Jump to content

Manson si nuca schimbator de viteze


sorinursubv
 Share

Postare recomandată

Multumiri, Liviu........

Treaba e ca si rezolvata. Dupa sarbatori pun in aplicare. Sper ca nuca schimbatorului de GOLF 4 sa fie la fel cu cea de Passat, cu toate ca nu e de piele.

Modificat de misu tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Misu, vezi ca aia au schimbat plasticul ala cu unul transparent. Ai vreo sursa de asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmine daca aveam plastic transparent.....He..He....de mult rezolvam asta.Din pacate ce este in acel pdf. nu stiu unde ar putea fi gasit la un pret rezonabil.Am multi prieteni cu golf,bora ,pasat,audi si nici unul nu are asa ceva.Am in lucru un asemenea proiect dar intampin oarece dificultati[inca]Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai expune si tu proiectul la care lucrezi. Daca crezi ca inca e devreme pentru public, eventual discutam pe PM. :wub:

Poate impreuna mai eliminam din greutati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, va referiti la acel plastic cu 3 picioruse, alb , translucid ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact. Altfel nu se vede LED-ul prin el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema acelui plastic poate fi rezovata usor,decupand partea hasurata.Obtin asfel un spatiu gol cu diametru de 22 mm

post-24975-1240162342_thumb.jpg

post-24975-1240162436_thumb.jpg

post-24975-1240162486_thumb.jpg

post-24975-1240162536_thumb.jpg

post-24975-1240162615_thumb.jpg

post-24975-1240162787_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun. Partea cu decupatul am inteles-o. Dar cum faci ca schema teptelor din plasticul negru sa fie transparenta pentru a putea trece lumina prin ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E si acum vine problema careia nu i-am gasit o rezolvare satisfacatoare Nu reusesc sa imprim ultimul desen la o calitate buna pentru al lipii pe partea cu desenele originale care sa sterg foarte usor. Restul....usor de realizat cu mentiunea ca voi pune 3 leduri SMD unul albastru care va lumina liniile si 2 rosii pentru cifre bine inteles cu separatoare intre ele sa nu sa amestece luminile.Cam asta e desenul [ultima poza]

Desenul va fii cu ceva mai mic [22] nu cat are acum 25 mm diagonala cercului in care se incadreaza

Plasticul nu e deloc negru ci e vopsit , merge si cu unghia vopseaua jos

Tot ce trebuie e sa lipesc un desen cu un contur bun ceea ce o imprimanta de '' casa '' nu poate face

Ceva idei in a crea acel desen ar fi bine venite. Am facut desenul pe o foaie de imprimanta si nu a iesit conturul cifrelor perfect.

post-24975-1240163300_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ca , acel plastic vopsit cu negru, peste schema vitezelor, nu merge iluminat din interior. Grea problema.

@vortexo, sint curios cum rezolvi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foloseşte o imprimantă cu laser. Va ieşi conturul perfect........uite aşa se mai sparge piaţa de v

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Misu_Tdi plasticul acela dupa curatare devine transparent.Problema era desenul ce urmeaza a fi lipit in locul celui existent din cauza calitatii acestuia.Daca se confirma varianta lui vicius_the_one [ceea ce cred] atunci problema este in procent de suta la suta rezolvata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, sa vedem ce iese.

Daca lucrarea e reusita , poti face un DIY, cred ca multi forumisti o sa isi lumineze schimpatorul.

