 si pana azi a descoperit bankarul cum se aprinde ceata ;) .

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:Driver: haha ce glumet esti ByZ. la vremea aia nu stiam , daca nu mai avusesem model vag...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mers cineva cu masina pana s-a oprit benzina ? eu am mers pana la ultima [cenzurat] de rosu ... jos de tot ... si mi-a fost frica sa mai merg

vreau sa stiu cat mai merge masina de la ultima [cenzurat] de rosu, pt ca nu am bec care sa ma avertizeze ... ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

p-aici se vorbeste de becul de ceata. cauta in alta parte :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat, nu am opyiunile respective. Cred ca e un bord SUA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandesc ca daca era bord SUA trebuia sa fie in mile/h.Cine stie,poate e un model mai nou si sunt optiuni.

:) @bankaru:Nu am vrut sa te jignesc,imi cer scuze daca asta ai crezut.Realizez ca nimeni nu se naste invatat si eu de asta vizitez forumul acesta,ca sa invatat ceea ce nu inteleg sau nu stiu.Am vrut doar sa-l atentionez pe costi87 ca a dat quote la un mesaj din 2007...

O seara placuta tuturor ! :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate Byz, am scapat acest amanunt. Oricum, e ciudat, daca ar scoate ceasurile din bord si ne-ar citi codul piesei am putea rezolva enigma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la bordul meu cu indicatorul de benzina si cel de ceata aprins, cel de benzina mere aprins de cand am pus bec :screwy: bordul meu are urmatorele simboluri (ca in poza) nu e o calitate prea mare (e facuta cu tel luminata de soare din spate :blah_: )

Deci daca vreti sa va verificati indicatorul de banzina incercati sa ramaneti cu vreo 5 l in rezervor si cu un bec in locasul lui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am ramas si cu mai putin de 5L de benzina in rezervor si tot nu s-a aprins martorul.Nici nu ma asteptam prea mult,putin probabil sa il am in bord.Imi apar doar 4 semne: ulei, temp apa, frana de mana si baterie.Altele nu mai am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa mentionez, eu nu am pozitie pt proiectoare la comutatorul de lumini, am pozitie doar pt stopuri ceata.

Imi pare rau sa te dezamagesc ass1, cred ca poza mea nu a fost destul de clara...Golf 3 (cel putin al meu) ARE indicator de benzina doar ca atunci cand am cum masina nu aveam decat 3 sau 4 becuri in bord si pe restu le-am completat eu.

Referitor la ce se intreaba cosmin golf (de ce nu are martor pt proiectoare..) uita-te sa vezi daca ai bec in bord care sa lumineze acel martor, iara daca ai si nu functioneaza nu pot sa imi dau seama, ceea ce nici la mine nu pot sa imi dau seama de ce imi sta aprins desi nu am proiectoareele legate la ceva.... daca cineva imi poate spune care releu este pe proiectoare i-as fi recunoscator :blah_:

Exact acele becuri le aveam si eu cand am cump masina...Dar fiind curios de ce nu se aprinde martorul de la centura am desfacut tot bordul si l-am umplut de beculete :screwy: . Desi nu stiu daca cel de centura se aprinde cuiva cu un g3 ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu urmatoarea ocazie cand scot bordul o sa il trag in poza pt voi. Si totusi nimeni nu stie care e releul pt proiectoare sau cum sunt legate la o masina dotata din fabrica cu asa ceva??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Am si o problema cu becu de ceata l-am desfacut in stanga spate l-am schimbat si surprise nu merge din comutator nu cred ca e pt ca se aprinde cand il actionez!nu il folosesc da ma streseaza ca nu merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai verificat siguranta?

Am impresia ca exista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact cum spune taz,ori siguranta ori ai vreun fir "pierdut" pe traseu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Referitor la martorul de ceata si proiectoare...am vazut pe forum aici http://vwforum.ro/topic/250-beculet-de-benzina-intrebare-tampita/page__st__140 ca la unele borduri se aprinde si martorul de pozitie si cel de ceata si cel de proiectoare...aveti idee cum de ei au si noi nu, macar cel de pozitii si cel de stop de ceata ca astea orice golf 3 le are standard

Modificat de cr33py2000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de editia masinii anul si producatorul ceasurilor de bord. In general pe cele din SUA sunt toate becurile functionale. Ca sa vezi ce se poate "activa" si la tine trebuie sa dai jos ceasurile de bord (operatie simpla) si sa te uiti in spatele lor sa vezi daca mai poti pune becuri in locurile libere (daca sunt). De obicei se mai poate pune la benzina . In rest mai rar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bordul meu are toate "gaurile" in spate, la un momentdat l-am umplut cu beculete si nu mi se aprindea decat martorul de benzina, proiectoare si celalalte 4 normale(baterie, ulei, apa si frana de mana), interesant era ca eu nu aveam proiectoarele montate nici macar bloc de lumini cu optiune pt proiectoare, martorul se aprindea dupa ce puneam contactul si asa ramanea.

Eu cred ca ar trebui sa se aprinda si ceilalti martori...oare ceea ce ii declanseaza sa fie din blocul de lumini....?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

ce fel de beculete trebuie pentru a completa acele locuri cu martor proiector ceatsa spate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bec de bord de "dacie" 1,2 W cu soclu.

Sau sub denumirea oficiala bec "T5".

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut.Am si eu o mica problema cu niste stopuri cumparate acum...daca ma poate ajuta cineva.Am atasat poza in linkul de mai jos.Eu am avut pe masina stopuri normale fumurii de golf 3.Problemele sunt 2 la numar.Una este ca la stopul original drept aveam conexiune pentru firul ce vine de la lumina de stop de pe luneta(portbagaj,haion) si la cel nou nu mai am decat coneziunea de baza pentru luminile stopului drept.

Si problema a 2-a...e legata de ledurile pt luminile de ceata la stopuri.La cel din stanga se aprind randurile de jos,prevazute ca lumina de ceata,cand invart butonul pt luminile de ceata iar la cel din dreapta sunt ledurile pt luminile de ceata dar nu se aprind.Ma puteti ajuta si in privinta asta?as vrea daca tot sunt acolo ledurile sa le fac si pe alea sa lumineze cand aprind luminile de ceata.

farurile originale:

http://www.okazii.ro/catalog/56845201/stopuri-golf-3-originale-gt-fumurii.html

farurile noi:

http://fk-tuning.ro/online/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=423&category_id=59&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=28

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am citit tot...dar la intrebarea cu lumina de stop de pe luneta nu e nimic.mufa de alimentare o scot din stopul din dreapta...dar unde o leg pe firele de la stopul nou ca sa imi lumineze si stopul de pe luneta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!