Jump to content

Pregatire Pentru Iarna


ashhh
 Share

Postare recomandată

reclamagiu pt Seat nu iti recomand 195/65/R15 dimensiunea 185/60 R15 e okie am eu si totul e okie nu freaca nicaieri si oricum de iarna e recomndat sa pui niste anvelope un pic mai mici decat cele de vara ultra grip 7 am si eu si sunt multumit de ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 128
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    17

  • alexsar

    9

  • mario75

    7

  • DanielK

    7

Salut

Stie cineva cat costa sa completez lichidul de racire, special pentru VW, Audi, Seat G12? Cel mai apropiat service de unde as putea cumpara este PB Aviatiei?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

G12 nu e special pentru Vw, Audi sau Seat, e un lichid de racire standard. Gasesti la benzinarii, daca ai timp sa cauti. Daca nu, mergi la un magazin de piese auto. Nu e scump deloc, un litru e maxim 20 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare, pentru un Golf 4 v5 ce cauciucuri ar fi mai bune, 205/55/16 sau 195/65/15 si de ce? Acum am cauciucuri de vara 205/55/16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti in aria Ibiza/Cordoba, pentru intrebari de genul asta te rog sa cauti daca nu s-a discutat deja pe forum in aria Golf 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
reclamagiu pt Seat nu iti recomand 195/65/R15 dimensiunea 185/60 R15 e okie am eu si totul e okie nu freaca nicaieri si oricum de iarna e recomndat sa pui niste anvelope un pic mai mici decat cele de vara ultra grip 7 am si eu si sunt multumit de ele

mersi, dupa 185/60 o sa ma uit.

Merg puse pe aceleasi jante banuiesc, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, 185/60/15 merg puse pe jantele originale, indiferent ca sunt din aliaj sau din tabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Hai sa zic eu.

Ca sa nu mai patesc ce am patit anul trecut, azi dimineata mi-am montat cauciucurile de iarna.

M-am dus cu 10 minute inainte de deschiderea centrului de roti.

Erau deja 10 masini inainte.Am plecat si am gasit alta unde am stat doar 1h jumate.

Eu am 185/60/15, sunt OK, doar ca ating putin de interiorul aripii cand sunt rotile virate maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu eu am montat 185/60/15, Michelin Alpin A3. Nu am problema lui cornel, si nu vad cum sa atinga, avand in vedere ca diametrul rotii e aproximativ acelasi comparativ cu rotile originale 195/55/15, diferenta fiind de doar 2,75 mm in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-a mira faptul ca ating...hm? Eu anul trecut am avut dimesiunea asta UG7, pot spune ca de rev am facut off-rouad cu masina pentru a ajunge la cabana :icon_thumright: si chiar am fost foarte atent sa nu atinga in aripa, indiferent de obstacole nu am avut nici o problema, mai ales ca masina era destul de plinuta, haine si mancare de rev pentru 2 persoane pentru una bucata saptamana plus persoanele aferente. Ce anvelope ti-ai luat? Oare sa fie din cauza anvelopelor sa aiba "carne" multa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca e mare nebunie cu montatul cauciucurilor de iarna. Deoarece eu nu prea merg in afara orasului iarna si pe zapada si din cauza ca oricum nu as avea unde sa depozitez atatea anvelope, in cel mai rau caz, mi-as lua o pereche de cauciucuri SH de iarna sa le montez doar pe fata urmand ca la sfarsitul iernii sa le arunc.

Ce ziceti, sunt eficiente daca sunt montate doar pe fata? Eok, sau mai bine le las doar pe astea de vara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e ca daca mergi numai in oras posibil sa fie o varianta.

Dar e de ajuns un drum in afara orasului ca sa nu mai faca fata.

Fata are aderenta dar degeaba daca apuca spatele sa fuga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde foarte mult de stilul de mers si de conditiile atmosferice. Am trecut prin 2 ierni cu cauciucuri de vara si m-am descurcat chiar bine. Problema apare cand ninge sau cand e gheata pe strada, atunci cauciucurile de vara isi arata limitele, mai ales la plecarea de pe loc, la franare sau la schimbarea brusca a directiei de mers. Iarna asta am hotarat ca e mai bine sa imi echipez masina cu cauciucuri de iarna. Nu iti recomand sa pui cauciucuri de iarna doar pe fata, la o franare mai puternica e posibil ca spatele sa nu franeze la fel ca fata si vei derapa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.... mi-as lua o pereche de cauciucuri SH de iarna sa le montez doar pe fata urmand ca la sfarsitul iernii sa le arunc.

Ce ziceti, sunt eficiente daca sunt montate doar pe fata? Eok, sau mai bine le las doar pe astea de vara?

Sfatul meu este sa-ti iei 4 anvelope noi indiferent de marca si performante. Daca nu se justifica investitia, km putini, mers mai mult in oras, si vrei sa le lasi pe cele de vara, mare atentie la franari pe zapada, polei si in curbe.Nu as pune cauciucuri SH, chiar daca ar avea DOT din 2008.

