Jump to content

Manson si nuca schimbator de viteze


sorinursubv
 Share

Postare recomandată

@ george gga ...Este imbracat cu piele la pretul asta ???

Modificat de l@u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer sa fiu nu am intrebat daca este imbracat in piele, dar dupa parerea mea cred ca da. Schimbatorul sigur este imbracat in piele, dar nu stiu daca si husa acea de protectie daca este din piele.

Modificat de c o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior. Foloseste butonul ADD REPLY.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

S-a exfoliat si la mine marginea aceea cromata, vad ca nu prea sunt solutii... am sa ma interesez sa vad de niste preturi.

Problema e ca la mine schimbatorul e din piele, daca trebuie sa comand un alt mason trebuie sa iau tot din piele? Sau se potriveste si unu normal, eu vreau sa inlocuiesc numa marginea cormata, ca in rest schimbatorul se prezinta bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi s-a exfoliat si mie un pic din crom si am intrebat cat e numai nuca la magazin prezent pe forum si mi s-a raspuns.. 170RON. Mi se pare stupid de mult.O sa caut cand am timp pe la dezmembrari o nuca intr-o stare mai buna..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-ti cu oja daca nu va e de dat bani frumosi ce ceva nou si frumos :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decat sa o dau cu oja sau sa ii pun una de obor mai bine o las asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,nu imi place sa mesteresc sa arate ca o carpeala,sper sa gasesc la dezmembrari una in stare mai buna si daca nu voi gasi intr-un final o voi cumpara chiar si la pretul ala fictiv..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alta solutie nu ...decat buy buy buy :P

Daca asa trebuie asa facem domle' ;)

Priviti si din alt unghi situatia, bine ca avem numa asa probleme superficiale :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si in plus Eto,la 8 ani cat are 3BGu meu mi se pare normal sa se exfolieze una alta prin interior..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are careva un cod pentru mason? Vreau sa ma interesez de niste preturi...

Asta e seria sasiului: wwwzzz3bz2e258078 (poate conteaza)

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e seria sasiului: wwwzzz3bz2e258078 (poate conteaza)

3B0 711 113 AL FFK(unde FFK e cod culoare - black)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult! L-ai bagat dupa VIN meu? Eu am schimbatorul de piele asta cum e?

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbatorul de piele asta cum e?

Exact...ma subestimezi cumva ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eto ce te-ai scos frate: acest cod costa 600 ron.

eu am cumparat un rieger zic ei ca este tot din piele dar poate deaia ecologica, dar costa 320 lei si se aprind in rosu vitezele + ca acel inel care si la mine se descojise la acesta este din aluminiu, deci nu voi mai avea aceasta problema in viata vietilor.

Modificat de dsf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e sa iei unul normal cu musama caruia sa ii inlocuiesti mansonul...cu piele adevarata cum am facut eu :)). Am descusut mansonul frumos, am croit in piele naturala(de vita ca rezista), recusut la loc cu cusatura "OEM" si e ca de fabrica. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

600 ron! Era sa fac cad de pe scaun! Unde is masoanele alea cu 170 lei de care tot vb lumea pe forum. Eu as lua unul cu musama numa pentru inelul acela cromat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca unul normal cu musama 3B0 711 113 AK FEU 26euro fara tva ~ 140 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut! De mult timp ma bate gandul sa fac cumva sa iluminez maciulia de la schimbatorul de viteze dar pana acum nu am tratat-o cu importanta aceasta operatiune.

Acum ca am dat peste acest topic si am vazut ideeile voastre nu imi sunt clare urmatoarele lucruri.

1 cum sa desfac acel cerc negru pe care sunt inscriptionate vitezele de pe acea rama cromata ? m-am tot chinuit mi-am rupt unghiile si degeaba.cum e prinsa acolo?

2 Dupa scoaterea acelui cerc negru acela ,se desparte la randul lui intr-un cerc transparent si alt cerc negru inscriptionat cu vitezele pe el sau e una si aceasi.Am vaz in unele posturi ca un coleg avea cercul acela de plastic transparent .E din alta parte sau a fost despartit de partea aceea neagra?

Cam astea ar fi intrebarile.multumesc ainticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin_TDI, hai sa incerc sa iti rasund la intrebarile tale:

1 cum sa desfac acel cerc negru pe care sunt inscriptionate vitezele de pe acea rama cromata ? m-am tot chinuit mi-am rupt unghiile si degeaba.cum e prinsa acolo?

Bagi cu ungia sau incerci cu un card de plastic, ascutit pe o bucata de smirghel. Partea inscriptionata cu vitezele este lipita cu un fel de adeziv de cea cromata.

2 Dupa scoaterea acelui cerc negru acela ,se desparte la randul lui intr-un cerc transparent si alt cerc negru inscriptionat cu vitezele pe el sau e una si aceasi.Am vaz in unele posturi ca un coleg avea cercul acela de plastic transparent .E din alta parte sau a fost despartit de partea aceea neagra?

Nu, pe bucata aia convexa de plastic sunt inscriptionate vitezele cu argintiu, dupa care este aplicat fondul negru, tot vopsit. Acesta se curata cu acetona si cu unghiile.

Cam astea ar fi intrebarile.

Cam astea ar fi raspunsurile ;) . Daca nu am fost suficient de calm, astept intrebari.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-as comanda acel mason sa imi schimb marginea cromata dar nu m-as baga eu la operatiune efectiva de schimbare, sunt cam neindemanatic. Se ofera careva de prin zona care a mai facut asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eto, de ce nu il desfaci pe cel de pe masina, slefuiesti inelul cromat (care de fapt e o piesa rotunda si al carui exterior e inelul cromat care iese de sub piesa conxeva care are inscriptionate vitezele) ii dai cu un spray care imita cromul si apoi cu un spray cu lac. in functie de interior se poate face si alte culori inelul.....rosu sau cine stie cum ar da mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vopsirea nu este o solutie foarte buna ,pentru ca nu va iesi foarte bine in cele mai multe cazuri ,si pana la urma ajungi tot la solutia oem adica manson nou + inel +nuca asta dupa ce ai mai dat ceva bani pe vopsea +lac + rabdare si nervi,

asta este doar parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa zic, si eu m-am gandit la vopsire si nu e o solutie rea. Oricum cromul acela s-a exfoliat, ca inainte nu o sa mai fie niciodata, dar cu o vopsea gri v-a arata mult mai bine decat acuma (jumate crom, jumate alb)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic din proprie experienta ,am incercat sa retusez cromul de la nuca schimbator la masina mea si pot sa zic ca stau destul de bine la capitolul indemanare facand multe si ,am acizitionat spray crom ,spray grund plastic(plastic primer)si spray lac ,dar pentru ca nu mia placut cum a iesit, solutia finala a fost comandarea unei piese noi la vw cluj si cum am mai spus toate astea dupa zile intregi de cautari de materiale necesare si dupa aceia munca si iar munca dar in final cam in zadar doar bani cheltuiti , pentru ca tot numa bine nu a iesit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!