Jump to content

Manson si nuca schimbator de viteze


sorinursubv
 Share

Postare recomandată

M-am interesat si eu si cu laser nu pot grava numai in plastic abs.Iar tot ce graveaza numai pe drept nicidecum pe sferic .Ramane gravura manuala care e scumpa de aia ti-a cerut atat.Mai vreau sa incerc la baietii care confectioneaza stampile.....am eu o idee..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca am avea multe de povestit, ca santem cam "idioti" amandoi... ;) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carceacristian

Noroc baieti,

In primu rand mii de multumiri lui florinpp,ca mi-a dat si mie schema cu pictograma.Am reusit sa o imbarlig in Corel Draw si sa imi fac pictograma pt Golf 4\Leon 1M.Am observat un lucru:daca iau foaia de la imprimanta si trag odata pictograma,pe urma iau aceiasi foaie deja imprimata cu pictograma pe ea si ii dau iarasi print tot in acelasi loc unde se afla pictograma(chestia asta am repetat-o de 3-4x),rezultatul e MULT mai multumitor si anume ca lumina bate fix unde trebuie,pe liniile treptelor de viteza,si nu ii mai permite luminii sa se duca pe unde nu vrem(pe langa liniile albe).In alta ordine de idei am smirgheluit ledul cu smirgher super fin,si am observat ca el incepe sa aibe o reflexie mai buna,disparand efectul de "bec cu lupa" sau "lanterna cu punct"(lucru asta,zic eu ne ajuta la o mai buna dispersie a luminii).

Atasez pozele:

Prima poza:Led nesmirgheluit.

A2a poza:Led smirgheluit.

A3a poza:Foaia cu pictograma pusa direct pe led(nu se intelege prea bine,nu stiu de ce,dar in realitate a iesit MULT mai bine).

Mai am de lucrat,cu tusu de la imprimanta(e fara laser)ca imi iese o alta culoare decat negru.Am sa o si montez si cand termin am sa fac poze dar acu am masina in service...motorul :scratch: :) .

Va salut.

post-9811-1240873218_thumb.jpg

post-9811-1240873228_thumb.jpg

post-9811-1240873266_thumb.jpg

Modificat de carceacristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carceacristian a iesit foarte bine. Poate reuseşti tu sa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt a dispersa lumina mai bine si a nu avea efect de lupa folositi leduri smd, ca in pozele lui @vortexo. Aceste leduri sint si in butoanele din bord, gen dezaburire luneta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe masina.....

post-30007-1240943616_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mai terminat cineva lucrarea cu maciulia, luminata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facuto pe a mea dar forte simplu am racait pe spate inscriptiile si am pus un led SMD rosu, la mine fiind plascticul de jos alb si nu nichelat trece lumina prin el ;)

post-9401-1241350856_thumb.jpg

post-9401-1241350888_thumb.jpg

post-9401-1241350898_thumb.jpg

post-9401-1241350908_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa va mai spun ca firele de 12 v pt iluminarea nucii schimbatorului se pot trage din consola centrala din spate din mufa brichetei .Avantajul e ca pe langa un + si un - permanent mai este un fir alb albastru subtire care vine de la dimmer.Asa ca lumina va creste sau scade in intensitate in functie de luminarea bordului. ;).Cu acesta ocazie am pus leduri si la scrumiera spate si la bricheta....Mai ciudat e faptul ca loc era pentru bec dar nu tu fire nu tu bec numai locul gol....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vortexo, poti sa pui ceva poze ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da si poze doar ca am gresit culoarea firului dimmer,este gri-albastru nu alb....

Si totusi masina e un passat deci nu indeamna ca la celelalte modele vw [golf,bora...] e la fel deci trebuie vazut

post-24975-1241357769_thumb.jpg

post-24975-1241357791_thumb.jpg

post-24975-1241357831_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carceacristian

Vortexo,mai am si eu o precizare de facut.Eu as vrea sa trag lumina de la butonu de deschidere capac rezervor.Am vazut ca reglarea intesitatii cel putin la mine merge sa o reglez pana si la ledul de la butonul acela.Teoretic daca trag de la buton,firu pentru nuca,ar trebuii sa mearga sa reglez intensitatea si la nuca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate pictogramele sunt legate la dimmer deci va merge ,dar nu ti-e mai usor sa tragi firul dintr-un loc mai apropiat de schimbator cum ar fi becul de la bricheta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La caddy dupa 2004 cel putin se gasesc doar emblemele de la maciulie separat. Numele fisierului e si codul piesei. Pacat ca nu se gaseste si la Passat asa. Pretul e de maxim 50 ron tva inclus la reprezentanta pe bucata.

