Jump to content

1.8t / 2.0t


Zyx
 Share

De curiozitate...  

390 voturi

  1. 1. Eu am...

    • 1.8T
      282
    • 2.0T
      109


Postare recomandată

OT: poate ar fi mai bine sa mutam topicul la Motoare pe benzina? ca poate e o aria mai citita...

Sunt de parere ca ar fi util sa fie mutat topicul acolo. :icon_thumright:

@Toni: in unul din linkurile tale apare denumirea de K03sport, cu toate ca initial diferentele intre K03 si K03sport erau neconcludente (vezi postul #4).

Modificat de DORU_14
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Doru: Din perspectiva KKK exista "decat" K03, doar ca exista in multe variante, toate avand aceeasi carcasa dar unele avand compresor intern mai mare (din cate citisem mai demult ar fi chiar cel din K04), deci un debit putin mai mare.

Pentru a diferentia cele variantele in functie de debit (pentru ca asta ne intereseaza pe noi din punct de vedere al puterii :icon_thumright: ) a aparut denumirea K03sport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da... 9.0:1 de care ziceam mai sus de la asta era... curios este ca pe cupraR este 9,5...

si care sa fie diferenta? adica ce rezulta de aici? doar o putere mai mare?

stiu ca motorul BAM e pus si pe LCR si pe S3. dar si cel de 210, am vazut si AMK pe Leon, chiar parca era cineva pe forum.

adica 9,5:1 sa fie pt care cupra? ca poate cea de 225 o fi avand asa, ca S3 din link avea 210 cai.

adica sa fie raportul 9,0 pt 210 cai si 9.5 pt 225.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

naka... la cupraR, fie ca e de 210 sau de 225 e 9,5, iar s3-ul 9... deci?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai la cupra fie ea de 225 sau 210, are aceeasi rata de compresie? si S3 indiferent de puterea lui are alta? nu mai inteleg... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit am si eu cu ce sa ma bag pe un topic de 1.8T ;)

Desi urmaresc aria de ceva vreme (ani), doar de luna asta am intrat si eu in posesia mult-laudatului 1.8T cu passat-ul din semnatura

Desi sunt oarecum la inceput, si mai am multe de invatat, chiar as vrea sa ma ajutati sa stabilesc putin starea motorului meu, contribui cu ce am gasit pana acum, cel mai important fiind un pdf cu motoarele 1.8T

vag18t.pdf

vedeti si link-ul asta

http://www.qpeng.com/faqs/engine_faqs/all_..._they_mean.html

o sa deschid maine si un topic cu 1.8t-ul meu, sa vedem unde se ascund cei 15 CP lipsa (cand am cumparat-o avea 135 CP in loc de 150)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incep sa pun ce mai am si eu si nu a fost inca pus:

Cupra R 210/225: Differences

Exterior/Interior/Visual Differences:

Most Customer Cupra R's were a '52 plate although the odd ex-press car / demo maybe an '02 plate. All these cars had square mirrors (off a MkIV Golf) the later 210’s (from early May ’03 on) had teardrop mirrors.

All 210's had black Cupra badges (the painted lettering on the rear "Cupra" badge is black). There was a limited run (total of 60 cars) of Platinum metallic paint in early '03 cars, all had teardrop mirrors.

All 225's have teardrop mirrors, chunkier steering wheel, perforated leather on the gear knob, red cupra badges, extra stone guards on the front wheels and different wheel bearings. Platinum became standard and Artic Grey was added to the paint options. These early 225's were fitted with Tracker.

210’s steering wheel is the same as the Cupra’s, but with red stitching. The 225 has a thicker stering wheel with a red band at the top. The steering wheels are a straight swap and the airbags are the same.

We were never sure if the new wheel bearings were "upgrades" or just from a different supplier.

The “pegs” holding the front carpet mats in place are round on the 210’s and oval on the 225’s.

The parcel shelf on the 210 has retractable strings, the 225 does not.

05 Plate 225's

There were a few changes on the '05 (Sept 2005) cars:

The red was changed from Flash Red to Emocion Red. Emocion red is slightly darker.

Tracker was removed.

