Jump to content

Am 9500 Euro !


vwnicusor
 Share

Postare recomandată

Cu acesti bani ce masina VW imi recomandati (SH) ? ori din germania ori din romania ... si o argumentare daca se poate... multrumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai stai un pic...nu merge kiar asa!Depinde ce fel de masina vrei!mica,medie,mare...pe urma ce te intereseaza:consum,intretinere,fiabilitate.

Sunt f multe variabile.Dar asa ca idee daca vrei sa fie neaparat vw eu as merge pe(octavia :) ) bora diesel deoarece e clasa medie,intretinere relativ ieftina.

La 9500 iei un passat picat sau cu 150k km dati in spate ori un golf sau o bora in stare buna.Depinde de cat esti de nerabdator,unde cauti si cat cauti...Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu acesti bani ce masina VW imi recomandati (SH) ? ori din germania ori din romania ... si o argumentare daca se poate... multrumesc mult

la 9500 iti iei linistit zic eu un Passat B5.5 (3BG) chiar si din Germania

sa nu faci greseala sa iti iei masina din Ro !!!

du-te tu personal dupa ea !

ca si concluzie in locul tau sa am 95OO de euro m-as uita dupa un Passat (bineinteles de 130 de cai :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu passat mai bine te orientezi dupa un golf bora octavia toledo sau leon ceva mai nou si nu foarte rulat si de preferinta din afara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca ai 9500 in total? in acest caz iti recomand sa iti iei o masina SH recent adusa, sau sa mergi personal sa cauti. Banuiesc ca vrei diesel, adica 1700 taxa inmatriculare, ramai cu un buget de 7800 euro. La bani astia, de Passat nu prea mai poate fi vorba (cheltuieli drum, numere, asigurare) decat ceva cu multi KM. Daca e adus recent in tara, inseamna ca in Germania a fost aprox 7000 euro (trebuie sa castige ceva si cel care il aduce), ori la 7000 nu stiu ce passat gasesti, poate '99-2000.

La bani astia poate gasesti Golf/Bora/Skoda Octavia diesel dar cu peste 130.000 km...merita. (Depinde daca vrei Variant sau berlina, Variant e mai ieftin).

Cel mai ieftin ai iesi cu un benzinar, din cele 3 enumerate. Costa intre 7-8000, km putini, sub 100.000 si taxa de inmatriculare e 340 euro, dar e benzina, consum mai mare...

Tu ce ti-ai dorii?

Modificat de Nick.sb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Am un leu si vreau sa-l beu..." pai daca tu nu stii aproximativ ce vrei si ce ti se potriveste atunci noi de unde sa stim?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vwnicusor ai 9500 de euro cu tot cu taxa sau fara ?

ca sa intelegem si noi , in cazu asta uita Passatu ......... :)

pana la urma tu ce ai vrea ca nu nu ai zis ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9.500 cu taxe cu tot .obligatoriu tdi .berlina sau variantsi cu consumul cat mai mic.va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orienteaza-te spre un Golf IV Variant TDI, 90-101 CP, ca sa fie un consum OK si sa nu aiba pre multi KM. Pentru un Hatchback trebuie sa dai ceva bani in plus fata de Variant, chiar daca are aceleasi dotari si km. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea este sa nu te grabest. Si inca ceva: Ce daca este din RO? Unde scrie ca toate masinile din RO sunt omorate, si unde scrie ca la toate sunt dati km inapoi?? Sa nu iti iei diesel sub 101 cp. E lenes cel de 90. Dar si consum redus. Numai bine si sa ne spui la ce te-ai hotarat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie pe etichetele uleiurilor (in romania vezi doar romana apoi alfabetul chirilic).Compara echivalentul din Germania

Scrie pe asfaltul din Romania. Daca stii alfabetul Morse, numara craterele (punct) si crapaturile (linie) din asfalt. Apoi vezi ce scrie pe asfaltul din Germania.

Scrie pe anvelopele si jantele masinilor. Vezi cum arata una vanduta din tara si una de afara.

Scrie pe capota si pe parbriz. Tot in cod morse... punct punct linie la astea din Romania. Nimic la cele de afara.

Scrie in service. Mergi la o repr. VW din Ro si la una din De.

Scrie in preturile de pe piata SH. Compara pret vs km. De fapt mai sunt si anunturi in ziar cu aranjat km... deci scrie si la ziar.

Scrie in comportamentul oamenilor intr-o intersectie. Compara Bucurestiul cu Frankfurt(care nu e culmea civilizatiei)...

Modificat de r&d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In banii astia ai cam 3 variante: Passat (cred ca doar combi), Golf scurt (sau combi) si Bora (scurt sau combi). Golf-ul si Bora sunt aproximativ identice deci acolo nu trebuie sa te decizi prea mult. Vrei consum mic, alege 90-101CP, 68 (SDI) cred ca e cam putin. Passat-ul e putin mai scump de intretinut, dar si mai mare; Golf-ul e mai ieftin de intretinut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca un golf 4 variant pana la urma si am sa merg in germania dupe el.

credeti ca pot sal iau cu geamuri si clima ?la bani astea

si arfi bine sa mai am rabdadre pana la anul ?poate mai scad taxele

va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa-ti faci cat de cat o parere la preturi uita-te pe www. mobile.de. Ce vei gasi la fata locului depinde si de norocul omului.

