Jump to content

O2 Vs Focus 2


danyoan
 Share

Postare recomandată

Unul din avantajele Octaviei II este hayonul si prin asta, accesul marit la portbagaj. Ca volum, Focus Sedan are 520 litri iar Octavia II are 560 litri, deci nu se poate vorbi de o diferenta semnificativa.

S-a discutat de intretinere... Ar fi interesant de facut o comparatie referitoare la costurile de intretinere intre cele 2 masini.

Cei de la Ford (dar si de la alte marci) pun la dispozitia clientilor lista (estimativa, desigur) a acestor costuri, detaliind piesele de inlocuit, consumabilele necesare si manopera reviziilor pana la 150.000 km.

La Skoda, din pacate, nu exista asa ceva... Poate si datorita faptului ca Skoda Octavia II se cam vinde singura ! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa merg sa fac si un test cu acest motor de 1.6 la ambele masini dar cred ca o sa ma sucesc si o sa il conving pe tatal meu sa luam o octavia 1.9 105 cp. Ce am citit pe aici de motorul de 1.6 nu imi place deloc, eu fiind obisnuit cu cuplul care il am acum pe golf ar fi o mare dezamagire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I Motivul care m-a determinat sa apar aici e faptul ca unii membri (ex. Pedro) isi dau cu parerea fara a fi posesorul macar a uneia din cele 2 auto aflate in discutie.

corect, dar asta nu inseamna ca nu am mers cu masinile in cauza. asta inseamna doar ca nu plec de la premiza ca masina mea e cea mai buna si sfatuiesc pe toata lumea sa si-o ia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa merg sa fac si un test cu acest motor de 1.6 la ambele masini dar cred ca o sa ma sucesc si o sa il conving pe tatal meu sa luam o octavia 1.9 105 cp. Ce am citit pe aici de motorul de 1.6 nu imi place deloc, eu fiind obisnuit cu cuplul care il am acum pe golf ar fi o mare dezamagire.

Hahaaaa, pai clar va fi alt stil de condus, alt feeling.Daca te-ai obisnuit ca masina sa traga la 2500rpm, probabil acum vei fi oarecum nedumerit, cand masina incepe sa traga de pe la 3700-4000rpm.Or daca iti place din start stilul masinii pe care o ai acuma, atunci mai bine testezi un tdi si un tdci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca ma hotarasc sa merg pe motorina, atunci clar voi merge pe O2, nu stiu de ce, tdci nu am condus dar am inteles ca cu toate ca e de generatie mai noua nu se compara cu tdi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca ma hotarasc sa merg pe motorina, atunci clar voi merge pe O2, nu stiu de ce, tdci nu am condus dar am inteles ca cu toate ca e de generatie mai noua nu se compara cu tdi

Nu e chiar asa :)...testeaza singur si nu te lua dupa zvonuri.Nu mai plecati urechea la barfe de berarie...ce e aia nu se compara?Vorbim de BMW vs Clio?Sunt foarte comparabile, doar ca intindere difera.TDI e mai smucit, TDCI e mai liniar, daca faci insa o telemetrie nu vei vedea diferente de acceleratie nici intr-o parte nici in cealalta, la start, imediat dupa schimbarea treptei, TDI pleaca ceva mai repede, dar TDCI va compensa imediat dupa si va egala (am vazut asta pe puteri exact egale, Octavia 1.9 de 90cp si Focus tot de 90cp).E CR-ul curat la urma urmei, care e folosit si de BMW, si nu-l folosesc de fraieri.Diferentele pe drum intins le va face trenul de rulare si caii putere in plus.Iar la capitolul asta din moment ce si Top Gear si Fifth Gear, si Autozeitung si Autocar Magazine si multe altele, le vad pe ambele rivale echivalente si varf de clasa (Golf si Focus) si nu castiga constant una dintre ele, e clar ca problema cu "nu se compara" cade.Se poate spune de la caz la caz "aia e ceva mai buna ca cealalta", asta e altceva.Diferentele oricum le vei face la confort, spatiu, feeling, nu prea vad cum o vei face taman la motorizare si la trenul de rulare.

Ca si materiale de interior intr-adevar poate ca Ford putea sa faca eforturi mai mari, stau bine varfurile de gama, la versiunile medii mai era loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O2 de 1.9 tdi 105 cp ma ajunge 18000 si ff2 cu 1.8 de 115 cp e tot 18000, si acum ajun iar la finizaje, confot.......etc, luni ma duc sa fac test la amandoua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai intrebat de ce. O sa iti raspund pt ca mie imi place mai mult si pt ca tata are un ford focus ghia sedan nu modelul nou ela anterior si are 4 ani si merge super. Eu am condus-o super mult si pot sa zic ca de la directie pana la motor m-a impresionat. Eu mi-am luat VW Passat ca am vrut VW daca nu imi luam ford mondeo. Asta e parerea mea acuma sti du ca voi urmeaza sa decideti. O sa vezi ca la ford o sa iti placa super mult directia si cutia de viteze.

Modificat de bogdancu24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul diesel de 1,6 si 110 CP de la Ford este comun cu cele de pe Citroen/Peugeot?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 de pe ford din cate stiu are 90 cai

Nu, are 110cp.Si pe Focus1 avea 100.Aaa, pardon, ai dreptate, confundam cu benzinarul.

@ Nu e chiar comun, e conceput cu cei de la Peugeot (de fapt nu mai stiu acuma care-cum, ala de peugeot e facut cu Ford impreuna sau invers...cred ca a doua varinata e totusi valabila).In orice caz au cam aceeasi arhitectura, pe cr.Oricum unul e hdi, celalalt tdci.

Modificat de George_ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-am auzit pe nimeni sa se planga de tdci. cred totusi ca diferenta o vor face feelingul la condus, confortul si materialele interioare, vezi ce e mai important pentru tine, eu personal nu as renunta la ford doar din cauza motorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand masina care-ti place si in care te simti cel mai bine. Mie mi-a placut si inca-mi place Bora, iar altii nici nu vor sa auda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!