Cars included a “motorsport package” - a pair of Seat Sport jackets, baseball caps and a track based tuition day.

210’s have tape decks and 6 disc changers,

225’s have single CD heads and 6 disc changers,

05 reg cars have just a single CD.

Recaros and Sat Nav where the only options, the recaro option on the 210 (£1,200) was front AND rear, on the 225s it was front only and £795.

Very Late (When the FR+ came out) cars came in Metallic Black. The FR+ looks like a Euro Spec LCR - they are 180 petrol and 150 diesel cars, with the full LCR bodykit but with the Euro 17" LCR alloys, and no brembo calipers.

Engine Diffrences:

210 is an AMK Engine code, 225 is BAM.

210bhp/199lbft vs 225ps/208lbft. Both cars remap to practically the same. The 210 is actually 212ps, and the 225(ps) is actually 222bhp.

ECU Code for the 225 has an “A” on the end.

There were always rumours that the 210 had stronger internals (20mm wrist pins and different rods), but it seems that this rumour stemmed from the early Audi S3 APY engine (also 210bhp) having stronger rods. The later AMK and BAM engines both have 19mm wrist pins.

From SOTE and ETKA the block and piston set for AMK :06A 103 101 J and for the BAM : 06A 103 101 J, conrod for AMK : 027 198 401 B, conrod for BAM : 027 198 401 B. So if they are different, nobody told SEAT Parts.

Both engines have VVT, but this is apparently for emissions rather than a VTEC style torque/power shift. Although most cars definitely pull again at about 4,000 rpm). Originally we thought the VVT actuation was different (one mechanical the other hydraulic) but we now understand them to be the same. Again, it is the APY (early 210 S3 engine, never fitted to the LCR) that has mechanical VVT actuation and possibly where the rumour started. Both AMK and BAM have Electro-hydraulic VVT actuation.

The turbo (K04-23 from Borg-Warner), manifold & exhaust are all the same.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit am si eu cu ce sa ma bag pe un topic de 1.8T :)

Desi urmaresc aria de ceva vreme (ani), doar de luna asta am intrat si eu in posesia mult-laudatului 1.8T cu passat-ul din semnatura

Desi sunt oarecum la inceput, si mai am multe de invatat, chiar as vrea sa ma ajutati sa stabilesc putin starea motorului meu, contribui cu ce am gasit pana acum, cel mai important fiind un pdf cu motoarele 1.8T

vag18t.pdf

vedeti si link-ul asta

http://www.qpeng.com/faqs/engine_faqs/all_..._they_mean.html

o sa deschid maine si un topic cu 1.8t-ul meu, sa vedem unde se ascund cei 15 CP lipsa (cand am cumparat-o avea 135 CP in loc de 150)

Ai luat microbul de la Eddie? :D

Asteptam topicul sa vedem de ce boala sufera :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap, de cand am vazut ce frumos toarce pisica de sub capota am ramas marcat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oho..welcome to the club.

oricum, tot de unde a luat BBM alea, mai era ceva ce am gasit interesant:

APY was the early S3 engine (210), followed by the "Facelift" engine (there was a facelifted S3) which was the AMK, later a further engine, the BAM was introduced. There seems to be a few other differences between the APY and the later engines - it seems mostly emissions stuff, extra lambda sensors, a change from the K04-20 to the K04-23 (which is essentially the same, but has an extra sensor) and the switch from Mechanical to Hydraulic/electrical VVT actuation all related to control, and perhaps larger injectors on the AMK/BAM. It seems the ECU changed to the me7.5 on the AMK/BAM

Been searching, thamks to our friends in the TT and Audi world, it seems that it's the early S3 210 engine, coded APY had the mechanical VVT and 20mm gudgeon pins.

