Jump to content

Antigel


mariusihu
 Share

Postare recomandată

salutare la toata lumea ...de cateva zile mi-am cumparat un ww polo din 2004 cu 60.000 km si banuiesc ca trebuie sa merg sa ii schimb antigelul ... cum se face se completeaza antigel peste cel vechi in functie de densitate sau trebuie schimbat tot ?? stie cineva vreun service cu preturi rezonabile care sa-mi faca schimbul (locuiesc in bucuresti)

Ps ce parere aveti de pret am dat 7600 de euro ,masinuta arata ca noua si merge foarte bine credeti ca mam pacalit sau e k pretul?:))

multumesc pt eventualele raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GTZ*

    5

  • bamse

    5

  • dan 48

    5

  • mariusihu

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu din cate stiu nu este nevoie sa schimbi antigelul decat daca este foarte diluat. In mod normal se completeaza, pana ajunge la semnul de maxim. Antigel trebuie sa folosesti G12.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din punctul meu de vedere, schimba antigelul, uleiul, filtrele ca sa fii sigur. ce fel de polo e ca sa ne dam cu parerea daca a meritat sau nu? ce optiuni are etc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din punctul meu de vedere, schimba antigelul, uleiul, filtrele ca sa fii sigur. ce fel de polo e ca sa ne dam cu parerea daca a meritat sau nu? ce optiuni are etc?

are motor de 1.2 pe benzina ,aer conditionat ,geamuri electrice fata ,4 airbaguri ,5 usi model 2004 60.000 de km de un an in romania masina a circulat 2 ani in germania

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina se comporta bine cum zici tu, are kilometri reali si dotarile pe care le-ai enumerat cred ca ai luat-o la un pret bun, avand in vedere ca al meu Polo luat de 2 luni m-a costat in jur de 11500 E, avand cam aceleasi dotari ca al tau.

In privinta schimbarii antigelului, cred ca ar fi bine sa iei in considerare sfatul lui Biqu, avand in vedere ca e o masina la mana a doua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca antigelul este roz (rosiatic) in borcan nu trebuie sa schimbi nimic. Doar in cazul in care vrei sa arunci cu banii pe fereastra. Daca vrei sa faci ceva, schimba lichidul de frana, care se schimba la 2 ani, fa-i revizie completa (toate filtrele, ulei, etc). Nu da banii aiurea pentru a schimba ceva care este ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca antigelul este roz (rosiatic) in borcan nu trebuie sa schimbi nimic. Doar in cazul in care vrei sa arunci cu banii pe fereastra. Daca vrei sa faci ceva, schimba lichidul de frana, care se schimba la 2 ani, fa-i revizie completa (toate filtrele, ulei, etc). Nu da banii aiurea pentru a schimba ceva care este ok.

da antigelul este rosiatic insa nu ar fi bine sa o duc undeva sa verifice densitate ma gandeam ca poate nu mai are densitate corespunzatoare si la primul ger risc sa-mi inghete motorul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut! am si eu o problema tot legata de lichidul de racire. astazi mi s-a aprins pe bord beculetul de 'atentie lichid de racire'. M-am uitat in borcan si nivelul este foarte mic. gen.. la jumatatea dintre min si.. gol. E drept ca nu prea m-am uitat la el periodic. Ce sa-i fac? Ce sa-i pun? Unde gasesc G12? Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu gasesti, spre sf. saptaminii pot sa iti dau eu din licoarea asta magica (si eu am cautat de am capiat :lol: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu gasesti, spre sf. saptaminii pot sa iti dau eu din licoarea asta magica (si eu am cautat de am capiat :lol: )

mersi! :lol: pan' la urma ai gasit pe undeva? si.. vreau sa zic.. are rost sa merg la un service pt asta, sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dat pe sticla daca imi amintesc bine 12 lei (antigel cehesc) si nu stiu daca in service te va costa mai putin de atit :lol: pentru 1-3 sute de ml

de gasit am gasit aici aproape la Arad.. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa te duci in service pentru antigel, pur si simplu desfaci capacul si torni pana ajunge la maxim. G12-ele este cam 25ron litrul la reprezentanta. Se gaseste si la multe magazine de piese auto, nu este chiar asa de rar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe sticla scrie raportul apa-antigel fctie de temperatura de inghet

daca pui concentrat, il imbunatatesti pe cel din vas

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, cu cat e mai rosiatic cu atat este mai concentrat, repet, daca este rosiatic nu trebuie sa iti faci griji. Am avut un Golf 4 care avea 8 ani si nu am schimbat niciodata antigelul. Nu isi pierde concentratia, in instalatie a fost antigel concentrat 100% fara gram de apa sau altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cica mi-a gasit cineva la PIC in Pitesti. il primesc la sfarsit de saptamana. vad atunci exact ce si cum :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te iei dupa cartea technica, antigelul nu se schimba, cu conditia sa nu fi fost amestecat cu altceva in afara de g12. In Cluj 22 ron 1,5 litri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare in legatura cu antigelu..am avut un golf III diesel si iam pus anu trecut antigel normal si a mers asta iarna foarte bine, n-am avut probleme deloc....dar peste un an..adica in toamna asta am aflat ca s-a stricat pompa de apa si au crapat toate furtunurile pe akolo...sa fie din cauza antigelului folosit?

Acum pt actuala masina..merita sa mai completez nivelul cu antigel..e rosiatic..adica mai mult roz...temp din germnia sunt la fel de scazute ca in romania?:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

eu am completat cu G12 HEPU 1.5 litri 30 ron.....pe la orice magazin piese auto import....este ok <made in germany> :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc antigel omw si este foarte bun. il recomnad.nu stiu cat costa pentru ca l am luat din germania

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu sunt de parere ca trebuie sa folosim G12, nu "spirt" din benzinarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in primul rand daca au scris ei acolo G12 pai inseama ca G12 ii place. Macar acum cand e nou si are o garantie sa ne purtam omeneste cu ea ca apoi cand si-o schimba proprietarii.....Dumnezeu cu mila. Da de vreun Gigi Contra de le stie el pe toate. Nu se stie nici antigelul asta din comert ce componenta chimica are. Poate cum zicea si colegul mai sus ajungi sa strici pompa de apa si sa crapi furtunele si eu stiu ce alte balarii se mai intampla. Oricum nu complectam zilnic antigel asa ca merita sa "suga" de la mamica reprezentanta (sau magazin daca se gaseste).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!