"SUCCESURI"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema.Am scos capacul de la nuca schimbatorului, am scos si capacul acela de plastic unde sunt inscriptionate vitezele si partea deteriorata am mascat-o cu un marker negru permanent. A iesit ok. am avut noroc ca nu a fost deteriorata inscriptia aceea argintie cu vitezele. Nici nu se cunoaste. Multumesc de sfaturi. Paste fericit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vortexo - poti sa tiparesti schema cu vitezele pe o imprimanta laser si tiparit pe o foaie de calc, asa in dreptul cifrelor si liniutelor o sa ai transparenta necesara pentru leduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi dsf .Am indercat si pe foaie de calc dar nu cu o imprimanta laser ca nu dispun.Zilele astea rezolv desenul si incerc pe mai multe feluri de hartie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea sa faci rost niste folie auto pentru geamuri, cea mai neagra in locul marker-ului. Mai greu va fi la decupajul cifrelor. Niste figurine "cifre", cu cap taietor, de la 1 la 6 si un R erau bune. Totusi se pot taia cifrele, liniile si R-ul cu un cutter bun si cu mare grija dupa ce le faci conturul. Dupa lipirea foliei cu cifrele si liniile decupate pe plasticul transparent, sub plastic pui un cerculet alb, de hartie de xerox. Nu am timp ca mai nou...am de reparat o groaza

Merge incercat si astfel.

Imprimi cifrele si liniile exact in forma dorita pe o hartie autocolanta. Negru pe alb.

Apoi dezlipesti autocolantul si il lipesti pe o folie auto de geamuri, cea mai neagra. Si cu un cutter bun tai prin hartie si prin folia auto cifrele si liniile. Apoi dezlipesti hartia autocolanta de pe folia auto si ramai cu folia perforata sub care pui hartie normala ori tot autocolanta(sa nu mai fii nevoit a lipi iarasi) si sub care vin ledurile. M-am gandit la folia auto pentru ca e subtire, neagra, se taie usor, se poate lipi(plastic pe plastic).

PS : trebuie folosit un font mai simplut pentru a taia mai usor cifrele :)

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor mi-a venit o idee , sper sa am timp zilele astea sa o pun in practica , si eu m-am gandit sa-mi luminez schimbatorul !

deci cred ca sunt 2 ideei in final ..

putem sa scoatem la imprimanta laser acel desen si sa-l infoliem ...la un aparat de laminare !

fond negru iar cifrele alb!

sau putem sa taiem din folie neagra la un ploter acel desen ,schema vitezelor , iar apoi la un laminator .. il plastifiem !!!

maine incerc .. eu cred ca e o solutie buna !\

vopseaua de pe plasticul existent o dam jos cu ceva acetona sau diluant si cred ca am rezolvat problema :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu o idee poate si mai buna. Exista firme ce produc tot felul de inscriptionari grafice si firme. Cred ca pentru maxim 20-30 de lei ar face un astfel de plastic inscriptionat cu ceea ce dorim noi. Ne trebuie doar un plastic de-ala de model ca sa stie ce dorim.

Cred ca e cea mai eleganta solutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin, la asta m-am gindit si eu.

Chiar am un prieten la o firma din asta. Mergeam azi la el da sint in carantina (varicela), nu pot iesi din casa.

Daca tot o sa facem asa , ar trebui sa gasim ceva modele frumoase de semne si cifre, eventual si cu ceva emblema, pe acolo. Ploterele astea pot face orice grafica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin intradevar sunt o gramada de firme care fac astfel de lucruri si cam asta va fi o rezolvare intradevar profesionala la bani putini.Am incercat cu o imprimanta laser si tot nu sunt multumit,mai intervine calitatea hartiei etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu prefer ceva ca in pdf-ul pus de liviu petrascu. Cel mai bine e sa fie ca una stock, doar iluminata. Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi zic sa nu ne chinuim cu tot felul de inventii, pentru 360 - 380 lei care nu este o suma f mare, si nu cred ca iese ca originalul care are culoarea identica cu cea de la bord. eu am cam de 2 - 3 saptamani luat de rieger si vreau sa spun ca merita si ultimul banut.

post-17496-1240394964_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ne face cineva modelul (si pt cei cu 5 si pt cei cu 6 trepte), in fomat vectorial, cum a facut voinea cu sigla vwforum, am o cunostinta careia sa ii trimit pe mail si sa incerce sa faca din autocolant. Ideea este sa fie facuta la dimensiuni si sa fie facuta "in oglinda" ca trebuie lipita pe interior si nu pe exterior ca sigla.

Modificat de florinppp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!