Also, it seems the AMK and BAM have a valve that "electrically allows oil pressure from the oil pump to adjust the cam timing on the inlet camshaft". Sounds Hydraulic to me, but some people refer to it as electrical

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu de dedicatie pentru doru: http://www.turbodriven.com/en/products/nameplate.aspx - asa ceva gasesti pe fiecare turbina de la 3K :)

Edit: http://www.turbodriven.com/en/products/default.aspx motor de cautare in functie de coduri... sau de masini (dar nu toate)

Modificat de Zyx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu stii ce ma bucur :) Mersi mult ! :) Si sa stii ca n-am glumit: cand o urc pe rampa din nou (si asta cat de curand !), te sun din timp - poate ma poti asista. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BFB-ul are, pare-se, K03S. Conform Excel-ului cu injectoare, debit 205 cc la presiune de 3 bari, desi, in coloana urmatoare am 4 bari la "actual fuel pressure". EV12 ar fi tipul injectoarelor. Traduce cineva mai simplu?

Care ar fi limita safe pentru stage 1 la BFB e o alta nelamurire, careia inca ii caut raspuns. Ciudat, destul de putine date pe net despre BFB, nici macar o mapa stock... mai "sap" si daca iese ceva, pun si eu aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

intrebare:

am probleme cu ambreajul si vad ca mai multa lume zice ca la motoarele de 1.8T se potriveste cel de Vr6. as fi interesat de aceasta varianta ca stiu ca cel de vr6 tine mai mult cuplu.

acum, tot la fel am aflat ca 1.8T cu 5 viteze e mai mic decat cel de 1.8T cu 6 viteze.

si de la cel de vr6 ce se potriveste exact? tot kitul ?(disc, placa, rulment) sau doar discul? volant?

voi ce stiti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti, date tehnice nu am. Dar de saptamana viitoare o sa am si eu un motor 1.8 T cu care sa car o Octavia, asa ca mi-am dat si eu obolul la vot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Daniel57 1.8-ul pe care o sa-l ai tu e "altceva". Din cate am vazut e vorba de generatia un pic mai veche de 1.8 T.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum, tot de acolo s-a plecat... de la vechiul 1.8T. Vedem si noi o evolutie clara la capitolului injectie... Ma rog... eu unul tot date tehnice vreau... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ar merita o discutia separata despre 1.8TFSI (sau care o fi denumirea lui de marketing).

Apropo, are tot 20 de supape? Sau au pastrat decat blocul motor si au schimbat totul in rest?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare:

am probleme cu ambreajul si vad ca mai multa lume zice ca la motoarele de 1.8T se potriveste cel de Vr6. as fi interesat de aceasta varianta ca stiu ca cel de vr6 tine mai mult cuplu.

acum, tot la fel am aflat ca 1.8T cu 5 viteze e mai mic decat cel de 1.8T cu 6 viteze.

si de la cel de vr6 ce se potriveste exact? tot kitul ?(disc, placa, rulment) sau doar discul? volant?

voi ce stiti?

Ia uite putin niste screen-shot-uri din ETKA cu ansamblul ambreiaj de 1.8 / 2.3

Observi vreo diferenta? (hint: mm) :(

post-2856-1195202307_thumb.png

post-2856-1195202313_thumb.png

Asta nu inseamna neaparat ca nu merg inter-schimbate, dar trebuie sa schimbi tot pe acolo.... mai sapa si zi-ne si noua :D

Modificat de 4EST
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://webcat.zf-trading.com/index.asp?SPR=1 - cu multumiri lui Roadrunner... in dreapta este un catalog de la Sachs cu ceea ce au facut ei, si, bineinteles, 1.8T. Spor la cautari!

@padure, e acelasi cod pentru carcasa... deci intra una peste alta, dar acum nu se stie daca doar discul peste celelalte sau trebuie totul inlocuit...

Modificat de Zyx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tot citit ca s-ar potrivi volant de G60, dar nu am date clare.

BTW, tu schimbi si volant?

Modificat de toni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4EST, stiu ca sunt diferente intre ambreajul de 5 trepte de pe 1.8T si cel de 6. din cate vad eu, nici codul meu de motor nu apare...

nu as schimba volant ca e o caruta de bani... si vreau sa o schimb, cand pun ceva sport, daca acum mai merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde stii ca mai merge? Ai desfacut? :D

E o vorba: "Hope for the best, expect the worst" :D

Nu vreau sa te sperii, dar trebuie sa stii si cazul si cel mai defavorabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!