Jump to content

Geamuri*


RaduI
 Share

Postare recomandată

Geamul e geam. ce naiba ! Ce poate fi uzat la el ? Nu merita sa comanzi daca se mai gasesc pe la tovarasi. Pe astea le stiu, arata bine. Cele model pre '64 sunt mai mici, in rest, din cate stiu, sunt la fel (nu luneta/parbriz) :geek:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mult pot fi un pic zgiriate dar unele noi nu stiu daca merita mai ales ca avem o gramada pe aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt niste SMACURI care scot si zgarieturile alea; pe ale mele le-am scos cu ceara, la misto, si a mers !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:salut: Da' chiar! se pot scoate zgarieturile? Ca io am mers odata cu Fordeanu' 300 km. pe ploaie, un stergator s-a hotarat sa se ..uta, geamul fiind ud nu mi-am dat seama si a tras o usoara matuire lata de 5 mm., pe toata cursa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Sunt niste SMACURI care scot si zgarieturile alea; pe ale mele le-am scos cu ceara, la misto, si a mers !

Vorbesti serios la faza cu ceara!!!??? :shock:

Mai degraba decat geamuri, mi-ar trebui o macara de stanga tip 1966-1967(cablu, 2 puncte de prindere) - nu stiu cum se face ca toti dezmembratorii au numai de dreapta

Salutari fratiei Broscarilor

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, pesemne ca aia din stanga, fiind mai folosita, se uzeaza mai repede, am si eu aceeasi problema. Da, am dat cu ceara, la misto, pe geamuri, si mi-au disparut zgarieturile - facute de mine intr-o iarna cand am curatat gheata cu o lamela de aluminiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Circulam la -10 grade, pe ploaie, ingheta apa instantaneu pe geamuri, si mergeam in toiul noptii ca nastea nevasta; n-am avut altceva la indemana.... :bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt niste SMACURI care scot si zgarieturile alea; pe ale mele le-am scos cu ceara, la misto, si a mers !

OK...

Ce fel de ceara si cum o aplic? :censur:

Si inca ceva: cum conving geamurile (mari) ale usilor sa nu mai scape din "sina" care le prinde de macara, de cate ori incerc sa le deschid?

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

frate Nautilus aicisica la mata e alta problema: deci daca , cind dai de miner sa lasi geamul in jos iti scapa si dupa aia cade inseamna ca suportul in care e prins geamul e terminat....solutia: te duci la un magazin de piese Dacia si iei bara pe care e prin geamul pt usa din spate de dacie (e din aluminiu), recuperezi cele doua suporturi de pe a ta si reprinzi in nituri noua bara, dupa ce in prealabil ai taiat-o la dimensiuni....apropo garnitura din cauciuc o faci dintr-o camera veche :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, Alex are dreptate, sup. original e din tabla, in forma de "U", rugineste fundu' uului si nu mai tine geamu'. Cine vrea sa bricoleze (cum am facut si eu) pot sa-i ciordesc de la serv. un profilutz de Al. coresp. Numa' sa stiu lungimea exacta. :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tot dai de macara dreapta poate dai de una pt. broscuta mea (1302 - '72) si ma anunti si pe mine...

te rog frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci tu ai nevoie de o macara de dreapta pt 1302?...dar ce are nu merge geamul....scapa cind invirti sau care e simptomul? :censur:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am nevoie de o macara dreapta, da!

pai gemuletul meu face cam asa: se deschide bine merci si cand sa il ridic nu mai mere, mere in gol maneta. Daca treg de el in sus merge ridicat da singur nici vorba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am nevoie de o macara dreapta, da!

pai gemuletul meu face cam asa: se deschide bine merci si cand sa il ridic nu mai mere, mere in gol maneta. Daca treg de el in sus merge ridicat da singur nici vorba.

Cred ca am avut aceeasi problema... pe STANGA :bounce:

Acum, depinde si ce fel de macara ai... daca e cu cablu/"melc" sau altcumva.. nu sunt sigur cum e la 1302.. dar daca e pe cablu, fie ai cativa "dinti"/cateva spire rupte - si atunci scoti cablul afara si il intorci invers, cu celalalt capat spre rotita de actionare.... fie e rupt tubul prin care circula cablul... eu am avut amandoua defectele de mai sus pe stanga(nu functiona deloc, nu se putea nici inchide, nici deschide geamul) si le-am reparat, dar cred ca am asamblat-o prost, fiindca "scapa", dupa ce a functionat bine cateva luni :censur:

Merci pt. sfatul cu "sina" de la Dacie - mai am una de Broasca de rezerva, daca nu merge nici aceea, incerc cu cea de Dacie.. sau ii sudez niste ranforsari.

Salutari fratiei Broscarilor

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cea de pe cealalata broasca te va tine maxim citeva luni din cauza periilor de la geam.....probabil ca iti place sa iti faci de lucru la ea....de ce nu bagi direct sina de aluminiu si uiti de problema... :censur:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

printz s-ar putea sa ai aceeasi problema cu sina si nu macaraua....trtehbuie desfacuta ca asa pe NV nu se stie...daca totusi cu mina merge inseamna ca macaraua actioneaza dar a scapat din sina si nu merge drept ci se propteste in margini...trebuie vazut :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
frate Nautilus aicisica la mata e alta problema: deci daca , cind dai de miner sa lasi geamul in jos iti scapa si dupa aia cade inseamna ca suportul in care e prins geamul e terminat....solutia: te duci la un magazin de piese Dacia si iei bara pe care e prin geamul pt usa din spate de dacie (e din aluminiu), recuperezi cele doua suporturi de pe a ta si reprinzi in nituri noua bara, dupa ce in prealabil ai taiat-o la dimensiuni....apropo garnitura din cauciuc o faci dintr-o camera veche :ok:

Merci inca o data - pe dreapta am rezolvat-o intocmai, cu unele mici amendamente: sina de geam de Dacie care e pe piatza acum, nu e de Al, ci de otel, cea de usa din fata mi s-a potrivit mai bine cand le-am probat pe geam, am sudat "urechile" de ea... si am pus silicon 2+2 in loc de cauciuc :censur: deci nu e dupa cum se pregateste, ci dupa cum se nimereste :scratch: mai ramane sa gasesc o macara de stanga si sa repet operatia si acolo

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!