Jump to content

Manson si nuca schimbator de viteze


sorinursubv
 Share

Postare recomandată

Si cam asa arata la final

post-24975-1240733815_thumb.jpg

post-24975-1240733873_thumb.jpg

post-24975-1240733895_thumb.jpg

post-24975-1240733919_thumb.jpg

post-24975-1240733941_thumb.jpg

post-24975-1240733964_thumb.jpg

post-24975-1240733993_thumb.jpg

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo! ;)

Am o intrebare. Pictograma noua e mai mica decat cea originala?

Mie asa mi se pare. Banuiesc ca daca era la fel de mare, nu mai putea fi iluminata complet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da e mai mica.Dar asta e compromisul ce trebuie facut.Eu zic ca merita...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da e mai mica.Dar asta e compromisul ce trebuie facut.Eu zic ca merita...

Bravo pentru produsul final. ;)

Pentru a nu pierde urechile alea de prindere ai mers pe folosirea unei pictograme mai mici. Eu as fi taiat inelul argintiu cu tot cu cele 3 picioruse de prindere ca sa pot avea lumina pentru o pictograma mai mare. Dupa aia mergea lipit inelul cu ceva tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carceacristian

Salutare,

A iesit super! :) ,iar costurile sunt extrem de mici pe langa nuca de 350ron.Si eu tot pe rosu vreau sa imi pun.Totusi mai am si eu o intrebare daca nu te superi.E corecta schema in sine cu plusurile si minusurile?.Intreb si eu,ca nu prea le am cu electronica.Totusi ar putea sa ia foc masina daca gresesc ceva?Am sa ma apuc sa fac si eu in photoshop o pictograma,insa nu prea le am ma chinuie talentu.Mersi frumos baieti

post-9811-1240750211_thumb.jpg

Modificat de carceacristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da e buna schema dar eu am pus in loc de zener o rezistenta de 1k si atentie la polaritatea ledurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru cei care vor sa isi tipareasca pictograma de la maciulie astept solicitari pe mail, ca nu am reusit sa le pun pe site sau pe ImageShack. E facuta in Corel, care se descarca gratis (trial 14 zile) de pe net. Spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate imi ziceti si mie unde pot sa fac upload la pictograme. Dupa ce termin maciulia (adica cel mai sigur maine) o sa fac si pt 6 trepte, dar sa imi puneti o poza sa vad cum arata maciulia originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata treaba.

post-30007-1240774640_thumb.jpg

post-30007-1240774651_thumb.jpg

post-30007-1240774659_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca am incarcat pictograma aici http://fast-upload.rol.ro/maciulie.rar-vco...37b0c4069ad.htm . Exact cum zicea si vortexo, pt ca sa nu se vada ledul prin hartie (sau prin zona neagra) e bine sa suprapuneţi doua imagini listate, una peste alta. Eu acum astept un prieten sa faca din colant, sa vad daca e mai bine. Revin cu poze.

Modificat de florinppp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte frumos Florine. :(

E aceeasi pictograma cu a lui Vortexo?

Voi aveti noroc ca la 5 trepte va incap toate. La mine la 6 cred ca va fi mai dificil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, pictograma e facuta de mine in Corel. Da-mi o poza cu pictograma de la masina ta, sa iti fac si una pt 6 trepte si doar te duci si o tiparesti la o imprimanta laser. O sa iti fac 2-3 dimensiuni si o alegi pe care iti place. Le punem si pe forum si cine va vrea o sa isi faca foarte usor mansonul home-made, fara sa se mai chinuie ca noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pictograma daca e facuta in coreldraw nici nu mai trebuie imprimanta laser :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Florine, o sa fac o poza. E la fel cu ala in 5 trepte, doar ca marsarier-ul e in fata stanga, in plus fata de cele 6.

V-as ruga sa puneti o poza si cu partea de jos a nucii, sa vad pe unde ati scos firele. Nu va incurca saiba aia de jos ce strange mansonul de nuca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel original care l-am cumparat eu de la rieger firele vin camunflate pe linga tija schimbatorului cu un material in genul celor care sunt pt izolarea tevilor ca sa nu inghete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar ma intereseaza cum trec prin nuca de sus pana sub manson.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la cel original e piesa comuna nuca cu mansonul nu sunt separate dar la schimbatorul masinii poti da 2 gauri in saiba (nu stiu cum sai zic la piesa respectiva) aia neagra care tine mansonul pt a trece firele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha. Deci important e ca firele sa treaca pe langa tija schimbatorului.

La mine (la B5) e separat mansonul de nuca. L-am mai demontat o data. Iar nuca se infileteaza pe tija.

Deci in concluzie am priceput cam pe unde vin. Ramane doar sa rezolv cu pictograma.

LED-urile alea de care tip sant si de unde le-ati achizitionat?

Eu am patrate dar sant un pic mai mari (latura cam de 7mm) si nu cred ca vor incape acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca dupa ce se rezolva toate problemele operationale o sa se faca si un DIY pentru noi restul .... :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin, firele se trec prin manson, pe langa corpul din plastic dur cu filet. Eu am bagat o sarma otelita prin el, i-am facut o ureche si dupa aia am tras firele cu ea.

post-30007-1240819962_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este exact cum mi-am imaginat, Florine.

Acum am trimis imaginile cu plexicul, firmei de gravura. Sa vedem daca raspunsul e afirmativ. :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avind in vedere ca vine vara, in masini se ridica temperatura mult, soarele bate pe schimbator, e posibil, sa se exfolieze colantele. Cred ca trebuie gasite si alte solutii de imprimare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit si raspunsul de la firma respectiva:

Din pacate nu va putem fi de ajutor, se poate face dar este destul de complicat pentru o singura bucata, va sugerez sa incercati la o firma care face tunig de masini.

In cel mai rau caz fac si eu ca si voi. Dar o sa caut un plastic de-ala de la dezmembrari, sa-mi ramana si originalul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vortexo, sa facem o husa pt manson, din piele... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si varianta sa le dau eu plasticul original, ei urmand sa faca doar gravarea.

Cat credeti ca m-ar costa? 20 eur + TVA. ;)

Deci urmez si eu aceeasi cale cu imprimanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!