Jump to content

1.8t / 2.0t


Zyx
 Share

De curiozitate...  

390 voturi

  1. 1. Eu am...

    • 1.8T
      282
    • 2.0T
      109


Postare recomandată

Scanare nu apar erori. Bujiile schimbate acum 1 luna Ngk +2bobine.

Ce as putea sa mai verifc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inainte sa le schimbi iti facea? de ce ai schimbat 2 si nu pe toate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Am și eu o nelămurire. Am un leon 1.8t Auq si de ceva timp la accelerări mai tari puterea o simt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E softata masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa incerc in weekend sa fac niste loguri.

Am schimbat 2 pentru ca au "crapat" .

La furtunele alea de vacuum o sa fie de treaba... Ceva sfaturi cum sa le verific?

Soft nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci cine ma poate ajuta cu un tutorial pentru verificare furtune vacuum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru 1.8T grupul VAG deruleaza un semi-recall prin care inlocuiesc pe gratis bobinele la unele modele de 1.8T. Mergeti si intrebati la un dealer VAG, e o sansa buna sa primiti niste bobine noi ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cum putem afla mai multe date?

vad ca sunt discutii, unele mai vechi, altele mai noi

http://www.vwforum.com/forums/f15/all-1-8ts-get-new-coils-per-vw-coil-recall-service-46111/

dar e ceva concret la noi, in RO?

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Mergeti si intrebati la un dealer VAG, e o sansa buna sa primiti niste bobine noi" :P

Recall-ul e global din cate stiu eu. Pana acum stiu 100% sigur ca in UK, NZ, DE si CH functioneaza.

Modificat de jmf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai macar ai vreo data din tarile alea? vreun numar ceva? orice bucata de informatie cat mai oficiala?

la cum cunosc eu dealerii...ma duc si intreb degeaba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la reprezentanta la skoda in cluj (compexit) mi-au verificat seria de sasiu si mi-au spus ca ma calific pt schimbul de bobine, dar ei sunt autorizati doar pe skoda si seat asa ca sa ma duc la reprezentanta vw. M-am dus frumos la reprezentanta vw unde datele problemei s-au schimbat: trebuie sa ajung eu cumva la ei in service, apoi ei sa constante ca imi pot schimba bobinele pe programul de recall doar daca sunt bobinele originale cu care a fost echipata masina din fabrica (cica).

in alte cuvinte am ramas cu ele neschimbate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar daca sunt bobinele originale cu care a fost echipata masina din fabrica

mda. oare cati le mai au..tot pe cele originale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multi. Eu de exemplu ma numar printre ei :)

Referitor la verificare, din ce-am citit, unii dealeri le schimba direct dupa seria de sasiu, altii te cheama sa verifice modelul bobinelor (nu toate "reviziile" intra la recall). Deci eu as sugera sa fugi repede pana la autoworld sa se uite. Sau tu stii sigur ca le-ai schimbat cu ceva bobine de la alt producator?

Referitor la date oficiale, iti pot da numarul de telefon de la dealerul din Elvetia la care le schimb eu daca vrei, iar la nevoie pot face rost si de numerele din celelalte tari mentionate. Dar mi se pare ciudat, cand poti sa suni pur si simplu la un dealer audi din Romania si sa-l intrebi. In cel mai rau caz iti zice sa mergi pana acolo si faci un drum degeaba. In cel mai bun caz te alegi cu bobine noi, care nu-s tocmai ieftine sa le cumperi de unul singur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu le-am schimbat...deja de 2 ori. si nu mai sunt BERU cum erau de fabrica, ci BOSCH. (daca tin bine minte). da...cel mai simplu ar fi un telefon. eu tot intrebam pt ca m-am invatat sa ma duc la ei cu lectia invatata. astea sunt datele, asta trebuie facuta. ca sa nu apuce ei sa dea din colt in colt.

multumesc oricum pt date. ii sun azi :)

am mai gasit asta :

Re-call reference number 28E9

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am citit pe vortex despre folosirea bobinelor de 2.0T, si pare un upgrade bun.

mai este si produsul asta ca sa le tina in loc, dar ii bine mai scump (ca vine fara bobine):

http://www.ecstuning.com/Volkswagen-Golf_IV--1.8T/Engine/Ignition/ES260956/

astea ii thread-ul unde am citit:

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?5280361-2.0T-Coilpacks-and-spark-plug-gap-trying-random-new-stuff.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am sunat si e valabila actiunea. sunt programat luni la verificat si daca e nevoie, schimbat. multumesc jmf! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Np, acuma fa repede rost de undeva de niste bobine vechi pt luni :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost, si la mine trebuie schimbate. acum...eu aveam printre ultimele versiuni, schimbate anu trecut. oare merita? nu cumva imi pun ceva...mai slab?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunt ultima generatie n-o sa ti le schimbe. Eu am fost si mi-au schimbat una singura: doua erau deja mai noi (desi eu nu le-am schimbat, deci au cel putin 2 ani vechime) si una nu era originala :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai s-au uitat la ele si mi-a zis ca trebuie sa dea comanda, ca trebuie schimbate. banuiesc, ca toate 4 :) eu le-am shcimbat pe toate 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Filtru de benzina la ce presiune functioneaza? Eu pe masina am avut 6.4 bari(shimbat la porshe). Azi cand am schimbat filtru am vazut ca in toata programele si pe toti producatorii da 6.6 bari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

si eu le am originale,toate 4.Motorul functioneaza bine,ce simptome dau niste bobine care nu functioneaza normal?La ultima testare cu VAG-COM din februarie nu a iesit nimic in neregula.

Ale mele la AGU sunt diferite de golf,sunt mai mari,patratoase si prinse de blocul motor

Mai e valabil acel recall?Nu cred ca mi-ar strca sa imi schimbe niste bobine vechi de 10 ani

Modificat de Hudrea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Du-te linistit, ti le schimba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!