Jump to content

Manson si nuca schimbator de viteze


sorinursubv
 Share

Postare recomandată

Aici ai si tu dreptate... dar pt tine toata "distractia" a costat 20 lei, pt noi astia cu passat b5 costa 140 lei :), e o mica mare diferenta nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu zic ca nu e adevarat, poti sa te chinui degeaba, dar merita sa incerci. Eu zic sa dai cu un smirghel fin de 2000, sa cureti cromul pana il faci alb uniform, aplici spray vopsea si lac si vezi ce iese. sincer, avans in vedere ca suprafata e mica, nu vad de ce nu ar iesii. Nu uita, lacul trebuie sa compatibil cu vopseaua. oricum, operatiunea trebuie executata cu piesele demontate, sa nu incerci sa le izolezi cu banda adeziva, ca nu o sa mearga.

P.S. daca nu vrei sa cumperi materiale degeaba si daca nu crezi ca reusesti, pune-l la posta si ti-l fac eu, ca mai am pe acasa si spray argintiu si lac.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar! Am sa fac si chestia asta saptamana viitoare candva. Nu cred ca v-a fi mai rau decat acuma, o vopsea gri (care sa imite cromul acela) ar fi super!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experienta mea cu spraiul cromat si pe urma lac..., o sa iasa un gri de mare frumusete. Am incercat sa dau cu lac si cand era usor uscat si cand a fost uscat de-a binelea. Spraiul cu crom nu este rezistent si nu se poate combina cu lac. Cel putin eu nu am reusit sa imblanzesc bestia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce sa zic de spray cromat.....cel mai bine da un argintiu, ala de jante si cu lacul care trebuie si va iesi bine. Ce rau imi pare ca nu am un inel de manson, ca ce mai incercam pe el...... croccifixio, poate incercam pe al tau, dupa ce iluminam maciulia.

Oricum, eu din propria experienta, dupa ce am vopsit o janta, ca trebuie dat de aproape (cca 7cm) si nu asa cum zic ei, de la 25 cm ca iese ca naiba (cel putin asa a fost la mine - daca dadeam de la 25 cm ziceai ca am dat cu nisip pe janta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, corect daca vopsesti cu argintiu si pe urma lac nu sunt probleme.

Si in cazul asta va recomand de la Duplicolor Argintiu Stelar are pulbere de argint in el un fel de fulg si mi s-a parut argintiul cel mai argintiu de pe piata care seamana cu cromul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa mai schimbam registrul....stie cineva de unde putem cumpara piele in Bucuresti. Vreau sa imi fac si eu mansonul din piele, ca l-am facut, cand am cumparat masina, din imitatie si acum vreau din piele.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

multumesc mult pentru raspunsurile din postul de mai sus. am inteles care sunt procedurile.As mai avea o intrebare: daca curat bucata aia convexa de plastic de fondul negru si de inscriptia vitezelor ,i-a dupa aceea va mai fi transparenta?Eu am avut niste aventuri cu acetona si plasticul care acopera display-ul de la telefon rezultatul fiind matuirea plasticului si cumpararea altei fete pentru telefon

In pozele postate mai in urma de un coleg acel bucata convexa de plastic parea transparenta insemana ca e alt material si rezista la acetona?salut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin_TDI, plasticul acela rezista la acetona, doar am incercat si eu si a iesit bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca se intampla sa se matuiasca un pic, se rezolva cu un smirghel fin de granulatie 2000 si dupa polish, pt lustru si va arata ca nou. :rolleyes:

Modificat de Borisake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles , inca sunt in dubi sa-l las asa imi place cum e si acum sau sa-l luminez.o sa incerc intai la un prieten la un mercedes e220cdi w210 si in functie de acel rezultat imi fac si eu.multumesc pentru sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa, asa strica la altu si pe urma la tine.hihihiih :biggrin: Bafta :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am cautat in toate cele 9 pagini dar nu am gasit cum sa dau jos efectiv masonul si nuca. Aveti vreo idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci din cate inteleg eu acolo nu se poate demonta nuca fara a demonta tot masonul nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wrong, mansonul e prins de nuca cu un inel care fiind tras in jos elibereaza mansonul de nuca si se poate avea acces la siguranta care tine prinsa nuca de schimbator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super! Daca am o nuca noua fara mason o pot monta atunci fara sa mai dau jos masonul, dau efectiv numa nuca jos si o inlocuiesc cu cea noua nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Exact. Doar ca trebuie sa prinzi marginea mansonului pe noua nuca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge usor eu am inlocuit musamaua mansonului cu piele fara sa dau jos nuca :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa incerc maine sa scot nuca fara sa dau jos masonul, am nevoie de ceva unelte speciale (surubelnita, etc.?) Daca nu reusesc o sa mai revin cu niste intrebari stupide :banghead: mersi mult de informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Surubelnita dreapta si curaj. Eu cum crezi ca am reusit...singur. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eto, daca treci pe la Tg Mures si nu te descurci te ajut eu. Pe al meu l-am schimbat anul trecut am cumparat manson din piele. Singura probleme este ca se cam duce vopseaua neagra de pe piele dupa un an si aprox. 10.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ai salvat! Trec in weekend prin Tg-Mures si iti dau un telefon. Mi-e frica sa ma bag ca sunt tare neindemanatic... stau bine la teorie dar la practica 0 :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ei nici chiar asa nu trebuie sa bati chiar atata drum pentru a demonta un manson trebuie doar sa te prezinti miercupea la 19 fix la iulius moll la intalnirea saptamanala Cluj si treaba ii ca rezolvata .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Azi am achizitionat o nuca in stare foarte buna de la un coleg de pe forum. Marti ar trebui sa ajunga.

securedownloadnb.jpg

securedownlo1ad.jpg

Chiar daca a mea era buna si avea numa cromul dus de pe margine, am avut o fixatie cu ea si nu m-am putut stapanii :)

Am sa il rog pe msanyix sa ma ajute sa o montez, bineinteles cand are timp liber.

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!