Jump to content

Geam Electric


Danny78
 Share

Postare recomandată

Mi sa blocat geamu de la portiera din dreapta pe inchis , am dat jos fata de la portiera si la prima vedere nu am vazut nimic deosebit , motorasul are incorporat un releu care se aude ca cupleaza si decupleaza la scurt timp dupa actionarea butonului . Sufa dinspre incuietoarea usi este tensionata cea dinspre balama e lejera , in portiera am mai gasit o bucata de pastic alb in forma de U . A sarit de pe sina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa se fi blocat sufa. Se poate desface si remedia problema. Asa am patit eu pe stanga fata doar ca la mine sufa era terminata si a trebuit sa comand macaraua fara partea electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa desfac cele 5 suruburi ? si bucata de plastic alb nu e de la ghidajul sinei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi lucru l-am patit si eu acum o saptamana.Problema la mine a fost din cauza uzajului sufei s-a desprins din ea mici sarmulite care in interiorul mecanismului de ridicare si coborare a geamului (sunt niste roti dintate acolo din plastic) s-au incurcat si au blocat geamul.Motorasul tragea el saracu dar nu avea acum sa ridice s-au sa coboare.Problema s-a rezolvat simplu :i-am montat o noua macara si un nou motor si acum merge ceas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi sa nu fie problema si la cablul metalic pe care e prins. Cred ca se gasesc sufe si separat (la G4 cel putin se gasesc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucata acea alba este de la ghidajul geamului iar daca sa desprins inseamna ca acea sufa sa tensionat.Incearca sa desfaci ansamblul unde este infasurata sufa ca sa vezi in ce este blocata. Eu am incercat sa o reconditionez pe cea care se stricase dar am ajuns la concluzia ca nu merita iar investitia de 250 ron nu mi se pare ceva exagerat pt un lucru nou. Ai mai putea sa incerci pe la dezmembrari poate gasesti ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

robert28 cred ca ai dreptate , acel geam a mai facut figuri de genu; ca incercam sal ridic dar pe la jumatatea cursei cobora inapoi si cand urca urca greu.

P.S. ai gasit la magazin ansablu motor / macara / cabluri ? sau pe comanda ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat doar partea mecanica cu 140 ron. Restul l-am luat de pe cea defecta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot ansamblul l-am gasit pe comanda la un magazin de piese din Bucuresti.Nu a durat mult pana a venit comanda cam 2 ore.Cand am primit piesele am observat ca mufa care era pe macaraua veche cu toate conexiunile electrice nu era si a trebuit sa fac mici modificari dar in schimb totul a fost ok iar geamul functioneaza asa cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc de raspunsuri , din pacate nu va pot spune deocamdata ce are geamul pentru ca la Iasi ploua de 2 zile incontinu :) si am abandonat momentan " lucrarea "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este si la Bucuresti Danny :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu sunt de alta parere, cred ca ti s-a rupt vreun fir din manunchiul de fire care trece din stalpul usii spre usa si care are un tub de cauciuc pe el. Eu am patit lucrul acesta in vara: geamul era blocat, cand dadeam comanda de coborare se auzea releul dar nu cobora geamul. Am gasit firul gros (maron parca) intrerupt si l-am lipit cu un pistol de lipit. Cred ca firul acela era un fir prin care motorul isi lua curentul de care avea nevoie pentru ridicarea/coborarea geamului, iar comanda spre releu venea pe alt fi, mai subtire. Acum nu mai am nici o problema cu geamul.

Sfatul meu: verifica mai intai starea firelor din acel furtun si daca totul e ok, poti cumpara o macara de geam pentru a o inlocui pe cea veche (asa cum au spus colegii mei), ca sa te asiguri ca nu o schimbi fara rost.

Succes! Sa ne spui rezultatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cateva incercari am pus mana pe motoras si era caldutz , dar am sa verific si cablurile . Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!