Succes !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decodari Casetofoane

Plecand de la premiza ca nu veti schimba viitoarea masina foarte curand,cred ca ar trebui sa tineti cont de cateva aspecte colaterale datorita carora putetzi avea satisfacti sau insatisfacti pe viitor,voi incerca sa ofer cateva detali care pot reprezenta un factor decizional an alegerea viitorului automobil.

Ar fi o idee buna sa stabiliti din start care va fi destinatia viitoarei masini,drumurile curente care le veti efectua,numarul membrilor din familie sau al prietenilor cu care veti merge an mod curent,stilul de mers pe care-l agreati,dimensiunea masini an functie de locul de parcare disponibil si nu in ultimul rand suma disponibila pe care o veti aloca lunar,din bugetul personal,pentru cheltuielile de antretinere si carburant,cat si prestanta pe care doriti sa o afisati an momentul in care veti cobori din masina.

Eu recomand pentru un mers sportiv,consum mic,usurinta gasiri unui loc de parcare si distante relativ scurte(pentru oras),un Golf 4 TDI.Pentru o prestanta usor ridicata,drumuri mai lungi,ampreuna cu prietenii sau familia,care sa comfere si un spor de comfort,Pasat.

An legatura cu provenienta de cumparare,cred ca ori din RO ori din Germania...cu putina atentie,nu conteaza prea mult,in schimb atentie an cazul achizitionari din RO,sa nu fie utilizata excesiv an orase aglomerate.

An speranta ca informatile mele va vor fi utile,va urez bafta la cumparare. :vaidecapulmeu:

Modificat de Shoimuletz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Exact in situatia asta ma incadrez si eu acum, doar ca suntem in 2010 :lol: ceva sugestii? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica o masina in jur a 10000 pai gasesti chiar fainute la cum sa ieftinit piatza iti dau doar un exemplu copiat in fuga

2007 Volkswagen Passat 2.0 2.0 TDI, 5-t

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intereseaza un Vw Golf 5 1.9 tdi 105 sau mai bine 2.0 140 cp , daca nu se poate asa as lua si un 1.6 Fsi 115 Cp. Suma de 9500 ar trebui sa fie cu totul, drum , inmatriculare tot..Nu stiu cum ai gasit asa pret mic, eu pe mobile.ro pt un golf 5 cu cel putin 130.000 km sub 8300 euro nu am gasit :(, de aceea acum ma gandeam la ceva luat din tara , am gasit golf 5 cu 50.000 km din 2007 1.6 105 cp nici macar nu e FSI, macar e unic proprietar.

Precizez ca ma intereseaza sa aiba si km putini :lol:..cat se poate acum ..in suma asta

De masinile din Franta ce stiti? am un coleg care imi poate aduce un golf 1.9 tdi cu peste 130.000 km in jurul la 8000 euro(cu carte service zice el si verificabil in reprezentanta vw). Am auzit de atatea modalitati de tepuire incat nu mai am incredere in nimeni :D

Modificat de alexdell
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici nu trebuie sa ai incredere in nimeni , sunt multi care se ocupa cu tras tepe , eu unul nu vand masini dar am un cont unde is licitatii online si vad preturile si niste poze de la masina

11/2006 Volkswagen golf

1.9 TDI, 5-t

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuzati :offtopic: am facut dublupost

Modificat de kilketx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu 10 mii de euro iti iei passat b6 2.0tdi 140 cp sau chiar 170 cp la 140 de mii km , si da la dolf4 variant la 9 500 euro iti iei cu cam tot tacamu si 1.9 tdi 131 cp , probabil sub 100 de mii km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam atati bani am si eu...alegerea mea este A4 combi 2004 2.5TDI 180CP quattro tiptronic

dar mai astept,sa vedem cu criza asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-as lua motor mai mare de 2000 cmc, ma sperie impozitarea excesiva si costurile mari ale asigurarilor! Inteleg ca la un SUV sau o limuzina n-ai de ales si trebuie sa alegi motor mai mare de 2000, dar de la clasa medie, inclusiv, in jos, zic ca e arhisuficient un 2.0TDI 170 CP!

Spunea cineva sa nu iei masina provenita din Romania. Realitatea este ca achizitionand o masina provenienta Romania si rulata in Romania de catre un roman din Romania :D ai sansele foarte mari sa o cumperi la km reali, pt ca in Romania media de km/an este de 20.000, pe cand in Germania de 80.000. Cei care aduc masini stiu ca de regula masinile "ieftine si bune" sunt din 2007 si au 300.000 km. Neamtul nu e prost sa cumpere masina cu 35.000 euro si dupa 2 ani sa o vanda cu 7500. Face asta doar daca a trecut de 250.000 ba chiar a si tamponat-o de cateva ori si pt el masina nu mai prezinta siguranta.

Este doar o parere obtinuta prin deductie logica dupa studierea pietei Sh romanesti, nu este o regula generala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de acord....nu ma omor dupa motoare de peste 2L dar nici sub 150-160CP nu vreau

2.0L CR 170 CP nu ma incadrez la buget

am stat mai mult sa ma gandesc...cred ca am sa mai pastrez Octavia un an-un an si jumatate si sa trec la Lexus IS 220D...o masina exceptionala si extrem de fiabila

si eu as lua masina din RO...asta e a 4a mea masina luata din RO second si sunt multumit,nu am avut niciodata surprize neplacute sau neplaceri

Modificat de plus8
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma interesa si pe mine daca stiti cum sunt masinile din Franta, m-am decis sa merg acolo cu cineva si sa imi aduc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!