Incearca sa conduci o masina cu si una fara anvelope de iarna, in afara unui drum pulblic, pe zapada si sa pui frana brusca la 15 Km/h, apoi sa iei 2-3 viraje bruste. O sa te convingi singur daca vei avea nevoie sau nu :offtopic:.

Nu e nevoie sa faci sport extrem sau drift-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbeam cu un amic care imi spunea ca iarna trecuta la un semafor a pus o frana mai brusca si era sa intre intr-o masina aflata in fata lui, dupa care zice...."daca aveam cauciucuri de iarna, nu derapam asa". La care eu ii zic..."si saracul ala din fata care statea la semafor si care avea cauciucuri de iarna ce vina avea?!"

Iarna sunt niste reguli de baza...in primul rand mergi mai prudent, mai incet, folosesti excesiv frana de motor si mai ales nu faci viraje bruste, cu atat mai mult daca e gheata/polei pe carosabil.

Daca ramai impotmolit in schimb, nu stiu ce diferenta fac cauciucurile de iarna vs cauciucurile de vara, in schimb remediul ar fi o lopata in portbagaj si lanturi pentru situatii cand trebuie sa iesi din nameti in ambele situatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ingrijireauto.ro

eu sunt de parere ca sunt necesare iarna cauciucurile de iarna sau macar all season. In cazul meu, ca fac multi km e cam obligatoriu.

ii raspund lui bbusiness ca atunci cand circuli pe domeniul public raspunzi nu doar de masina si siguranta ta. Daca apare ceva neprevazut in fata pot sa conteze si 0,5 m (bineinteles ca la viteze normale diferenta intre distantele de franare la anvelope iarna - vara e mult mai mare)

Modificat de IONUTZ_CJV5
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ramas cu un reflex inca de pe vremea cand conduceam masini fara ABS/ESP/TCS si care desi cantareau peste o tona si aveau roti micute R13 si cauciucuri standard...pe polei sau zapada, inca ma uit la peste 2-3 masini in fata mea si pastrez o respectabila distanta intre acestea.

Modificat de bbusiness
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Eu vreau sa-mi pun pe cordoba pt. iarna 185/65 R14. Voi ce parere aveti, o fi prea mare talonul?

Pe calculatoarele de dimensiune de pe net (de exemplu asta: http://www.miata.net/garage/tirecalc.html) imi arata ca ar fi mai potrivit 185/65 R14 decat 185/60 R14 in senusul ca eroarea la viteza indicata ar fi de 0.9% pt. talonul de 65 fata de 2.3% la talonul de 60 - astea in comparatie cu 205/45 R16.

Precizez ca masina a venit cu 205/45 R16 aliaj.

Astept parerile voastre, merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimensiunea 185/60/14 e trecuta in talon, deci asta ar fi cea potrivita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Fiind la prima mea iarna cu Tole, am facut o mica pregatire pentru sezonul alb si rece:

- pus roti iarna - jante tabla, anvelope 205/55R16 luate de pe forum, de ocazie 1000lei. Pus capace luate din tirg Vitan, 70lei setul.

- schimbat antigel. Am luat EVOX Premium de la MOL, corespunde G12+. Pus 3L antigel si 3,5L apa distilata. Pret antigel: 16lei/1L.

- inlocuit lichid spalat parbriz - am luat tot de la MOL EVOX care rezista pina la -40C si este Methanol Free. Pret 30lei 4L.

- comandat presuri cauciuc. N-am decit din material textil si cum stau pe o strada desfundata, imi vine sa ma descalt cind ma urc in masina.

Cam asta am facut pina acum. A mai ramas bateria care a ramas ultima pentru ca nu da semne de oboseala...

PS: Cum am pus rotile de iarna ninsoarea a disparut din toate prognozele meteo. Au mai ramas citiva fulgi pentru maine sau poimaine. Totul e sa nu calc pe ei.

Probabil ca daca-mi iau si lanturi vor inflori nu numai ghioceii ci si lalelele si trandafirii si... Vreti cumva sa faceti plaja la Mamaia de Anul Nou ?? Am solutia (se pare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat peste tot in bucuresti ieri cauciucuri de iarna si nu am reusit sa gasesc 195/55/15, in final o sa caut 185/60/15, care am inteles ca ar intra pe jantele din aliaj cu care a venit masina si nu ar atinge.

In schimb am lanturi, doua lopeti si trebuie sa fac rost de nisip, cand o sa plec la munte, pentru situatii in care nu merita montarea lanturilor am doi saci de canepa, in caz de problema ii intind in fata rotilor motoare si trec de hop. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde imi iau si eu lanturi acum repede? Am nevoie pt 195/65 R15. Voi de unde v-ati luat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!