Problema e ca nu se potriveste "R"-ul :D decat la cei cu 6 trepte. Si in plus astea de caddy sunt mai bombate si mai late(diametrul cercului mai mare).

Si la passat 3C se gasec la fel separat 3c0711144 ar fi codul la cea cu 5 trepte 3c0711144A - 6 trepte, 3c0711144B - 6 trepte 4 motion

post-15891-1241420627_thumb.jpg

post-15891-1241420736_thumb.jpg

post-15891-1241420742_thumb.jpg

post-15891-1241420748_thumb.jpg

post-15891-1241420755_thumb.jpg

post-15891-1241420769_thumb.jpg

post-15891-1241420774_thumb.jpg

post-15891-1241420779_thumb.jpg

post-15891-1241420795_thumb.jpg

post-15891-1241420809_thumb.jpg

post-15891-1241420816_thumb.jpg

post-15891-1241420826_thumb.jpg

post-15891-1241420832_thumb.jpg

post-15891-1241420836_thumb.jpg

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

La mine am tras firul de alimentare al maciuliei, de la butonul de deschidere al busonului de la rezervor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carceacristian

Salutare,

Vortexo,mie unul mi se pare mai usor de tras,de la buton buson rezervor,decat de la bricheta...acu fiecare cu preferintele lui :D ,zilele astea am luat si eu masina din service si am sa ma apuc si eu sa fac nuca si am sa va arat si eu cum a iesit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut baieti,

Am citit tot ce ati scris pina acum. Felicitari tuturor care si-au mesterit singuri iluminarea schimbatorului. Am gasit intimplator pe net pe cineva care se pare ca lucreaza in plexiglas. Iata link-ul mai jos, poate este de folos cuiva:

http://www.craiovaforum.ro/vanzari-accesor...xic-371300.html

Sanatate tuturor si bafta la "mesterit"!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

stie cineva de unde se poate lua capacul acela de pe nuca schimbatorului de viteze pe care sunt inscriptionate vitezele .... 6+1 ptr. un passat din 2003.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva de unde se poate lua capacul acela de pe nuca schimbatorului de viteze pe care sunt inscriptionate vitezele .... 6+1 ptr. un passat din 2003.
Eu am luat legatura cu cei de la reprezentanta Volkswagen la recomandarea lui vicius the one(caruia ai multumesc de indrumare), iar cei de la reprentanta mi-au recomandat un dealer autorizat de ei, care are accesorii de Volkswagen. Rprentanta cea mai apropiata de mine este la Ploiesti respectiv la Cardinal Motors. Nu iti vine separat numai capacul acela (si mie tot capacul acela imi trebuia), ci vine cu tot cu maciulie si husa de la schimbator, pretul este de 140 ron cu tva, taxele de transport separat. Incearca pe la dezmembrari poate ai sanse, dar acolo gasesti tot uzate. Succes!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot uzat, nu conteaza, la mine s`au rupt cele 3 cleme in care statea prins acolo ... si a cam inceput sa se duca si cromul dupa margine. de la alt VW nu se potriveste ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai buna varianta este sa comanzi la o reprezentanta vw mansonul cu totul, la mine tot marginea acea cromata sa exfoliat.Se potriveste tot de la alt vw dar acelasi model de passat.

Modificat de c o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior. Foloseste butonul ADD REPLY.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare baieti,

Stiu ca n-am mai scris demult,si am promis(imi cer scuze)...insa avusem alte probleme si numai de nuca nu mi-a mai ars.Hai sa va arat cum a iesit la mine,tin sa va zic ca nu sunt foarte multumit si am mai lucrez umpicut,la nuca si bineinteles trebuie sa imi schimb si mansonul.Pozele sunt facute cu telefonul si nu au iesit deloc clare,in realitate arata MULT ,mai bine....

PS:aveti grija cum raschetati plexiglasu de la nuca(eu l-am zgariat umpic cu cutitu :D ).

post-9811-1254988239_thumb.jpg

post-9811-1254988286_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!